کسب مهارت برنامه ریزی | تضمین کننده موفقیت در آینده

مهارت برنامه ریزی

انسان‌ها از ابتدای تاریخ با مشاهده تغییر موقعیت خورشید و جابه‌جایی فصل­‌ها به وجود عنصری به نام زمان پی بردند و به مرور و با گسترش قدرت فکر آدمی، انواع ابزار مانند ساعت‌های مختلف برای سنجش آن اختراع شد. منتها همه این ابزارها و مقیاس‌­ها فقط قراردادی بین انسان­‌ها برای اندازه‌گیری و تقسیم‌بندی زمان است. حتی عباراتی مانند روز، هفته، ماه و سال نیز بر اساس برداشت ما از طبیعت تعریف شده است و در عمل با وجود رشد زیاد علم فیزیک هنوز هم مجهولات زیادی درباره ماهیت زمان وجود دارد. با این حال، توصیف‌ها و معیارهایی که از زمان داریم به عنوان زیربنای مهارت برنامه ریزی در راستای استفاده بهتر از فرصت­‌ها کمک زیادی به بشریت کرده است.

چرا باید برنامه ریزی کنیم؟

زمان هرگز متوقف نمی­‌شود و نمی­‌توان آن را کنترل کرد. گردش جهان و تغییرات ناشی از آن همواره ادامه دارد؛ بنابراین همه موجودات برای حفظ زندگی و رشد خود باید با زمان هماهنگ شوند. درواقع جهان هستی را می­‌توان به یک میدان مسابقه تشبیه کرد که جایزه آن زندگی است و هر موجودی که در رقابت با زمان پیروز شود لذت زندگی نصیبش می­‌شود. برای مثال یک مورچه می­‌داند اگر تا زمستان آذوقه کافی جمع آوری نکند زندگی­‌اش به خطر می­افتد. همانطور که انسان اولیه می­‌دانست که اگر تا هنگام غروب موفق به پیدا کردن پناهگاه نشود به احتمال زیاد توسط حیوانات درنده شکار خواهد شد.

امروزه انسان با رشد تکنولوژی توانسته با سرعت بیشتری به انجام فعالیت­‌های ضروری زندگی بپردازد و در واقع موفق شده در برخی موارد از زمان پیشی بگیرد؛ اما در کل همچنان زمان یکه تاز همه عرصه‌ها است. به این ترتیب انسان برای رسیدن به خواسته­‌ها و برآوردن نیازهایش محدودیت زمانی دارد ولی اگر آدمی فرصت بی­‌نهایت برای انجام کارها داشته باشد قطعا در یک نقطه هرچند دیر به همه اهدافش دست خواهد ­یافت. بنابراین لازم است این محدودیت به شکلی هوشمندانه مدیریت شود تا احتمال دستیابی به مقصد در فرصت موجود افزایش یابد. این مورد مهم فقط با کسب مهارت برنامه ریزی امکان پذیر است.

کسب مهارت برنامه ریزی و استفاده بیشتر از زمان

کسب مهارت برنامه ریزی

همه انسان­‌ها تا حدودی می­‌دانند برنامه ریزی چیست و با اصول اولیه آن آشنایی دارند، چراکه بارها برای مسائل مختلف برنامه ریزی کرده­‌اند. حتی وقتی به انجام دادن کارهای روزمره فکر می­‌کنیم در واقع در حال انجام یک نوع برنامه ریزی ذهنی هستیم. مهارت برنامه ریزی بهترین راه حل برای تقسیم منابع حیاتی و محدود است. اگر از این روش به شکل صحیح و علمی استفاده شود، نتایج قابل توجهی در دستیابی به اهداف به دنبال دارد. برای یادگیری این مهارت کافی است چند مرحله اساسی را انجام داده و یک برنامه مکتوب تهیه نماییم. در فرآیند برنامه ریزی استفاده از قلم و کاغذ و نوشتن مراحل تاثیر زیادی در عملی شدن برنامه‌ها دارد. بنابراین مراحل زیر را قدم به قدم روی کاغذ پیاده کنید:

  1. تعیین هدف و مدت زمانی که در اختیار دارید
  2. تعیین فعالیت­‌های لازم برای رسیدن به هدف
  3. اولویت‌بندی و تعیین اهمیت امور
  4. زمان را به نسبت اهمیت و تاثیرگذاری در دستیابی به اهداف تقسیم بندی کنید. لزومی ندارد برای همه کارها مدت یکسان در نظر گرفته شود. در پایان هر روز وقت مشخصی را برای جبران کارهای عقب افتاده در نظر بگیرید.
  5. تعیین بازه­‌های زمانی مشخص برای بررسی نتایج و تعیین درصد موفقیت در آن مدت
  6. برنامه را در محلی مشخص و جلوی چشم نصب کنید به طوری که همواره وظیفه آن لحظه را یادآوری کند.
  7. با انجام هر کدام از موارد داخل برنامه جلوی آن بنویسید “انجام شد” و در صورت عدم انجام علت آن را یادداشت کنید.
  8. بعد از پایان دوره و بررسی نتایج، با توجه به میزان موفقیت، تعداد فعالیت­‌های انجام شده و علت عدم انجام برخی از امور برای دوره بعد همه مراحل را تکرار کنید.

مهارت برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت

دستیابی به اهداف با صبر و پشت سر گذاشتن مسیر درست امکان‌پذیر است. هر هدف بزرگ از چندین مرحله و هدف کوچک‌تر تشکیل شده است که با طی کردن این مراحل مختلف حاصل می‌شوند و لازمه رسیدن به مقصد نهایی هستند. برای حفظ نظم در انجام وظایف مربوط به مراحل میان دوره­‌ای از برنامه ریزی کوتاه مدت استفاده می­‌شود. نحوه تنظیم و اجرای آن دقیقا مانند برنامه ریزی اصلی یا دراز مدت است.

بعلاوه اجرای صحیح برنامه­‌های کوتاه مدت در جهت کسب موفقیت نهایی اهمیت به‌سزایی دارد؛ چراکه مانند آجرهای ساخت یک بنا حتما باید با دقت و درجای درست چیده شوند تا یک ساختمان مستحکم و زیبا حاصل شود. همواره به یاد داشته باشید که در هنگام اجرای برنامه ­ریزی­‌های مختلف به کلیت جریان و هدف اصلی توجه داشته و در صورت انحراف از مسیر درست بلافاصله اقدامات جبرانی انجام شوند.

چگونه به برنامه ریزی انجام شده متعهد بمانیم؟

داشتن مهارت برنامه ریزی

یکی از اصول مهارت برنامه ریزی تعهد داشتن به اجرای آن است. در واقع این مورد مهم‌ترین عاملی است که در به ثمر نشستن برنامه ریزی و رسیدن به موفقیت نقش دارد، زیرا بسیار پیش آمده که با جدیت اقدام به طراحی و تنظیم یک برنامه خوب کرده­‌ایم و چند روز هم به انجام آن پرداخته­‌ایم اما به مرور اهمیت آن برایمان کمرنگ­‌تر شده تا جایی که کلا از انجام آن کار صرف نظر کرده‌­ایم. برای اینکه این اتفاق نیفتد کافی است به چند نکته ساده توجه داشته­ باشیم. هدف برنامه ریزی به دقت انتخاب شود و دلایل رسیدن به این هدف را به روشنی برای خود مشخص نماییم.

پیشنهاد می­‌شود هدف را با رنگ قرمز و درشت در بالای چارت برنامه ریزی بنویسید و در کنار آن مواردی را که به شما برای دستیابی به آن انگیزه می­‌دهند یادداشت نمایید. در ابتدا که افراد به اهدافشان فکر می­‌کنند، هیجان زده شده و انرژی زیادی در خود احساس می­‌کنند که ممکن است منجر به تهیه یک برنامه آرمانگرایانه شود؛ اما این انرژی و هیجان فقط برای همان لحظه است چراکه برنامه ریزی اصولا یک فرآیند بلندمدت است بنابراین سعی کنید برنامه­‌ای معقول تهیه کنید که قابل اجرا باشد و در طول مسیر نسبت به آن دلزده و نامید نشوید. همچنین می­‌توانید در پایان هر دوره یک جایزه برای خود درنظر بگیرید که هم به نوعی تشویق کننده شما باشد و هم زمینه استراحت و کسب انرژی را برای ادامه مسیر فراهم نماید.

سخن پایانی

همانطور که می­‌دانیم زمان یک منبع محدود است و برای استفاده بهینه از فرصت­‌ها به مدیریت زمان نیاز داریم. از این رو داشتن مهارت برنامه ریزی تنها عاملی است که به ما در دستیابی به هدف کمک می­‌کند. برنامه ریزی صحیح دارای اصول و روش­‌های علمی است و متناسب با اهداف و زمان در دسترس نحوه برنامه­‌ریزی متفاوت خواهد بود. خانه آموزش یک مرکز معتبر جهت ارائه راهکارهای موثر در تنظیم یک برنامه خوب و قابل اجرا است. با داشتن برنامه ریزی صحیح و عمل کردن به آن به راحتی می­توان به موفقیت دست یافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *