معرفی ۷ روش استعدادیابی خود| چرا کشف استعدادهای پنهان مهم است؟

روش استعدادیابی خود

با مراجعه‌ به فرهنگ لغت و یا با جستجویی ساده درمی‌یابید که استعداد به معنای توانایی‌های ذاتی و خدادادی است که از هنگام تولد همراه انسان است. همه ما دارای استعدادهای متنوعی هستیم؛ اما تنها بعضی از ما می‌توانیم این استعدادها را به خوبی شناسایی کنیم. بله درست است! هرکدام از ما ممکن است در ابتدا هیچ آگاهی‌ای نسبت به استعدادهای خود نداشته باشیم! گاهی ممکن است به طور روزانه از استعدادهای خود بهره ببریم ‌اما همچنان اطلاعی از وجود آن‌ها نداشته باشیم. به همین دلیل اولین قدم در استفاده صحیح از استعدادها،‌ یادگیری روش استعدادیابی خود است.

کشف استعدادهای پنهان چه اهمیتی دارد

اگر بتوانید استعدادهای خود را شناسایی کنید،‌ می‌توانید با استفاده از این منابع فوق‌العاده موانع بزرگی را از سر راه خود برداشته و در تمام جنبه‌های زندگی خود، چه شخصی و چه حرفه‌ای، به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنید. چه بخواهید روشی مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار خود پیدا کنید و چه بخواهید در جایگاه کنونی خود رشد کنید، یافتن استعدادهای نهان اولین قدم است. به همین علت است که می‌خواهیم در این مقاله به معرفی بهترین روش استعدادیابی خود بپردازیم تا شما نیز بتوانید استعدادهای پنهان خود را شناسایی کرده و از این آگاهی بهره ببرید.

۷ روش استعدادیابی خود برای رسیدن به موفقیت

از ۱۰ نفر از اطرافیان خود درباره استعدادهایشان بپرسید. با طرح چنین مسئله‌ای پاسخ‌های گوناگونی خواهید گرفت اما معمول‌ترین پاسخی که دریافت خواهید کرد “نمی‌دانم” است! شاید بپرسید که چنین چیزی چگونه ممکن است؟ پاسخ این سوال این است که بسیاری از مردم چنان غرق در کارها و فعالیت‌های روزمره خود هستند که متوجه توانایی‌های ذاتی خود نمی‌شوند. به همین دلیل این مرواریدهای درخشان استعداد می‌‌توانند تا سال‌ها ناشناخته و مبهم باقی بمانند. کشف استعداد پنهان از آنچه که فکرش را می‌کنید هم ساده‌تر است. در ادامه به معرفی ۷ روش استعدادیابی خود خواهیم پرداخت:

روش استعدادیابی خود

۱٫از تست استعدادیابی استفاده کنید

تست‌های استعدادیابی معتبر و شناخته شده، به شما کمک خواهند کرد که الگوهای پیچیده شخصیتی خود را بهتر بشناسید. زمانی که بدانید بیشتر به چه زمینه‌ای گرایش دارید، می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را در زندگی روزمره بهتر شناسایی کنید. واضح است زمانی که با شناخت کامل از شخصیت و استعدادهای خود برای مصاحبه شغلی اقدام می‌‌کنید، ‌شانس بیشتری برای بدست آوردن جایگاه موردنظر خواهید داشت.

۲٫چیزی را که به شما حس قدرت می‌‌دهد پیدا کنید

تاکنون لحظه‌ای را تجربه کرده‌اید که همه چیز برایتان آسان و سبک است؟ زمانی که مطمئن هستید می‌‌توانید بهترین راه حل را برای مشکل موجود پیدا کنید؟ معمولاً زمانی که انجام کاری برایمان بسیار راحت است،‌ بدین معنی است که در حال کمک گرفتن از استعداد ذاتی خود هستیم. اگر زمان تمرین ریاضیات احساس قدرت می‌کنید،‌ احتمالا در ریاضیات و فعالیت‌های مهندسی استعداد دارید. یا اگر طراحی نقوش مختلف برایتان آسان و لذت بخش است،‌ بهتر است به وجود چنین استعدادی در خود بیشتر توجه کنید.

۳٫سرمایه مالی خود را بیشتر صرف چه چیزی می‌کنید

زمانی که به حساب و کتاب‌های مال خود توجه کنید،‌ متوجه خواهید شد بیشتر درآمد خود را صرف زمینه یا زمینه‌هایی خاص می‌کنید. انسان معمولاً تمایل به صرف پول خود در زمینه‌هایی دارد که از انجام آن‌ها انرژی مثبت بگیرد. با بررسی و دنبال کردن خرج‌های خود، می‌توانید متوجه شوید که بیشتر به سمت چه زمینه‌ای متمایل هستید. ممکن است متوجه شوید که بیشترِ پول خود را صرف کلاس‌ها و وسایل ورزشی می‌کنید؛ این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از استعداد شما در فعالیت‌های بدنی باشد. پس توجه به زمینه‌‌هایی که منابع مالی خود را صرف آن‌ها می‌کنید، می‌تواند یک روش استعدادیابی خود باشد.

۴٫از دوستان خود درباره ویژگی‌های شخصیتیتان بپرسید

اگر از اطرافیان خود درباره ویژگی‌ها شخصیتیتان بپرسید، احتمالاً متوجه خواهید شد که جواب‌های یکسانی گرفته‌اید. جالب است که افراد مختلف با شناخت‌های گوناگون از شما، معمولا ویژگی‌های واحدی را در شما می‌بینند. دوستان شما با داشتن دیدهای مختلف و وسیع از شما، می‌توانند کمک بسیاری به تشخیص استعدادهای شما کنند.

۵٫از خانواده درباره علایق کودکی خود بپرسید

گاهی افرادی که مدت زمان بیشتری ما را شناخته‌اند، افرادی هستند که ما و استعدادهایمان را بهتر از هرکسی درک می‌کنند. از خانواده خود بپرسید که در کودکی بیشتر از انجام چه فعالیتی لذت می‌بردید؛ شاید شما زمان بسیاری را صرف کشیدن نقاشی، ورزش‌های گوناگون، خواندن، اجرای نمایش، و… می‌کردید. ممکن است بعضی از این فعالیت‌ها را حالا هم انجام دهید. اما بسیاری از فعالیت‌های کودکی که از انجامشان لذت می‌بردیم،‌ با قدم گذاشتن به بزرگسالی و قبول مسئولیت‌های گوناگون به فراموشی سپرده می‌شوند. شناخت این فعالیت‌ها نیز می‌تواند یک روش استعدادیابی خود باشد.

۶٫چیزی که بخاطرش مورد قدردانی قرار گرفته‌اید را به یادآورید

زمانی که شخصی از ما تشکر می‌کند،‌ بدین معنی است که در زمینه‌ای از ما کمک گرفته است. دقت کنید که چه مواقعی از شما تشکر می‌شود. آیا شنونده خوبی بوده‌اید؟ معلم خوبی بوده‌اید؟ کارمند خوبی بوده‌اید؟ تمام این موارد می‌توانند نشانه‌ای از استعدادهای پنهان شما باشند. به خاطر داشته باشید که این استعدادها تنها برای خدمت به دیگران ساخته نشده‌اند، بلکه برای زندگی شخصی شما و رسیدن به موفقیت وجود دارند.

روش استعدادیابی خود

۷٫تغییر را بپذیرید

این نکته را به یاد داشته باشید؛ همزمان با رشد و گذر زمان، سلایق ما تغییر می‌کنند و نقاط قوتمان پرورش پیدا می‌کنند. اگر همواره به خود گوشزد کنید که به دلیل شکست در زمان دبیرستان در بدمینتون استعداد ورزشی ندارید، درواقع در حال از بین بردن فرصت‌های مناسب برای شناسایی استعدادهای جدید هستید. پذیرش تغییر به معنای پذیرش دنیای اطراف است. این نوع پذیرش به شما کمک می‌کند که استعدادهای جدید را در خود بیابید و آماده‌ی رویارویی با هرگونه چالش در زندگی شخصی خود باشید.

به طور خلاصه

همانطور که در خانه آموزش خواندید، پی بردن به استعدادهای پنهان و استفاده از آن‌ها می‌تواند برای برداشتن قدمی بزرگ به سمت موفقیت به شما کمک کند. برای پیدا کردن استعدادهای پنهان روش‌های گوناگونی وجود دارد. در این مقاله به معرفی ۷ روش استعدادیابی خود مانند پذیرش تغییر، نظرسنجی از دوستان و خانواده، استفاده از آزمون استعداد و بررسی زمینه‌های صرف منابع مالی پرداختیم. با پیگیری و استفاده از این روش‌ها می‌توانید استعدادهای خود را شناسایی کرده، و پس از برنامه‌ریزی مناسب برای پرورش ‌آن‌ها، به سمت موفقیت پیش روید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست