راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی

راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی

راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی یک میلیاردر واقعی ثروت بیشتر به واسطه‌ی هوش بالاتر نام کامل کتابی است که توسط رابرت کیوساکی نوشته شده است.

یکی دیگر از کتاب‌های معروف کیوساکی می‌توان به پدر پولدار، پدر فقیر اشاره کرد که هردو توانسته است به محبوبیت بالایی برسد و افراد زیادی خواهان خواندن تجریبات رابرت کیوساکی هستند.

برخی افراد از ابتدای زندگی خود در شکوه و جلال بزرگ شده‌اند و هیچ‌گاه دچار کمبود مالی در زندگی خود نبوده‌اند اما این به این معنا نیست که وقتی بزرگ‌تر شوند نیز این مال همواره همراه آن‌ها باشد.

چه بسیار افرادی بوده‌اند که یک روزه تمام ثروت خود را از دست داده‌اند و دیگر نتوانسته‌اند ثروتی که در گذشته داشتند را به زندگی خود برگردانند.

همه‌ی افراد دارای یک ضریب هوشی متفاوت هستند که خیلی نام آن را شنیده‌اید که مثلا فلان شخص دارای آی کیو ۱۲۰ است، داشتن ضریب هوشی بالا دلیل نمی‌شود که شخص پولدار می‌شود و با کمک هوش خود دارایی خود را مدیریت می‌کند.

برای اینکه بتوانید ثروت خود را مدیریت کنید و هر روز آن را افزایش دهید باید هوش مالی بالایی داسته باشید و یا هوش مالی خود را تقویت کنید.

رابرت کیوساکی در کتاب راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی در رابطه با همین موضوعات صحبت می‌کند و راجع به هوش مالی توضیحاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اهمیت هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی

زمانی که می‌خواهید ثروتمند شوید، نیاز دارید بدانید چه رفتاری با پول نشان دهید.

پول مانند سگ دست آموزتان است، اگر بتوانید رفتار صحیحی با او نشان دهید، هر زمانی که برایش تکه چوبی پرت کنید خیلی سریع می‌رود و آنرا برای‌ شما می آورد، پول هم دقیقا همینطور کار می‌کند.

اگر بتوانید مفهوم جریان مالی، سرمایه و بدهی را بدانید، شانس شما برای ثروتمند شدن به طرز عجیبی افزایش پیدا می‌کند.

دلیلِ اینکه اکثر افراد مشکلات مالی دارند و هرگز نمی‌توانند از گردآب بدهی خارج شوند عدم آگاهی از این ۳ مفهوم ساده است؛ آنها جریان پولی زیادی در خروجی و جریان پولی کمی در ورودی دارند.

جملاتی که در بالا بیان شد دیدگاه رابرت کیوساکی در رابطه با هوش مالی است که در کتاب دیگر خود به نام شانس دوم، پول شما، زندگی شما، دنیای ما مجددا به این دیدگاه خود اشاره می‌کند.

پنج ضریب اصلی هوش مالی

رابرت کیوساکی در کتاب راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی پنج ضریب اصلی هوش مالی را معرفی می‌کند و به طور مفصل و کامل راجع به هرکدام از ضریب‌ها توضیحات و مثال‌هایی را ارائه می‌دهد.

در ادامه هرکدام از ضرایب را نام می‌بریم و قسمت‌هایی از کتاب راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی را برای شما قرار می‌دهیم تا بتوانید تا با ساختار کتاب بیشتر آشنا شوید، اولین هوش مالی عبارت است از:

کسب پول بیشتر

همه‌ی شما تقریبا می‌دانید که هر قدر درآمد شما بیشتر باشد، ضریب هوش مالی شماره ۱ شما بالاتر است؛ به عبارت دیگر، کسی که سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد دارد، نسبت به کسی که در سال ۳۰۰ میلیون تومان درآمد دارد،کاملا واضح است که  از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی

نکته‌ی قابل توجه این که درآمد بالا صرفا دلیلی بر داشتن هوش مالی بالا نیست زیرا هر چقدر درآمد بالاتر برود میزان مالیاتی که شخص پرداخت می‌کند نیز بالاتر است، پس باید آن‌قدر هوش مالی بالایی داشته باشید که بتوانید میزان مالیاتی که پرداخت می‌کنید را از راه‌های قانونی کاهش دهید.

چنان‌چه هر یک از آن‌ها سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد داشته باشد، کسی که نسبت به دیگری مالیات کمتری می‌دهد، همان شخصی است که از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.  زیرا او با توجه به بهره‌برداری از ضریب هوش مالی شماره ۲، حفاظت از پول، به هدف دستیابی به یکپارچگی مالی نزدیک‌تر است.

همه‌ی ما می‌دانیم که ممکن است کسی ضریب هوش علمی بالایی داشته باشد و در کلاس درس یک نابغه باشد، اما در دنیای واقعی توانایی کسب پول زیاد را نداشته باشد، بارها شده است که شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم.

رابرت کیوساکی می‌گوید پدر بی‌پولم، معلمی بزرگ و مردی سخت‌کوش بود، او ضریب هوش علمی بالایی داشت، اما ضریب هوش مالی او پایین بود. او در دنیای علمی عملکرد خیلی خوبی داشت، اما در جهان کسب و کار ضعیف بود.

حفاظت از پول

نظری که رابرت کیوساکی در رابطه با حفظ پول دارد چنین می‌باشد:

حقیقتی ساده وجود دارد مبنی بر این‌که همه می‌خواهند پولتان را از شما بگیرند؛ اما همه‌ی کسانی که پولتان را می‌گیرند، کلاه‌بردار یا قانون‌شکن نیستند. یکی از بزرگ‌ترین شکارچیان مالی پول ما، مالیات‌ها هستند. دولت‌ها به طور قانونی پولمان را از چنگمان در می‌آورند.

چنانچه ضریب هوش مالی شماره ۲ فردی پایین باشد، مالیات‌های بیشتری پرداخت خواهد کرد و هزینه‌های بیشتری بر دوش او خواهد بود.

این ضریب هوش مالی بیان می‌کند تا باید تا حد ممکن سود خالص را افزایش داد. کسی که کسب و کاری دارد و بطور مثال سالیانه ۱ میلیارد تومان درآمد بدست می‌آورد ولی ۹۰۰ میلیون تومان از آن هزینه می‌شود در این ضریب هوش مالی ضعیف است.

فردی که هزینه‌های کمتری می‌پردازد، از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

بودجه‌بندی پول

بسیاری از مردم پول خود را مثل یک فقیر بودجه‌بندی می‌کنند تا هم چون فردی ثروتمند.

بسیاری از مردم پول خیلی زیادی به دست می‌آورند، اما نمی‌توانند پول زیادی برای خودشان نگه دارند، زیرا بودجه‌بندی فقیرانه‌ای دارند.

راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی

به عنوان مثال فردی که ۲۰۰ میلیون تومان در سال درآمد دارد و تمام آن را خرج می‌کند، نسبت به کسی که ۱۰۰ میلیون تومان در سال درآمد دارد و می‌تواند با بودجه‌ای ۳۰ میلیون تومانی به خوبی زندگی کند و ۷۰ میلیون تومان آن را سرمایه‌گذاری کند، از ضریب هوش مالی شماره ۳ پایین‌تری برخوردار است.

اهرم ساختن از پول

اغلب مردم درآمد مازاد خود را در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند.ضریب هوش مالی شماره ۴ بر اساس نسبت سودآوری به سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌شود.

به عنوان مثال، فردی که ۵۰ درصد از پول خود را به عنوان سود دریافت می‌کند، نسبت به کسی که ۵ درصد سود می‌گیرد، ضریب هوش مالی شماره ۴ بالاتری دارد؛ و کسی که بابت‌ سودهایی که بدست آورده مالیات کمتری می‌پردازد از ضریب هوش مالی بالاتری برخوردار است.

ارتقا دانش مالی

قبل از اینکه بتوانید بدوید، باید راه رفتن را بیاموزید. یکی از جملاتی است که کیوساکی چندین بار به آن تاکید می‌کند.

یکی از دلایلی که بسیاری از مردم با ضریب هوش مالی شماره ۴، اهرم ساختن از پول، مشکل دارند، این است که یاد گرفته‌اند پولشان را به دست کارشناسان مالی همچون بانک‌ها و صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری بسپارند.

پس طبق توضیحاتی که رابرت کیوساکی در رابطه با راه‌های بهره‌گیری از هوش مالی در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانید ضریب هوش مالی خود را افزایش دهید تا زندگی راحت‌تری را بتوانید تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست