انواع راه های مناسب برای افزایش اعتماد به نفس

وقتی سخن از افزایش اعتماد به نفس می شود؛ بسیاری از افراد به دنبال راه هایی می گردند تا این بخش از بُعد شخصیتی خود را تکمیل کنند. عمدتا عدم وجود اعتماد به نفس، دلایل خاص خودش را دارد. یکی از این دلایل را می توان ترس از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی متفاوت عنوان کرد. حال سوال کلیدی که در این جا مطرح می شود، این است که: چگونه بر ترس هایتان غلبه می‌کنید؟ و جواب واضح است. با کار کردن بر روی اعتماد به نفس و به نوعی عزت نفس شخصی خود!

باید بتوانید دیوار ترس های خود را کنار زده و به خود اجازه دهید؛ تا فراتر از آن‌ها قدم بگذارید. این کار پایه‌ی افزایش اعتماد به نفس است. اما این کار در کنار پیشبرد دیگر مسیر های افزایش این بخش شخصیتی شما، موفقیت بیشتری را نصیب‌تان خواهد کرد. گذشته از این، باید بدانید که برخی از مردم بین عزت‌نفس و اعتماد به نفس، تمایز قائل می‌شوند. شاید تفاوت ظریفی بین این دو واژه وجود داشته باشد. تفاوت در این است که شما ارزش و احترام را از سوی دیگران داشته باشید ( عزت نفس ) و آیا به خودتان ایمان دارید؟( اعتماد به نفس ).

ckupload_20180501213137_chess_king_imagines_self_as_pawn.jpg

به دست آوردن یا افزایش اعتماد به نفس

اگر دارای اعتماد به نفس پایین هستید، آیا می‌توانید کارهایی را انجام دهید که آن را تغییر دهد؟ آیا اعتماد به نفس تان تحت کنترل شما هست؟ برای افزایش اعتماد به نفس راه کار های مختلفی وجود دارد. بهتر است بدانید که این مساله اصلا ژنتیکی نیست؛ و شما مجبور نیستید به دیگران متکی باشید، تا افزایش اعتماد به نفس خود را آغاز کنید.

و اگر باور داشته باشید که صلاحیت چندانی ندارید، نه خیلی باهوشید، نه خیلی جذاب، ومی توانید مطمئن باشید که کلیه این موارد قابل حل هستند. با اتخاذ اقدامات جدی که صلاحیت، و تصویر اعتماد به نفس شما را بهبود می‌بخشد؛ می‌توانید افزایش اعتماد به نفس خویش را، حتی بدون کمک دیگران آغاز کنید.

 خودتان را آماده سازید!

به نظر می رسد که انجام این آماده سازی بسیار آسان و ساده باشد. اما نکته‌ی شگفت انگیز ماجرا آن است که، میزان تفاوت این موضوع با استمرار داشتن آن، دنیای جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد. تفاوت استحمام کردن و رعایت بهداشت عمومی را در احساسات خود شخص و افزایش اعتماد به نفس وی تعمیم دهید؛ و تفاوت را احساس کنید.

in2motivation-self-esteem-self-confidence.jpg

 ساده و ظریفانه لباس بپوشید.

روزهای زیادی وجود خواهد داشت که شما به طور کامل با مواردی مرتبط با روش های بکارگیری اعتماد به نفس مواجه شوید. به طور مثال از نتیجه گیری جمله ی بالایی می توان گفت که، اگر به خوبی لباس بپوشید؛ احساس خوبی از خودتان پیدا خواهید کرد. این احساس توصیف موفقیت آمیز و قابل توصیفی از آمادگی‌تان برای مقابله با جهان است.

لباس پوشیدن در راهکار های افزایش اعتماد به نفس، الزاما به معنای چیزی متفاوت و یا عجیب غریب نیست. به این معنا نیست که یک لباس خیلی ارزان یا خیلی گران داشته باشید. منظور اینجا مصداق مرتب بودن و شیک بودن و تناسب آن لباس با فرم بدن شماست.

 تصویر درونی و شخصی خود را تغییر دهید.

بیش از آنچه که ما اغلب درک می‌کنیم؛ تصویر شخصی‌مان، هویت و معنای واقعی ما را نشان می دهد. عمدتا ما یک تصویر ذهنی از خودمان داریم. و این تصویر تعیین می کند که وضعیت اعتماد به خودمان در چه حد است. اما این تصویر ثابت و غیر قابل تغییر نیست. باید تغییرش دهید. سعی کنید تا از مهارت‌های ذهنی خود استفاده کرده؛ و بر روی تصویر خود کار کنید.

اگر افزایش اعتماد به نفس یک راهکار لازم و ضروری برای شما باشد؛ باید دید درونی خود را را عوض کنید. ببینید چرا خودتان را به این حالت می بینید. سپس راهی برای رفع آن پیدا کنید.

 سعی کنید تا جای ممکن، مثبت فکر کنید.

یکی از چیزهایی که وقتی شروع به دنبال کردن راه های افزایش اعتماد به نفس می کنید؛ این است که، چطور افکار منفی خویش را جایگزین افکار مثبت نمایید (مورد بعدی را ببینید). با تغییر نگرش خود می توانید مطمئن باشید که تغییرات بزرگی در افزایش اعتماد به نفس شما رخ خواهد داد.

با استفاده از این مهارت کوچک؛ حتی سخت ترین کار هایی که با توجه به کم بودن اعتماد به نفس خود قادر به انجام آنها نیستید، ممکن می شود. شاید این کار خیلی پیش‌پا افتاده به نظر می‌رسد. پس دست از افکار منفی بکشید. باید یاد بگیرید که از حرف زدن خویش نیز آگاهی داشته باشید. گاهی در حین انجام کارهای مختلف ممکن است این افکار به سراغ‌تان بیاید که بازهم این مورد امری طبیعی است.

self-confidence.jpg

 شناخت‌تان را از خود افزایش دهید.

وقتی وارد جنگ می‌شویم، خردمندترین آدم‌ها یاد می‌گیرند که دشمن خود را خیلی خوب بشناسند. با توجه به همین موضوع شما نمی‌توانید بدون شناختن خود و محدودیت های فردی‌تان دشمن خود را در این راه شکست دهید. هنگامی‌که دارید سعی می‌کنید بر افکار و حرف‌ های منفی غلبه کنید؛ و اعتماد به نفس را جایگزین آن نمایید، دشمن خود را پیدا کنید.

شما بهتر شخصیت درونی خود را می‌شناسید. یک یادداشت در مورد خود بنویسید. سپس در این یادداشت به تحلیل اینکه چرا چنین افکار منفی دارید، را بررسی کنید. سپس به نکات مثبت و ویژگی های خوب در مورد خودتان فکر کنید. کارهایی را که می‌توانید به خوبی انجام دهید، یا چیزهایی را که دوست دارید، بنویسید.

در مورد محدودیت های خود و اینکه آیا آن‌ها محدودیت های واقعی در زندگی شما هستند؛ و یا فقط کسانی که در زندگی شما هستند، باعث شکل گیری آن می شوند فکر کنید. در نهایت بالاخره با اعتماد به نفس بیشتری بیرون خواهید آمد.

 مثبت عمل کنید.

تنها چیزی که باید یاد بگیرید این است؛ که مثبت فکر کنید. اما هنگامی که شروع به عمل کردن روی آن می‌کنید، خودتان را تغییر دهید. در اصل به این کار یک عمل در یک زمان می گوییم. شما همان کاری هستی که می‌کنید. و اگر آنچه را که می‌کنید تغییر بدهید، آنچه را که هستید تغییر می دهید. به جای اینکه به خودتان بگویید که نمی‌توانید مثبت باشید، اقدام کنید. با افراد به روش مثبت صحبت کنید. با انجام این کار به زودی شاهد افزایش اعتماد به نفس، و دریافت آثار مثبت آن در زندگی فردی خود خواهید شد.

منبع:

https://resilientblog.co/inspirational/25-actions-to-boost-your-self-confidence/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *