مراحل هفت گانه مذاکره چیست؟

Image result for ‫مراحل هفت گانه مذاکره‬‎خیلی از افرادی که در بحث مذاکره خبره هستند و یا اینکه در این حوزه تدریس می کنند، سعی دارند برای مذاکره مراحلی را در نظر گرفته و بر اساس این مراحل مذاکره را شرح دهند. مزیت این شیوه این است که وقتی مذاکره به چند مرحله تقسیم می شود شما می توانید ضمن تسلط به این مراحل هر مرحله ای که در آن ضعف دارید را تقویت کرده و روی آن بیشتر وقت بگذارید و یا اینکه در مذاکراتی که موفق یا ناموفق بوده اید بر اساس مراحل تعیین شده آنها را ارزیابی کرده و ببینید در کدام مرحله بد عمل کرده اید که ناموفق بوده اید. خلاصه دسته بندی و مراحل هفت گانه مذاکره مزایای زیادی دارد که نمی توان از آن صرفه نظر کرد. نکته مهم در مورد مراحل هفت گانه مذاکره اینکه یک قاعده تعیین شده نیست و هر شخصی می تواند دسته بندی و مرحله بندی مخصوص به خود را داشته باشد. در بین مرحله بندی های مختلف برخی دانشمندان این حوزه مرحله بندی کاملتری را ارائه کرده اند که ما مراحل هفت گانه مذاکره را برایتان شرح می دهیم.

.

مراحل هفت گانه مذاکره

مراحل هفت گانه مذاکره توسط گرین هالک تدوین شده است. گرین هالک مذاکره را امری بسیار مهم دانسته و اصلا اعتقاد ندارد مذاکره همان چانه زنی است و آن را در سطح بالاتری توضیح می دهد. گرین هالک معتقد است، در دنیای تجارت و کسب و کار امروز وقتی برای مدیریت سازمانی انتخاب می شوید علاوه بر اینکه مهارت های مدیریتی شما نظیر برنامه ریزی، سازماندهی و کنترل، ارزیابی می شود در زمینه مهارت های ارتباطی هم سنجیده خواهید شد. چون یک مدیر قدرتمند و موفق نمی تواند در این مقوله ضعیف عمل کند. مدیر موفق قادر است با همکاران خود در هر سطحی ارتباط موثر برقرار کرده و این ارتباط جزء با مذاکره امکان پذیر نخواهد بود. البته بحث ارتباطات در مدیریت فقط به افراد خود سازمان محدود نمی شود و شامل مشتریان، تامین کنندگان، سازمان های نظارت کننده و قانون گذار، رقبا و افراد دیگر هم خواهد شد. نکته مهم در این قضیه اینکه میزان مهارت شما در مذاکره و ارتباطات معیاری برای قضاوت شما در مهارت های دیگر مدیریتی هم بوده و به ناچار یک مدیر موفق باید در مهارت های مذاکره هم به دانش کافی دست پیدا کند.

Image result for ‫مذاکره‬‎

.

.

آماده سازی اولین مرحله از مراحل هفت گانه مذاکره

آماده سازی اولین مرحله از مراحل هفت گانه در مذاکره است. در این مرحله هر چیزی که برای گفتگو لازم است از جمله دستور جلسه، پروتکل، تعیین هدف ها و بسیاری دیگر باید آماده شود و با برنامه ریزی مشخص در اختیار افراد درگیر قرار بگیرد.

رابطه سازی، جمع آوری اطلاعات و استفاده از این اطلاعات، گوش کردن به پیشنهادات و رسیدن به توافق مورد نظر و در نهایت اجرای توافق سایر مراحل هفت گانه مذاکره از دید گرین هالک هستند که البته تقریبا همه آنها قابل فهم می باشند. برای اینکه بتوانید خودتان را ارزیابی کنید بعد از هر گفتگو یک نمودار بکشید و ببیند در کدام مرحله ضعیف و در کدامیک قوی عمل کرده اید تا در گفتگوهای بعدی بتوانید نقاط ضعف خود را تقویت نمایید.

Image result for ‫مذاکره‬‎

.

.

.

.

.

.

.

خب در ابتدای این مبحث به صورت خلاصه در مورد انواع مذاکره بحث کردیم اما جزئیات دقیق آن مطرح نشد. در مطلب بعدی قصد داریم در مورد انواع مذاکره و تعریف دقیق آنها بیشتر صحبت کنیم. گفتگو برای توافق یک بحث بسیار طولانی بوده که مطالب زیادی برای آن نوشته شده است و دستیابی به دانش آن نیاز به مطالعه و کسب تجربه خواهد داشت و نباید توقع داشته باشید با مطالعه همین سطور به آنچه لازم دارید، دست پیدا کنید. ما با این توضیحات فقط قصد داریم انگیزه یادگیری و مطالعه بیشتر را در شما ایجاد کرده و برای یادگیری هدفمند یاریتان نماییم.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *