مذاکره در مورد حقوق | چطور مذاکره حقوق را به سود خود تمام کنیم؟ (بخش دوم)

مذاکره در مورد حقوق

در بخش اول مبحث مذاکره در مورد حقوق در رابطه با نکته‌های کاربردی برای رسیدن به موفقیت در مذاکره پرداختیم. در این بخش اشتباهات رایجی که در مذاکرات مرتبط با حقوق رخ می‌دهد را بررسی می‌کنیم. اشتباهاتی که در چنین مذاکراتی رخ می‌دهد طبیعی است ولی خوب است که با مرور آن‌ها قبل از جلسه‌ی مصاحبه از پیش آمدن چنین مذاکراتی پیشگیری کنیم.

مذاکره‌ در مورد حقوقی که نتیجه‌ی آن برای هر دو طرف رضایت‌بخش باشد هم برای شما و هم برای سازمانی که می‌خواهید در آن کار کنید سودمند خواهد بود.

نداشتن برنامه‌ریزی بلند مدت

کار پیشنهاد شده به شما قطعا چیزی نیست که در دو هفته تمام شود و می‌تواند تا سال‌ها به طول انجامد پس لازم است که از ابتدای کار در رابطه با آینده شرکت سوال کنید. این که شغل شما تا چه حد میزان پیشرفت را داشته و همچنین حقوق دریافتیان تا چه اندازه می‌توان افزایش یابد. همچنین مهم است که قبل از شروع مصاحبه تحقیقی در رابطه با عملکرد سازمان مورد نظر داشته باشید. سازمانی که عملکردی منفی دارد می‌تواند پس از مدتی رو به ورشکستگی پیش رفته و تمام برنامه‌ریزی‌هایی که کرده‌اید را از بین ببرد.
در نظر گرفتن چشم‌اندازی برای انجام کار به شما کمک می‌کند میزان حقوق دریافتی را در حد کاری که قرار است انجام دهید و امکاناتی که دارید تعیین کنید. ساکت ماندن در مصاحبه‌ی کاری و کنجکاوی نکردن در رابطه با روند حال حاضر شرکت می‌تواند برای شما ضرر داشته باشد.

خود را همه ‌چیز دان دانستن

این که فکر کنید تنها خود کافی هستید تا در رابطه با شغلی تصمیم بگیرید و نیازی به کمک و مشورت گرفتن از دیگران نداشته می‌تواند شما را به سمت شکست پیش ببرد. اگر به شما حقوقی پیشنهاد شد در رابطه با آن و همچنین شرایط کاری با کسی بحث و مشورت کنید تا به شما بگوید که قبول همچنین شغلی با این ویژگی‌ها به ضرر و یا نفع شما خواهد بود.

در مصاحبه کاری هم همین روال را پیش ببرید. از فرد مصاحبه‌کننده در رابطه با پیشرفت‌های شغلی پیش‌رو بپرسید و از او در رابطه با ویژگی‌های شرکت به عنوان فردی باتجربه‌تر از شما سوال بپرسید.
با گفتن جمله‌ای مانند «به دلیل علاقه به سازمان و این شغل دوست دارم در این‌جا مشغول به کار شوم. به طور قطع شما تمام مواردی که برای راهنمایی من لازم است را گفته‌اید. آیا مورد خاصی را فراموش کرده‌اید؟». چنین پرسش‌هایی فرد مقابل را به سمت بر علیه خود مذاکره کردن می‌برد به صورتی که حنی خود متوجه این وضعیت نمی‌شود.

انتخاب زمان نامناسب برای مذاکره در مورد حقوق

این مورد کمک بسیاری به شما خواهد کرد که بسیاری از مواقع به آن توجهی نمی‌کنید. به طور مثال در طول روز اراده‌ی آدم در مقابل رد قبول چیزی بالاست ولی در آخرین ساعات اداری و زمانی که خستگی بر او چیره شده است اراده‌ی خود را از دست نمی‌دهد. بهتر است اگر به شما شغلی پیشنهاد شد که زمان آن در اوایل روز بود با گفتن جملاتی مانند «اجازه دهید در این مورد فکر کنم و پس از آن با شما تماس بگیرم» بریا خود زمان بخرید و وقتی به پایان روز کاری رسیدید با تماس گرفتن مذاکره در مورد شغل را شروع کنید. در چنین مواقعی فرد مقابل نمی‌تواند در مورد پیشنهاد حقوقی که شما می‌دهید مقاومت کند و راحت‌تر از زمانی که انرژی دارد آن را قبول می‌کند.

نپرسیدن سوالاتی که در ذهن است.

مذاکره در مورد حقوق | نپرسیدن سوالات

ساکت ماندن و خجالت کشیدن از طرح سوالات به شما ضررهای بسیاری خواهد زد. در حین مصاحبه کاری حتما در رابطه با تمام سوالاتی که دارید صحبت کنید تا هیچ شک و شبهه‌ای برای شما باقی نماند. قبل از شروع مصاحبه جمع کردن فهرستی از سوالات می‌تواند به جمع کردن ذهن شما کمک بسیاری کند.

استفاده نکردن از ضعیف بودن فرد مقابل مذاکره

اگر در حین مذاکره در مورد حقوق سوالی پرسیدید و فرد مصاحبه‌کننده جوابی مانند «این مورد برعهده‌ی من نیست و به منابع انسانی مربوط است» به شما دارد در پاسخ به او از ضعفش استفاده کنید و بگویید «یعنی شما در حد تغییر این مسئله کوچک قدرت ندارید؟» در چنین مواقعی فرد مقابل خود را ضعیف حس کرده و برای این که به شما نشان دهد از قدرت کافی برخوردار است مسئله‌ی مورد نظر را پیگیری می‌کند.

استفاده نکردن از قانون آینه

حرف‌های طرف مقابل را تکرار کنید. اگر به شما گفته شد که «در رابطه با افزایش حقوق کاری از دست ما ساخته نیست» شما با تکرار «کاری از دست شما ساخته نیست» آن‌ها را مجبور به ادامه‌ی مذاکره کنید زیرا در چنین مواقعی فرد درصدد اثبات کردن توانایی‌های خود و سازمان مورد نظر دارد.

استفاده از اعداد رند برای حقوق پیشنهادی

وقتی مقدار حقوق را با اعدادی رند بگویید این باور در ذهن فرد مقابل به وجود می‌آید که شما در رابطه با مقدار حقوق دریافتی این شغل محاسباتی را انجام ندیده و تحقیقی نکرده‌اید. با گفتن اعداد غیر رند موفقیت شما در مذاکره‌ی پیش رو بیشتر خواهد شد.

صحبت بیش از حد

در مذاکرات در مورد حقوق بیشر بگذارید طرف مقابل صحبت کند. همچنین صبر کنید تا آن‌ها صحبت را شروع کنند. حتی در حین مذاکره اگر صحبتی پیش نگرفت شما باز هم صحبتی نداشته باشید قطعا کسی از تحمل سکوت خوشش نمی‌آید و سر صحبت را باز می‌کند. در چنین مواقعی شروع‌کننده بحث شما نباشید.

استفاده از جمله‌ی «فقط همین قدر؟»

چنین پرسشی باعث می‌شود به طرف مقابل حس توهین دست بدهد. حتی اگر مبلغ پیشنهادیشان بسیارکم بود با مسخره کردن کار خود را پیش نبرده و با ادب تمام مخالفت خود را اعلام کنید.

استفاده از جمله‌ی «دیگران به من حقوق بیشتر پیشنهاد داده‌اند»

مذاکره در مورد حقوق | پیشنهاد حقوق بیشتر توسط دیگران

چه این ادعا واقعیت دارد و چه ندارد از چنین تاکتیکی برای فشار آوردن به طرف دیگر مصاحبه استفاده نکنید. به خصوص اگر چنین موردی واقعیت نداشته باشد مصاحبه‌کننده می‌تواند با پرسیدن سوالات کوچک به دروغ شما پی برده و بی اعتمادی که در او به وجود می‌آید می‌تواند باعث از دست دادن کار مورد نظر شود.

استفاده از کلمه نه

در مذاکرات استفاده از نه جالب نبوده و بهتر است از پیشنهادهای دومی در مقابل رد پیشنهاد اولی استفاده کنید.

توهجه به نکات بالا می‌تواند به شما برای رسیدن به حقوق مورد نظر خود کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *