مذاکره در خانواده | راهکارهایی برای مستحکم نگه داشتن روابط خانواده (بخش دوم)

مذاکره در خانواده | دوری از تندی کردن

در بخش اول مبحث مذاکره در خانواده با برخی راهکارهای موثر برای پیش بردن یک مذاکره خوب و اصولی با افراد خانواده آشنا شدید.
در بخش دوم این مبحث نیز در رابطه با انواع تندی کردن در حین مذاکره و راهکارهای جلوگیری از آن صحبت شده است.

در حین مذاکره با خانواده از برخوردهای تند دوری کنید.

این برخوردهای تند می‌تواند انواع مختلف و متفاوت از هم داشته باشند که هر کدام می‌توانند به نوعی بنیان خانواده را از بین ببرند. در ادامه هر مورد از چنین تندی‌هایی به تفصیل توضیح داده شده است.

از نصحیت کردن بپرهیزید.

مذاکره در خانواده | نصیحت کردن

کمتر کسی وجود دارد که از نصحیت کردن خوشش بیاید. پس تا زمانی که افراد خانواده از شما درخواستی نکرده‌اند، از نصحیت کردن آن‌ها و گوشزد کردن بپرهیزید.
نصیحت کردن از نظر بسیاری از افراد نوعی از دخالت کردن محسوب شده از این رو میانه‌ی خوبی با آن ندارند. نصیحت کردن چه به درستی و چه نادرست باشد رفتاری غیرانسانی محسوب شده و تردید و بی اطمینانی در رابطه با راه و روش فرد را درون او به وجود آورده و او را به فردی ایرادگیر تبدیل می‌کند.
همچنین می‌توان گفت نصیحت کردن می‌تواند نوعی از کنترل کردن افراد، به وجود آوردن محدودیت در آزادی برای آن‌ها و … باشد.

انتقاد کردن

اعضای خانواده معمولا به راحتی راه و روش دیگر افراد خانواده را مورد انتقاد خود قرار می‌دهند. این روش غلط است و مطمئن باشید به آن فرد کمکی نخواهد کرد.
انتقاد کردن راهی است که فرد انتقاد شنونده را ناراحت کرده و به کلی باید از آن پرهیز کرد. مخصوصا در رابطه با اعضای خانواده این مورد جدی‌تر بوده و انتقادهای بیجا می‌تواند افراد خانواده را از هم دور کند.
اگر لازم است مذاکره در خانواده شکل بگیرد بهتر است بدون ارائه‌ی هیچ انتقادی باشد تا مذاکره با خوبی و خوشی پیش برود و به مذاکره‌ای موفق تبدیل شود.

اتمام حجت روش مناسبی برای به پایان رساندن بحث نیست.

وقی حرف از اتمام حجت می‌شود، تنها کلمه‌ی زورگویی در ذهن شکل می‌گیرد. این که تنها حرف من درست بوده و بقیه حقی برای اظهار نظر ندارند ناراحتی بسیاری را برای دیگر افراد خانواده به وجود می‌آورد.
اتمام حجت کردن در طولانی مدت بنیان خانواده را از بین می‌برد زیرا فرد حس می‌کند در رابطه با هیچ مسئله‌ای حق تصمیم‌گیری نداشته و مجبور به انجام و یا انجام ندادن هر کاری است.
در بسیاری از خانواده‌ها پدر یا مادر خانواده حرف اول و آخر را در تمامی مسائل می‌زنند و حس بی‌مصرفی را در وجود فرزند به وجود می‌آورند. در چنین مواقعی پدر و مادر باید بدانند لازم است راه و روش خود را تغییر داده تا فرزندانشان از آن‌ها دور نشوند و خانواده از هم بپاشد.

به هر طریقی برنده شدن در مذاکره

اگر می‌خواهید در پایان مذاکره به برنده شدن برسید کار درستی را انجام نمی‌دهید. مذاکره در خانواده باید به طریقی باشد که که هر دو طرف موافق نتیجه‌ی آن باشند و برای هر دو نفع داشته باشد. راضی بودن تنها یکی از افراد خانواده می‌تواند زمینه‌ساز مشکل‌های بزرگتر باشد.
این که بخواهید بر محق بودن خود اصرار بورزید طرف مقابل مذاکره را از صحبت کردن با شما ناراحت کرده و به این طریق موجبات ناراحتی افراد خانواده‌‌ی خود را فراهم می‌کنید.
هر آدمی ممکن است اشتباه کند، از این که شما هم اشتباه کرده باشید و در مسئله‌ی مورد بحث حق با شما نیست، خجالت نکشید.

از سرزنش کردن و متهم کردن دیگر افراد خانواده دوری کنید.

ضمیر تو، کلمه‌ای است که در حین بحث می‌تواند دلگیری به وجود بیاورد. این که فرد مقابل خود را متهم کنید و جملاتی مانند تو خواستی را به او بگویید باعث به وجود آمدن دعواهای بسیاری می‌شود.
هر زمان که فکر کردید در جمله‌ی خود لازم است از تو استفاده کنید بهتر است ان را با به نظر من جا به جا کنید. به این صورت سخنان شما لحنی محترمانه‌تر به خود گرفته و تند و تیزی آن از بین می رود.
یادتان باشد حرفی که می‌زنید نباید سرزنش‌گر باشد زیرا فرد مقابل علاقه‌ی خود به ادامه‌ی صحبت با شما را از دست داده و از این رو مذاکره بی نتیجه می‌ماند.

بهتر است کاری کنید فرد مقابل مسائل را از نگاه شما دیده و بفهمد در چه مورد قصد صحبت کردن با او را دارید. در چنین مواقعی خوب است راه حلی را ارائه دهید که در آن پیامی که می‌خواهد نهفته باشد. رک حرف زدن در بسیاری از مواقع نامناسب بوده و موجب جنگ و جدل خواهد شد.
حفظ روابط خانوادگی آن‌قدر برای هر فردی مهم است که به دقت بر روی سخنان خود فکر کرده تا موجبات ناراحتی افراد خانواده‌ی خود که همه از عزیزان او هستند، را به وجود نیاورد.
سرزنش کردن و متهم کردن باعث دور شدن افراد خانواده از شما شده و موجب می‌شود در بسیاری از مواقع سخنان شما را بی اهمیت پندارند زیرا در ذهن آن‌ها پرخاشگری شما در رابطه با هر قضیه‌ای مانده است.

سخن‌چینی کردن در رابطه با مسائل خانوادگی

اگر در بین خانواده بحثی شکل بگیرد و این بحث به بیرون از آن خانواده کشیده شود می‌تواند خسارات زیادی را برای روابط خانوادگی به وجود آورد.
زمانی که صحبتی در خانواده رخ می‌دهد لازم است تمامی بحث‌هایی که در پی آن صحبت شکل می‌گیرد در داخل خود خانواده بماند و افراد غریبه از آن خبر نداشته باشند.
این که درباره‌ی مشکلات خانوادگی خود پیش دوستان خود صحبت کنید ممکن است روزی به گوش افراد خانوادتان برسد و شما را برای این کار سرزنش کنند.

حتی اگر بین دو نفر از افراد خانواده بحثی رخ بدهد، صحبت کردن راجع به آن با دیگر اعضای خانواده کار درستی محسوب نمی‌شود. این که طرف مقابل شما بفهمد پشت سر او غیبت کرده‌اید، موجب می‌شود از شما نا امید شده و احساس خیانت دیدن به او دست بدهد.
در چنین مواقعی بهتر است ناراحتی خود از بحث پیش آمده را به صورت مستقیم با اعضای خانواده و یا همان فرد به خصوص در میان گذاشته و دیگران را وارد ماجرای خود نکنید زیرا این مسائل به کسی جز خود شما و افراد خانوادتان مربوط نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *