مذاکره در خانواده | راهکارهایی برای مستحکم نگه داشتن روابط خانواده (بخش اول)

مذاکره در خانواده

تمامی خانواده‌ها دارای مشکلاتی هستند و هیچ خانواده‌ی بی‌نقصی را نمی‌توان یافت. برای برقراری رابطه‌ای سالم با خانواده باید بدانیم چطور ارتباط برقرار کنیم.
در برخورد با مسائل خانواده باید بدانیم چطور نرم برخورد کرده تا احترام بین اعضای خانواده از بین نرود. از این رو بسیار مهم است که افراد خانواده بدانند چطور با هم مذاکره داشته باشند تا بتوان روابط را مستحکم نگه داشت.

از بزرگترین اشتباهاتی که ما در برخورد با اعضای خانواده مرتکب می‌شویم احساساتی برخورد کردن است. در چنین مواقعی باید بر اعصاب خود مسلط بوده، مسائل را شخصی نکرده و از دعوا با خانواده تا حد ممکن جلوگیری کنید در غیر این صورت با شکستی بزرگ در مذاکرات با خانواده روبه‌رو می‌شوید.

برای این که چطور بتوانید مذاکره‌ای خوب را با خانواده‌ی خود در پیش بگیرید، این مقاله کمک بسیار خوبی به شما خواهد کرد.

خوب است که بدانیم زمانی که می‌خواهیم با خانواده ی خود مذاکره داشته باشیم چه رفتاری را در پیش بگیریم.

در نظر داشته باشید تمامی اعضای یک خانواده یک جور فکر نمی‌کنند.

طرز تفکر متفاوت اعضای خانواده

هر زمان که می‌خواهید مسئله‌ای را با اعضای خانواده در میان بگذارید باید حواستان با نوع برخورد هر کدام از اعضا باشد. در چنین مواقعی خوب است از خود سوال کنید که اصلا لازم است موضوع را پیش کشیده و در رابطه با آن مذاکره کنید و یا این موضوع شخصی بوده و به شما ارتباطی ندارد.

هر کس روش زندگی متفاوتی با دیگر اعضای خانواده خود دارد و اعضای خانواده با تفاوت‌های یکدیگر باید کنار بیایند.
به طور مثال فرزندی علاقه دارد تعطیلات آخر هفته را با خانواده‌ی خود بگذراند ولی این مورد مستلزم این نیست که فرزند دیگر هم چنین حسی داشته باشد. اگر فرزند دیگر علاقه دارد تعطیلات را در کنار دوستان خود بگذراند باید به تصمیم او احترام گذاشت و شیوه‌ی زندگی او را پذیرفت.
بحث کردن با افراد بالغ در رابطه با چنین عقایدی تنها موجب فرسایش روابط می‌شود.

تفاوت در بین اعضای یک خانواده غیرطبیعی نیست.

این که اعضای یک خانواده با هم متفاوت باشند موضوعی غیر طبیعی محسوب نمی‌شود و باید به آن احترام گذاشت. حتما خانواده‌های بسیاری را در دور و اطراف خود دیده‌اید که به سبب بحث در رابطه با چنین مسائلی و دخالت بی‌مورد در شیوه‌ی زندگی فرزند خود به تنش‌های بسیار رسیده‌اند.

به طور مثال شما خواهری دارید که فکر می‌کنید به صورتی صحیح به فرزند خود غذا نمی‌دهد و بهتر است به او در رابطه با غذاهای سالم ذکر دهید زیرا فکر می‌کنید خوراکی‌هایی که خود به فرزند خود می‌دهید کاملا سالم هستند. همچنین مذاکره‌ای چقدر می‌تواند موثر باشد؟
به این مورد فکر کرده‌اید که خواهر شما تنها بر مبنای حرف شما شیوه‌ی زندگی و بچه‌داری خود را عوض کند؟ اگر جواب این سوال خیر است بهتر است در این رابطه با خواهر خود حرفی نزند و به شیوه‌ی بچه‌داری او احترام بگذارید زیرا هر کس در رابهط با خانواده‌ی خود بهتر می‌داند چطور برخورد کند.

با صحبت کردن در مورد این موضوع خواهر شما می‌تواند آن را دخالت در زندگی شخصیش تلقی کرده و روابطتان را دچار مشکل کند.

کلمات می‌توانند بنیان خانواده را از بین ببرند.

تاثیر کلمات بیش از چیزی است که تصور می‌کنید و می‌توانید مطمئن باشید که کلمات می‌توانند روابط خانواده را از بین ببرند. حفظ روابط خانواده از مهمترین کارها محسوب می‌شود.

از این رو اعضای یک خانواده باید بدانند با هم چطور برخورد کنند و راجع به چه چیزهایی با هم صحبت کنند تا موجب ناراحتی یکدگیر نشوند.

اگر در برابر اعضای خانواده خود به صورتی خشمگینانه برخورد کنید می‌تواند روابط خانوادگی را از ریشه نابود سازد. ولی برخورد از روی عشق و با حسی خوب رابطه‌های شما را در خانواده قدرتمند می‌سازد.

در برخورد با مشکلات و بحث‌ها بهتر است کلمات را سنجیده انتخاب کنید تا تاثیر نامناسبی بر روی روابط خانوداگی شما نگذارد.
کوچک‌ترین مسائل هم اگر به درستی در رابطه با آن‌ها بحث و مذاکره نشود می‌تواند منجر به دعواهای بزرگ شود. در رابطه با هر موضوعی مذاکره در خانواده را جدی بگیرید.

درست شروع نکردن بحث می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بزرگ شود.

به طور مثال شما مجبورید به دلیل موقعیت همسرتان با خانواده‌ی همسرتان در یک مکان زندگی کنید.
از طرفی خانواده‌ی همسرتان توقع دارند بخش بزرگی از وظایف خانه را به عهده‌ی شما بگذارنند ولی این کار برای شما خسته‌کننده و طاقت‌فرسا است از این رو می‌خواهید در این رابطه با آن‌ها صحبت کنید ولی نمی‌دانید چطور این بحث را انجام دهید تا دچار مشکل و دعوایی در خانواده‌ی همسر خود نشوید.

در این جا انتخاب کلمات نیز نقش بسیار مهمی پیدا می‌کند. اگر فقط به آن‌ها بگویید کارشان اشتباه است و به دیده‌ی تمسخر به آن‌ها نگاه کنید موجب ناراحتی خانواده‌ی همسر خود شده و می‌تواند دعوایی بزرگ را به وجود آورد.
همین موضوع درست صحبت نکردن می‌تواند موجب جنجالی بزرگ شده و شما را از داشتن مذاکره‌ای موفق با اهل خانه دور کند.

خوب است خود را جای دیگر اعضای خانواده بگذارید.

قبل از گفتن هر سخنی و شروع مذاکره در خانواده بهتر است خود را به جای باقی اعضای خانواده بگذارید و ببینید آن‌ها علاقه‌ای به مذاکره در رابطه با موضوع مد نظر شما دارند؟ با این نوع طرز فکر می‌توان تا حدودی مطمئن شد که افراد علاقه‌ای به صحبت کردن با در این رابطه دارند یا خیر.
نگاه کردن از زوایه‌ی دید افراد دیگر موجب می‌شود احترام بین خانواده در حین مذاکره مخدوش نشود.
همیشه پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌های این چنینی می‌تواند اعضای خانواده را از هم دور کند.
حتما خود شما هم علاقه ندارید اعضای خانوادتان با شما بد برخورد کرده و شما را درک نکنند. پس خودتان هم لازم است درک از دیگران را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهید تا بتوانید مذاکره در خانواده را بدون تنش پیش ببرید.

با نرمی و مهربانی برخورد کنید.

مهربان برخورد کردن در رابطه با هر مسئله‌ای می‌تواند موثر باشد.
به خاطر داشته باشید برخوردهای خشن می‌تواند اعضای خانواده را از هم دور کند.
به خصوص در رابطه با مسائل حساس بسیار مهم است که حواستان به نوع و طرز صحبت کردنتان باشد زیرا هر چه نرم‌تر صحبت کنید دیگر افراد خانواده احساس امنیت پیدا کرده و راحت‌تر با شما دردودل می‌کنند در صورتی که برخورد خشن می‌تواند فرد را از صحبت کردن با شما زده کرده و به طور کل مبحث مذاکره در خانواده را از بین ببرد.
البته مهربان و نرم برخورد کردن تنها به صحبت کردن ختم نشده و باید بدانید حتی فکر شما هم لازم است این چنین باشد تا بتوانید به خوبی افراد دیگر را درک کنید.

ادامه‌ی این مطلب را می‌توانید در بخش دوم مذاکره در خانواده بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *