آشنایی با برخی از تکنیک‌های طلایی برای مدیریت زمان

نحوه مدیریت زمان

آیا در اکثر کارها احساس شکست می‌کنید؟ آیا شبکه‌های اجتماعی شما را سفت و سخت در دام خود نگه داشته‌اند و نمی‌گذارند به کارهای مهمتان برسید؟ اکثر اوقات کارهای مهمی که باید انجام دهید روی هم جمع می‌شوند و وقت برای انجام آن‌ها ندارید؟ علت اصلی تمامی مشکلات نام برده شده این است که شما نمی‌توانید زمانتان را مدیریت کنید. با مدیریت درست زمان می‌توانید کارهایتان را به بهترین نحو انجام دهید و آشفتگی، استرس و ترس را از خودتان برهانید. خانه آموزش در این مقاله مدیریت زمان و راه‌های آن را به شما آموزش خواهد پس با ما تا انتها همراه باشید.

اصلی‌ترین دلیل اینکه نمی‌توانید کارهایتان را به موقع انجام دهید چیست؟

از دغدغه‌های امروزی اغلب افراد این است که چگونه زمان را مدیریت کنند تا بتوانند همه کارهایشان را به موقع و درست انجام دهند. مدیریت زمان برای افرادی که به موفقیت فکر می‌کنند و می‎خواهند کارهایشان را دقیق و به موقع انجام دهند، بسیار ضروری است. به نوعی دیگر نظم دادن و برنامه ریزی دقیق زمان برای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، مدیریت کردن زمان است. برای مثال مطمئنا همین حالا که دارید این مقاله را می‌خوانید، کارهای عقب مانده‌تان به ذهن خطور می‌کنند و نمی‌دانید در این وقت کم چطور این کارها را انجام دهید. لازم نیست ترس را به وجودتان راه دهید. اصلی‌ترین دلیل این است که شما نمی‌دانید چطور زمانتان را مدیریت کنید. در این مقاله قصد داریم تمام راه‌هایی که به شما کمک می‌کنند زمانتان را مدیریت کنید، ارائه دهیم.

۶ مورد از راه‌های موثر در مدیریت زمان

۱٫ تمرکز داشته باشید

تکنیک های مدیریت زمان

لازم است بدانید که قبل از هر کاری به یک نقشه‌ی ذهنی مرتب و کامل نیاز است. این نقشه نشان دهنده‌ی تمامی کارهایی است که باید در مدت زمان لازم انجام دهید. سپس با کنترل ورودی‌های ذهنی می‌توانید طبق برنامه‌ای که در اختیارتان است جلو روید. اگر تمرکز نداشته باشید، کوه افکار و ایده‌ها و موضوعات شما را رها نمی‌کنند و همواره در ذهنتان می‌مانند. همچنین با تمرکز و انرژی می‌توانید چگونگی تسلط بر روند کار و زندگی را بیاموزید. به یاد داشته باشید که انرژی و تمرکز اولین قدم و مهم‌ترین توسعه برای کنترل زمان و بهبود مهارت‌های فردی شما است.

۲٫ روزتان را زمان‌بندی کنید

برنامه روزانه‌ی بیشتر افراد تکمیل و شلوغ است؛ با این شرایط افرادی موفق می‌شوند که می‌دانند چطور روی زمانشان مدیریت داشته باشند. آن‌ها طوری برنامه می‌ریزند که حتی برای قرارهای از پیش تعیین نشده وقت خالی دارند. برای مثال یک روز از ماهشان را به دو قسمت تقسیم می‌کنند. در یک بخش تماس‌های تلفنی‌شان را پاسخ می‌دهند و در بخش دیگر حساب و کتاب‌های مالیشان. اگر می‌خواهید موفق باشید زمانتان را بلوکه کنید. در واقع با این کار دیگر کارهایتان عقب نمی‌افتند و هر کاری زمان مخصوص به خودش را خواهد داشت. جدا از این بحث‌ها این کار باعث می‌شود از هر زمانی بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

۳٫ موارد غیرضروری‌ را دور بریزید

همیشه در هر موقعیتی می‌توان عواملی را یافت که مانع کارکردن افراد می‌شوند. این عوامل اگرچه روی هر فردی تاثیر متفاوتی خواهند داشت اما لازم است که در مورد کنار گذاشتن و دور ریختنشان فکری کنیم. اولین قدم برای این کار شناسایی عوامل غیرضروری است. سپس باید این عوامل را به دوب خش قابل حذف و غیرقابل حذف تقسیم کنید و موارد قابل حذف را خیلی سریع دور بریزید. درمورد موارد غیرقابل حذف باید راهکارهای خاصی را یاد بگیرید. یکی از اصلی‌ترین عوامل حذف نشدنی و زمان‌گیر، فضای مجازی می‌باشد. راه حلی که با انجام آن می‎توانید از این عامل رها شوید این است که زمان‌های خاص و محدودی را به آن اختصاص دهید. با این کار می‌توانید وقت بیشتری را برای کارهای اصلیتان مدنظر داشته باشید.

۴٫ برنامه‌ ریزی کنید

یکی از دلایل اصلی اینکه نمی‌توانید زمانتان را مدیریت کنید این است که برنامه ندارید. برنامه نداشتن، علاوه‌بر ایجاد اختلال در مدیریت زمان باعث می‌شود که همیشه سردرگم و پریشان باشید، چون نمی‌دانید باید چه کاری را چه موقع، کجا و به چه صورت انجام دهید. حواستان باشد زمانی که برای کارهایتان برنامه ریزی کردید، با بی‌توجهی اثربخشی برنامه را کاهش نداده و شوق و رغبت انجام آن را از دست ندهید. برنامه ریزی خود را جدی بگیرید و با انجام درست آن زمانتان را مدیریت کنید.

چگونه مدیریت زمان کنیم؟

۵٫ اوقات بیکاری را هدر ندهید

امروزه اکثر کارها با گوشی و اینترنت انجام می‌شوند. برای مثال شما می‌توانید همه‌ی وسایل موردنیازتان را با گوشی همراه تهیه کنید. برای مثال می‌توانید تمامی کتاب‌های موردعلاقه‎تان را به صورت آنلاین تهیه کنید و بخوانید. پس همیشه حواستان باشد، هرکجا که هستید و تایم خالی در اختیار دارید کتاب همراهتان باشد یا پادکست گوش دهید و به دانسته‎هایتان اضافه کنید. هیچ عذری را برای بیکار بودن نپذیرید و از هر زمانی برای پیشرقت و ترقی استفاده نمایید. یکی از کارهای اشتباهی که اکثر مردم در اوقات بیکاری انجام می‌دهند، رسیدگی به تماس‌ها و پیامک‌هایشان است.

۶٫ از کاغذهای یادآوری استفاده کنید

استفاده از مورد یکی از ایده‌های ساده‌ای است که به مدیریت زمان کمک می‌کند. اگر تمامی کارهایتان را یادداشت کنید، با نگاهی سریع و گذرا می‌توانید جزء به جزء کاری که فراموش کردید را به یاد آورید. همچنین با استفاده‌ی درست از این تکنیک آشفتگی شما در محل کار یا محل تحصیل کاهش می‌یابد. خوب است بدانید که نرم‌افزارهای زیادی هستند که حکم برگه یادداشت را دارند به راحتی بر روی کامپیوتر و گوشی همراه شما نصب می‌شوند. نکته‌ جالب این است که یادداشت دستی بیشتر از یادداشت الکترونیکی در ذهن شما باقی می‌ماند. البته این بستگی به خود شما دارد. پس از انجام دادن این تکنیک غافل نشوید و همیشه قرارهای کاری، درسی و حتی مسائل مربوط به خانه‌داری را یادداشت کنید.

حرف آخر

قبل از اینکه بخواهید مدیریت کردن زمان و راه‌های افزایش آن را بیاموزید، بهتر است تشخیص دهید که چرا دچار کمبود زمان شدید و همه‌ی کارهایتان روی هم جمع شده ‌است. مدیریت کردن زمان اتفاقی کاملا حقیقی است و جزء اصول مهم هر فرد موفق به شمار می‌رود. این بحث مدت‌ها است که در کتاب مدیریت زمان و سمینارها مطرح می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *