مدیریت زمان کنکور برای قبولی در رشته‌های بالا و پرطرفدار

مدیریت زمان کنکور

مدیریت زمان کنکور یکی از کارهایی است که همه داوطلبان باید انجام دهند. یکی از دلایلی که بیشتر بچه‌هایی که برای کنکور درس می‌خوانند موفق نمی‌شوند، همین مدیریت زمان است. بسیاری از آن‌ها برای حل مشکل به آموزشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. این افراد تحت مشاوره قرار گرفته و با توجه به برنامه آزمون برنامه‌ریزی می‌کنند. بهترین تمرین برای مدیریت زمان همین کنکورهای آزمایشی است.

مدیریت زمان کنکور به سبک قبولی در رشته‌های برتر

کارهای روزانه را یادداشت کنید.

یادداشت کارهای روزانه به شما کمک می‌کند تا به یاد بیاورید در روزچه‌کارهایی باید انجام دهید. بسیاری از دانش آموزان فکر می‌کنند می‌توانند همه‌چیز را به خاطر بسپارند. این افراد به قولی اعتماد بسیار زیادی به حافظه خود دارد. دقت داشته باشید که این کار کاملاً اشتباه است.

برای مثال تصور کنید امروز دبیر به شما ریاضی درس داده است. بعد از درس چند سؤال به شما می‌دهد. زمانی که به منزل می‌رسید با خود می‌گویید فردا ریاضی ندارم حال تست‌های فیزیک را بزنم، حال تست‌های زیست را بزنم و…. همین کار باعث افت راندمان شما می‌شود. به این دلیل که باید تا آخر ذهنتان به یاد بیاورد که باید مسئله‌های ریاضی باید حل شود. بنابراین بهتر است برنامه روزانه خود را تنظیم کنید.

مدیریت انرژی مهم‌تر از مدیریت زمان

مدیریت انرژی مهم‌تر از مدیریت زمان کنکور

دو داوطلب داریم. یکی با زدن ۴۰ تست در کنکور که ۱۵ تای آن غلط است به درصد ۵۰ می‌رسد و دیگری با زدن ۲۰ تست که تمام آنها درست است به این درصد می‌رسد. به نظر شما کدام بهتر عمل کرده است؟ درست است داوطلب دوم. او مدیریت جلسه کنکور انجام داده است. او علاوه بر مدیریت آزمون، مدیریت انرژی هم کرده است زیرا نفر اول برای حل کردن ۱۵ تست بیشتر انرژی مصرف کرده است.

از نزدن چند تست نگران نشوید.

بسیاری از داوطلبان با نزدن چند تست نگران می‌شوند. پاسخ‌نامه خالی نمادی از قبول نشدن شما نیست. دقت کنید سؤالی که سخت است برای تمام داوطلبان سخت است. بنابراین ۶۰ درصد از تست‌ها را هم که زده باشید می‌توانید نتیجه خوبی کسب کنید. اگر نگران شوید، مطمئن باشید که نمی‌توانید به خوبی ادامه دهید.

مدیریت زمان مطالعه

مدیریت زمان مطالعه یکی از بخش‌های مدیریت زمان کنکور است که بسیار مهم نیز است. اگر مدیریت زمان مطالعه نداشته باشید مشکلات جبران‌ناپذیری برای کنکور شما پیش می‌آید. در این بخش به مدیریت زمان مطالعه خواهیم پرداخت.

اگر مدیریت زمان کنکور برای مطالعه نداشته باشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

 • کاهش راندمان مطالعاتی
 • افزایش بی‌مورد حواس‌پرتی
 • کاهش انگیزه برای مطالعه بیشتر
 • کاهش کیفیت مطالعه
 • نرسیدن به هدف
 • افزایش خستگی در مطالعه
  مدیریت زمان کنکور برای مطالعه

 چطور زمان‌های تلف شده را کشف کنیم؟

برای کشف زمان‌های تلف شده به سوالات زیر پاسخ دهید. این کار به شما کمک می‌کند بهترین مدیریت زمان کنکور را داشته باشید.

 1. چقدر از زمانی که در روز دارید را به انجام کارهای بی‌مورد با موبایل می‌پردازید؟ روزانه چقدر زمان برای دریافت و ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید؟
 2. ساعات زندگی ارزشمند هستند. چقدر از این ساعات را به تماشای فیلم‌ها و تبلیغات بی‌مورد و اضافی تلویزیونی می‌گذرانید؟ اگر آن‌ها را از دست بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟
 3. چقدر از زمان خود را در رفت‌وآمد و انتظار برای رسیدن اتوبوس و دیگر لوازم نقلیه صرف می‌کنید؟
 4. مکان مطالعه شما کجاست؟ در اتاق مطالعه می‌کنید یا به سالن‌های مطالعه مراجعه می‌کنید؟
 5. چقدر در مسائل غیرضروری خانواده دخالت می‌کنید؟
 6. چقدر از زمان خود را به دوستان و آشنایان اختصاص می‌دهید؟
 7. حساب کنید چند ساعت در هفته می‌خوابید؟ یک انسان سالم به هشت ساعت خواب در روز نیاز دارد.

حال دیگر به خوبی می‌دانید چقدر زمان تلف‌شده در روز دارید. حتماً شما هم متوجه شده‌اید چقدر می‌توان از این زمان استفاده کرد.

اصول مدیریت زمان مطالعه

اصول مدیریت زمان کنکور برای مطالعه

مدیریت زمان کنکور و مطالعه برای کنکور بسیار مهم است. در این بخش به مهم‌ترین اصول مدیریت زمان مطالعه در کنکور می‌پردازیم.

مقاله مرتبط : چطور می‌توان به کاهش استرس کنکور کمک کرد؟

برای شروع بهتر است به میزان توانتان دقت کنید. برای مثال توان شما ۳ ساعت مطالعه در روز است. هیچ اشکالی ندارد. با همین میزان شروع کنید. دقت داشته باشید که هر هفته باید نیم ساعت به میزان قبلی اضافه کنید. میزان استاندارد مطالعه برای کنکوری‌ها ۸ تا ۱۰ ساعت در روز و برای افراد عادی ۸ تا ۱۰ ساعت مطالعه است.

قورباغه را قورت بده

این اولین اصل مطالعه است. این اصل توسط برایان تریسی در کتابی با همین نام اعلام شده است. در بیان ساده این اصل به ما می‌گوید در اولین ساعات روز که انرژی بیشتری دارید به انجام کارهایی بپردازید که مهم‌تر هستند؛ هرچند این کارها سخت‌تر باشند. با این کار خیالتان راحت است که سخت‌ترین بخش مطالعه را پشت سر گذاشته‌اید.

قانون یک در میان

مدیریت زمان کنکور با استفاده از این قانون انجام می‌شود. به‌طورکلی دودسته مطالعه وجود دارد :

 1. مطالب حفظی
 2. مطالب مسئله‌ای

 هرکدام از این مطالب بخش جداگانه‌ای از مغز را درگیر می‌کند. بنابراین بهتر است مطالب را به شکل یکی در میان بخوانید. به این شکل که اگر اول یک مطلب حفظی خواندید مطلب دوم باید مسئله‌ای باشد.

ابزار کنترل داشته باشید.

یکی از راه‌های مدیریت زمان مطالعه داشتن یک سررسید برای مدیریت میزان مطالعه و ارزیابی پیشرفت خود است. بسیار مهم است که نحوه پیشرفتتان بر اساس برنامه‌ای از پیش تعیین شده باشد.

مرور هدف برای بهترین مدیریت زمان کنکور

یکی از مهم‌ترین انگیزه بخشی‌ها در طول دوران کنکور داشتن هدف است. هدف شما قبولی در کدام دانشگاه است؟ هرروز با خودتان بگویید این دانشگاه حق من است و با خودتان بگویید باید در آن قبول شوید.

بهانه، توجیه و… برای مدیریت زمان کنکور ممنوع

تصمیم بگیرید تا زمانی که زمان مطالعه شما تمام نشده محل مطالعه را ترک نکنید. البته در این موارد می‌توان برای موارد ضروری چشم‌پوشی کرد.

عادات خود را مدیریت کنید.

نباید هیچ‌چیزی مانع زمان مطالعه شما شود. نباید در آن زمان تلفن همراه در نزدیکی شما باشد. نباید کسی وارد محل مطالعه شود. دقت داشته باشید اگر این مورد را رعایت نکنید مدیریت زمان مطالعه در کنکور هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

مدیریت زمان کنکور در به نتیجه رسیدن این مورد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این مدیریت دارای دو بخش است که در این مقاله به آنها پرداختیم. اولین بخش مدیریت آزمون و دومین بخش مدیریت زمان مطالعه در کنکور است. مشاوران موسسه خانه آموزش این کار را برای شما به خوبی انجام می‌دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *