مدیریت زمان در مطالعه راهکاری برای رسیدن به اهداف

مدیریت زمان در مطالعه

همه‌ ما در زندگی افراد موفقی را به عنوان الگو خود می‌شناسیم. نکته مشترک بین همه این افراد موفق، مدیریت زمان در مطالعه و اکثر کار‌های روزانه است. چه بسیار دانش‌آموزانی که با برنامه‌ریزی‌های دقیق و اصولی توانسته‌اند به دانشگاه‌های بزرگی راه ‌پیدا کنند و موفقیت و رسیدن به اهداف خود را تضمین کرده‌اند. میزان اهمیت دانش‌آموزان به مدیریت زمان متفاوت است و هر کس به نسبت اهمیتی که به زمان می‌دهد، موفقیت کسب می‌کند. برای مثال: دانش‌آموزان رتبه‌های برتر که حتی برای استراحت برنامه داشته‌اند. خانه آموزش در این مقاله قصد دارد به بررسی مدیریت زمان در مطالعه و برنامه‌ریزی درسی بپردازد، پس با ما همراه باشید.

مدیریت زمان چیست و چگونه دانش‌آموزان می‌توانند زمان خود را مدیریت کنند

ممکن است هر شخصی با شنیدن عبارت مدیریت زمان با خود بگوید مگر می‌شود زمان را مدیریت کرد؟ در جواب این سوال باید بگوییم خیر. مدیریت زمان از اختیارات و اراده انسان خارج است و منظور از مدیریت زمان، مدیریت خود انسان است؛ مدیریت اعمال او در محدوده و بازه زمانی که خود انسان مشخص می‌کند. موفقیت یک دانش‌آموز در تحصیل خود، خواه ناخواه در گرو همین مدیریت زمان و برنامه‌ریزی آن است. پاسخ به تعدادی سوال در بازه زمانی مشخصی سرنوشت وی را تعیین خواهد کرد.

دانش‌آموزی که هدفش کسب موفقیت در کنکور و آزمون‌‌ها ‌باشد، بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و خواندن دروس خواهد کرد و کارهای روزمره خود را متناسب با آن هدف تنظیم می‌کند. حال که معنای مدیریت زمان را فهمیدیم و دریافتیم که با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان زمان را مدیریت و تسخیر کرد، وقت آن رسیده است که بفهمیم راه‌های مدیریت زمان در مطالعه و برنامه‌ریزی صحیح برای موفقیت چیست.

 تکنیک‌هایی برای مدیریت زمان در مطالعه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با صرف وقت زیادی برای مطالعه دروس خود باز هم نتوانید نتایج دلخواه خود را کسب کنید و از رسیدن به اهداف کوتاه مدت و در نتیجه بلند مدت باز مانید، و به دنبال علت این امر باشید. دلیل عدم موفقیت شما می‌تواند عدم مدیریت زمان در مطالعه شما باشد؛ با مدیریت زمان در مطالعه‌های خود می‌توانید کارایی بهتری داشته ‌باشید و با صرف حداقل زمان، بیشترین حجم دروس خود را مطالعه کنید. در اینجا می‌آموزید که چگونه با چند تکنیک ساده می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید و بازدهی مطالعاتی خود را افزایش دهید.

مدیریت زمان در مطالعه

نگاهی واقع‌گرایانه داشته‌ باشید

زمانی که دانش‌آموزی برای اولین بار برنامه‌ریزی می‌کند ممکن است اکثر وقت روزانه خود را به مطالعه اختصاص دهد و پس از مدتی دچار خستگی شود و در نتیجه برنامه وی تداوم نداشته‌باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید ساعاتی از روز را برای تفریح، بازی و استراحت و غیره اختصاص دهید تا دچار خستگی و زدگی از درس و مطالعه نشوید.

برنامه‌ای منعطف داشته باشید

مشکلاتی که شما را از عمل به برنامه باز می‌دارد همیشه وجود دارند؛ بنابراین باید برای این مواقع زمان‌های جبرانی در نظر بگیرید تا در این شرایط با استفاده از این زمان‌ها از برنامه خود عقب نمانید و نسبت به برنامه خود تعهد داشته‌باشید.

تمرکز در هنگام مطالعه را فراموش نکنید

بازدهی در مطالعه به میزان تمرکز شما در هنگام مطالعه بستگی دارد. عوامل متعددی می‌تواند تمرکز شما در حین مطالعه را برهم بزند. یکی از راه‌های از بین بردن این عوامل مزاحم، یادداشت کردن این عوامل روی کاغذ است. همچنین داشتن زمان‌های مطالعاتی چند ساعته می‌تواند تمرکز شما را بر هم بزند و تقسیم بندی کردن زمان تا حدودی به داشتن تمرکز کمک می‌کند.

 استراحت کافی داشته‌باشید

استراحت، ذهن شما را از خستگی ناشی از مطالعات خالی می‌کند. روز جمعه خود را با انجام کارهای ضروری و نظافت بگذرانید و کمتر مطالعه کنید تا برای شروعی پر قدرت آماده شوید. این کار باعث می‌شود تا مطالب خوانده شد در گذشته به صورت اصولی در ذهن شما ماندگار شوند.

شرایط زمانی مناسب برای مطالعه را در برنامه خود لحاظ کنید

حتما این سوال برای شما به وجود آمده است که چه زمان‌هایی از روز برای مطالعه بهتر است، یا چه مواقعی برای مطالعه مناسب نخواهد بود. از جمله زمان‌های مناسب برای مطالعه عبارتند از: اول صبح، آخر شب و یا دو ساعت قبل از غروب آفتاب. شروع مطالعه با خوردن صبحانه و چند حرکت ورزشی در اول صبح یکی از بهترین زمان‌ها برای مطالعه می‌باشد. در آخر شب به دلیل خواب پس از مطالعه باعث می‌شود ذهن مطالب را از نیم‌کره راست یا حافظه کوتاه مدت به نیم‌کره چپ یا حافظه بلند مدت منتقل کند، که در نتیجه باعث افزایش روند یادگیری خواهد شد. در مقابل، زمان‌هایی وجود دارد که توصیه می‌شود از مطالعه در چنین مواقعی خودداری شود: مطالعه با شکم پر، شکم خالی و هنگام نداشتن آرامش کافی از جمله این مواقع هستند.

مدیریت زمان در مطالعه

منابع درسی تا چه حد در موفقیت در کنکور نقش دارند

یکی از اولین اقداماتی که دانش‌آموز برای مطالعه خود باید انجام دهد، تعیین منابع درسی است. بسیاری از افرادی که در کنکور رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند معتقدند که کتاب‌های درسی از بهترین منابع برای کنکور هستند. اما این به خود شخص نیز بستگی دارد. پس اگر از کتاب‌های کنکوری استفاده می‌کنید سعی کنید از چندین منبع استفاده نکنید. مطالعه کتاب درسی و حل سوالات آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته از بهترین اقدامات در این زمینه است.

نقش مشاوره در مدیریت زمان در مطالعه

مشاور با داشتن تجربه کافی در دادن برنامه به دانش‌آموزان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کسب موفقیت شما داشته ‌باشد. هرگاه حس کردید در مدیریت زمان خود عاجز هستید یا دچار مشکل شده‌اید مراجعه به مشاور می‌تواند مفیدترین و عاقلانه‌ترین اقدام شما باشد.

به طور خلاصه

همانطور که گفتیم مدیریت و برنامه‌ریزی در زندگی افراد نقش بسیار زیادی در موفقیت دارد. در آزمون کنکور نیز همین ثانیه‌هاست که فرد را می‌تواند کیلومترها از دانشگاه و هدف مورد نظرش دور کند. کنکور فرصت خوبی برای امتحان روش‌ها و آموخته‌ها درباره مدیریت زمان نیست! با مدیریت زمان در مطالعه و برنامه‌ریزی به تمرین مدیریت زمان بپردازید. خانه آموزش در این مقاله سعی کرد یکی از عوامل مهم و ضروری که مشکل بسیاری از دانش‌آموزان است را مورد بررسی قرار دهد. امیدواریم با مطالعه این مطلب عوامل عدم موفقیت خود و فرزندان خود را در تحصیل بشناسید و هر چه سریع‌تر برای حل آن‌ها دست به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست