با مدیریت زمان در آزمون بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید

مدیریت زمان در آزمون

چرا بسیاری از دانش‌آموزان با وجود تلاش‌های بسیار نمی‌توانند نتیجه‌ی دلخواه را در آزمون‌های خود کسب کنند؟ یکی از پاسخ‌هایی که می‌توان به این سوال داد عدم مدیریت زمان در آزمون و مطالعه است. بسیاری از دانش‌آموزان با وجود تلاش‌های بسیار موفق به کسب نتیجه‌ی دلخواه در کنکور نمی‌شوند. در بسیاری از مواقع دلیل این امر آگاه نبودن از شیوه‌ی صحیح پاسخ دادن به سوالات در زمان تعیین شده است. در این مقاله می‌توانید با شیوه‌های صحیح مدیریت زمان در آزمون آشنا شوید.

چرا دانش‌آموزان با کمبود وقت در هنگام مطالعه و آزمون مواجه می‌شوند؟

از جمله مشکلاتی که اکثر دانش‌آموزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم مدیریت زمان در مطالعه است. ممکن است مشکلات متعددی مانند کسالت، نبود مکان مناسب جهت مطالعه و … بر سر راه بسیاری از دانش‌آموزان قرار گیرد. در ادامه به معرفی برخی تکنیک‌ها جهت افزایش مهارت برای  مدیریت زمان به هنگام مطالعه می‌پردازیم.

  • رعایت اصول اولیه‌ی مطالعه: بهتر است زمان مطالعه را از حداقل توان و نیروی خود شروع کرده و هر هفته نیم الی یک ساعت به زمان پیشین اضافه کنید. بدین صورت علاوه بر کسب عادت مطالعه به میزان صحیح، زمان آن را نیز به صورت پیوسته افزایش خواهید داد.
  • مطالعات مشکل‌تر را زودتر انجام دهید: اصل دیگری که در داشتن برنامه زمانی مناسب هنگام مطالعه به شما کمک می‌کند، انجام مطالعات سنگین‌تر در ابتدایی‌ترین ساعات روز است. بهتر است مباحثی که از دیگر مباحث سنگین‌تر هستند و یا به آن‌ها علاقه کمتری دارید را بر دیگر مطالعات خود تقدم دهید. اینگونه می‌توانید با انرژی بیشتری به مطالعه مباحث سنگین‌تر بپردازید.
  • تنوع مباحث را در هنگام مطالعه بالا ببرید: مباحث معمولا به دو دسته‌ی حل کردنی و حفظ کردنی تقسیم می‌شوند. بهتر است که اگر اولین موضوع حفظ کردنی را به پایان رساندید، در قدم بعدی به مطالعه مبحث حل کردنی بپردازید. اینگونه از خسته شدن ذهن خود نیز جلوگیری خواهید کرد.

مدیریت زمان در آزمون چگونه است

تفاوت مدیریت زمان در آزمون‌های جامع تستی و آزمون‌های کلاسی

بسیاری از دانش‌آموزان با وجود داشتن عملکردی عالی در امتحان‌های کلاسی، با مشکل کمبود وقت در آزمون‌های تستی جامع مواجه می‌شوند. بهتر است ابتدا دلیل این تفاوت را بدانیم. در آزمون‌های کلاسی دانش‌آموزان زمان کافی برای پاسخ‌گویی به تمام سوالات را دارند. معمولاً در اینگونه امتحانات زمان در نظر گرفته شده بسیار بیشتر از زمان مورد نیاز برای پاسخ به همه پرسش‌ها است. در صورتی که در آزمون‌های تستی و کنکور زمان در نظر گرفته شده کاملا استاندارد است و علاوه بر این، در آزمون‌های مدارس تنها یک موضوع در نظر گرفته می‌شود.

در آزمون‌های چهار گزینه‌ای تستی، برای چندین موضوع درسی سوال طرح شده و نیاز است که دانش‌آموز تمرکز کافی برای جهش از مطلبی به مطلب دیگر را داشته باشد. با وجود این تفاوت‌ها میان آزمون‌های تستی جامع و آزمون‌های کلاسی، توصیه‌های مربوط به مدیریت زمان در آزمون را می‌توانید برای هر دو نوع امتحان استفاده کنید. در آغاز هر آزمون باید سوالات را اولویت‌بندی کرده و ابتدا به سوالات آسان‌تر پاسخ دهید. در ادامه بیشتر به توضیح تکنیک‌های مدیریت زمان در کنکور نیز خواهیم پرداخت.

چرا در آزمون‌ها با کمبود زمان مواجه می‌شویم؟

بهتر است پیش از آنکه به سراغ تکنیک‌های مدیریت زمان در آزمون برویم، پاسخ پرسش بالا را به درستی درک کنیم. دلیل عمده‌ای که باعث کمبود زمان داوطلبان در انواع آزمون‌ها، به ویژه آزمون‌های تستی جامع می‌شود، عدم داشتن برنامه‌ریزی زمانی مناسب در طی آزمون است. هنگامی که برای آزمونی برنامه‌ریزی مناسبی نداشته باشید، بیش از حد مجاز زمان خود را صرف پاسخ به سوالی مشخص خواهید کرد که در نهایت موجب کمبود وقت شما می‌شود. در ادامه به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که به شما جهت داشتن برنامه‌ریزی مناسب برای پاسخ‌گویی به سوالات کمک خواهند کرد.

نکات مدیریت زمان در آزمون

۱٫ از زمان خود به طور هوشمندانه استفاده کنید

ازجمله نکاتی که باید برای آزمون‌ها به آن توجه داشته باشیم، استفاده هوشمندانه از زمان است. در آزمون‌های تستی و آزمون کنکور، سوالات با برنامه‌ریزی استاندارد طراحی شده‌اند؛ به گونه‌ای که زمان کافی برای پاسخ به تمام سوالات درنظر گرفته شده است. علاوه بر این، سوالات معمولاً به سه دسته آسان، متوسط و سخت تقسیم‌بندی می‌شوند. واضح است که برای پاسخ‌گویی به سوالات سخت باید زمان بیشتری صرف کنید؛ در عوض سوالات آسان وقت کمتری را می‌طلبند. پس اولین قدم برای داشتن برنامه‌ریزی زمانی مناسب جهت پاسخگویی به تمام سوالات، تشخیص سطح سوال است.

نحوه مدیریت زمان در آزمون

پس از این مرحله، بهتر است زمان خود را باتوجه به تعداد سوالات تقسیم‌بندی کرده و بدانید که نهایت زمان مجازی که می‌توانید صرف هر سوال کنید چه مقدار است. واضح است که برای مثال اگر برای هر سوال یک دقیقه زمان داشته باشید، می‌توانید سوالات آسان را در زمان کمتری پاسخ داده و برای سوالات مشکل‌تر وقت بیشتری صرف کنید. با این روش می‌توانید به راحتی مهارت مدیریت زمان در آزمون را بالا ببرید.

۲٫ نحوه برخورد با هر سوال را بدانید

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سوالات به سه دسته‌ی آسان، متوسط و سخت تقسیم می‌شوند. قدم اول تشخیص نوع سوال است. پس از تشخیص نوع سوال، باید بدانیم که روش صحیح پاسخگویی به سوال چیست. اگر به سوال سختی رسیدید، بهتر است که از آن سوال عبور کرده و وقت خود را برای پاسخگویی به سوالات آسان‌تر صرف کنید. اگر زمان خود را برای پاسخگویی به سوالات مشکل صرف نمایید، ممکن است شانستان برای پاسخ دادن به سوالات آسان را از دست بدهید.

علاوه بر این ممکن است با سوالاتی مواجه شوید که با وجود مشکل و زمان‌بر بودن، پاسخ آن‌ها را بدانید و در نقطه مقابل ممکن است سوالاتی باشند که با وجود آسان بودن پاسخ آن‌ها را ندانید. در این شرایط بهتر است علائمی را برای هر کدام از این سوالات در نظر بگیرید. برای مثال می‌توانید علامت “ضربدر” را برای سوالاتی در نظر بگیرید که با وجود مشکل بودن، پاسخ آن‌ها را می‌دانید و علامت “منفی” را برای سوالاتی بگذارید که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانید. با استفاده از این روش، زمانی که پاسخ به سوالات آسان را به پایان رساندید دقیقا می‌دانید که باید به چه سوالاتی پاسخ دهید.

به طور خلاصه

همانطور که گفتیم از جمله مشکلاتی که دانش‌آموزان در هنگام مطالعه و تست زنی با آن مواجه می‌شوند، عدم مدیریت زمان در آزمون به طور صحیح است. خانه آموزش با ارائه راه‌ حل‌هایی نظیر رعایت اصول مطالعه، استفاده‌ی هوشمندانه از زمان هنگام پاسخ دهی به سوالات و … به شما کمک می‌کند هر روز بیش از پیش در مدیریت زمان خود مهارت کسب کرده و بتوانید مشکلات را از سر راه خود بردارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *