مدیریت تعارض | چگونه در حین مذاکره تعارض‌ها را رفع کنیم؟

مدیریت تعارض

در حین مذاکراتی که بین ۲ نفر و یا چندین نفر شکل می‌گیرد، امکان رخ دادن تعارض‌های گوناگونی وجود دارد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که تعارض چیست؟ و چگونه می‌توان آن را مدیریت کرد؟ در ادامه به پاسخ این سوال‌ها می‌پردازیم.

تعارض چیست؟

از نظر فرهنگ لغت تعارض به معنی اختلاف داشتن است در صورتی که هر مخالفت و یا تفاوت در دیدگاه‌ها تعارض در نظر گرفته نمی‌شود. هنگامی که بحث‌های جدی رخ داده و در این بین تفاوت‌ها به صورتی آشکار نمایان شوند، می‌توان متوجه شد که تعارض رخ داده است.
به طور کل تعارض را نمی‌توان نکته‌ای منفی در نظر گرفت زیرا در بسیاری از مواقع موجب پیشرفت یک تیم می‌شود. البته این مورد تا زمانی که درگیری رخ نداده باشد، موجب پیشرفت شده در غیر این صورت امکان به وجود آمدن مشکلات بزرگتر نیز است.

تعارض در هر لحظه‌ای از زندگی می‌تواند رخ دهد چه مسئله‌ی مورد نظر مربوط به کار باشد و چه مربوط به زندگی شخص. رفع آن در حین هر مذاکره‌ یکی از فنونی است که مهارت‌ مذاکره را در فرد تقویت می‌کند. برای رفع و مدیریت تعارض لازم است ریشه‌ی آن را پیدا کرده و نوع تعارض را شناخته تا بتوان استراتژی خاصی را برگزید.

ریشه یابی تعارض

مسئولیت‌های فردی

گاهی ممکن است به سبب مسئولیتی که بر روی دوش فردی مانند مدیر است، تعارض‌هایی در رابطه با تصمیمات او رخ دهد و کارمندان به دیده‌‌ی منفی به این تصمیمات بیاندیشند در صورتی که ممکن است به طور کل آن تصمیم برای شرکت مفید واقع شده و کارمندان در آن لحظه آن را حس نکنند.

فرهنگ‌های متمایز

تعارض می‌تواند به صرف نگاه ما به مسئله‌ای به وجود آید. به طور مثال نگاه یک فرد خارجی می‌تواند به برخی از سنت‌های ایرانی خوب نباشد در صورتی که در نظر یک فرد ایرانی آن سنت مشکلی را به وجود نخواهد آورد و حنی بسیار زیبا هم بوده است.

متفاوت بودن شخصیت هر فرد

در رابطه با شخصیت افراد دو واژه‌ی درونگرا و برونگرا بسیار به کار می‌رود.
افراد درونگرا علاقه‌ی بسیاری به تنها ماندن داشته و در پی کار کردن به کار کردن به صورت دسته جمعی نیستند. این افراد در جمع‌های غریبه احساس راحتی نکرده و تمایل به حصور در جمع‌های دوستانه‌ی خود را دارند.
افراد برونگرا به طور کامل برعکس افراد درونگرا بوده و از بودن در جمع‌های غریبه نه تنها احساس ناراحتی نمی‌کنند بلکه به سرعت برای خود دوست هم پیدا می‌کنند. همچنین از کار کردن به صورت تنهایی خوششان نیامده و علاقه به کارهای دسته جمعی دارند.
حال اگر دو فرد درونگرا و برونگرا با هم به مذاکره‌ای بنشینند، احتمال به وجود آمدن تعارض در آن مذاکره بالاست از این رو اگر تنها یکی از این افراد مدیریت رفع تعارض را به خوبی درک کرده باشد، بحث میان آن دو هیچ گاه به بیراهه کشیده نمی‌شود.

هدف‌های افراد مختلف می‌تواند تفاوت داشته باشد

هدفی که من در رابطه با هر موضوعی دنبال می‌کنم، با هدفی که فرد دیگری دنبال می‌کند تفاوت‌های بسیاری دارد و این بروز تفاوت می‌تواند منجر به بروز تعارض شود. به طور مثال برای مدیریت منابع انسانی یک شرکت شادی و رضایت کارمندان آن شرکت از درجه‌ی بالایی از اهمیت برخوردار است و برای رسیدن به این رضایت علاقه به دادن پاداش‌های فراوان دارد در صورتی که مدیر مالی همان سازمان به دادن پاداش‌های بسیار راضی نبوده و از این رو امکان به وجود آمدن بحث و جدل با مدیریت منابع انسانی پیش خواهد آمد. بنابراین هدفگذاری در زندگی برای افراد مختلف متفاوت است و باید به آن توجه کرد.

متفاوت بودن ارزش‌های هر فرد یا سازمان

به موجب تفاوتی که در دو سازمان وجود دارد، ممکن است یک رفتار مشخص در یک سازمان مشکل به وجود آورده و در سازمانی دیگر پسندیده تلقی شود. از این رو در حین انجام هر کاری لازم است به محیط آن سازمان توجه کافی داشته باشیم.
با شناختن چنین اصولی می‌توان تعارض را به راحتی مدیریت کرده و در نهایت رفع کرد که البته برای این کار هم راه و روش‌های مختلفی وجود دارد. از آن جایی که بروز تعارض در مراحل اولیه آن قدر جدی محسوب نمی‌شود به احتمال قوی با مذاکره می‌توان آن را رفع کرد ولی زمای که به مرحله‌ی آخر برسد تنها مذاکره پاسخ‌گو نیست و الزام وجود یک داور در بین این دو و یا حتی این چندین نفر دیده می‌شود.

مدیریت تعارض

خواندن این مقاله هم کمک بسیاری به شما خواهد کرد: فن بیان در مذاکره؛ با یادگیری تکنیک‌های مهارت کلامی، موفقیت خود را تضمین کنید!

استراتژی‌های رفع تعارض

انکار تعارض به وجود آمده

زمانی که تعارضی رخ دهد و از هر دو طرف به نوعی برخورد می‌شود که انگار اتفاقی رخ نداده است، استراتژی انکار به وجود می‌آید. توسط این استراتژی می‌توان کمک به آرام کردن فرد مقابل کرد تا بتواند خونسردی خود را به دست آورد. البته باید بدانید که این روش زمانی مناسب است که بحث مورد نظر بعدا سرباز نخواهد کرد در غیر این صورت استراتژی انکار فایده‌ای نخواهد داشت.

همکاری کردن طرفین

در چنین مواقعی همکاری کردن موجب بروز موقعیت ۵۰-۵۰ برای هر دو طرف شده و به زمان خریدن برای پیدا کردن راهی جدید برای ادامه‌ی بحث کمک بسیاری خواهد کرد.

کاهش مشکلات تا جایی که از بین بروند

زمانی که یکی از طرفین تعرض به وجود آمده را تنها در ظاهر رفع می‌کند، مشکلی که در پس این تعارض وجود دارد همواره با او است. این استراتژی کمک می‌کند تعارض را از بین برده و خیال فرد مقابل را راحت کنید. البته این مورد را فقط زمانی به کار ببرید که رابطه‌ی بین شما و فرد مقابل یا گروه مقابل از پیگری تعارض به وجود آمده مهم‌تر باشد.

سازش کردن

سازش کردن نمی‌تواند برای هر دو طرفین مناسب باشد زیرا یک گزینه‌ی برد و باخت است. این مورد هم مانند استراتژی قبلی تنها زمانی رخ می‌دهد که فرد مقابل در بحث برای شما از اهمیت بالاتری نسبت به خود تعارض به وجود آمده برخوردار است.

رقابت کردن

این استراتژی از قدیمی‌ترین استراتژی‌ها در این زمینه بوده و زمانی که فرد بداند قدرت بیشتر و یا به طور کل برتری بیشتری نسبت به فرد پیش رو دارد، مفید است که به کار رود.

مدیریت تعارض

اگر به دنبال قوی بودن خود در مذاکرات هستید، در نظر گرفتن تعارض و تلاش برای رفع آن می‌تواند کمک بسیاری به سریع‌تر یاد گرفتن این مبحث باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *