مدیریت استعداد و تاثیر آن بر زندگی و کسب و کار

مدیریت استعداد

ممکن است برای شما هم پیش آمده‌ باشد که اطرافیانتان با دیدن کارنامه شما به راحتی استعدادهایتان را قضاوت می‌کنند و برای مثال می‌گویند شما در ریاضیات استعداد خوبی ندارید. اما آیا واقعا همانطور است که آن‌ها می‌گویند؟ استعداد از جمله مفاهیمی است که هر یک از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. خانه آموزش در این مقاله سعی دارد شما را با مفهوم استعداد و راه‌های کسب آن و همچنین مدیریت استعداد آشنا کند. برای رسیدن به پاسخ این سوالات اساسی با ما همراه باشید.

استعداد چیست؟

برای استعداد تعاریف مختلفی وجود دارد؛ اما به زبان ساده، استعداد یعنی: میزان نسبی پیشرفت یک فرد در حرفه و حوزه کاری خویش. برای مثال: فرض کنید دو نفر با هم و در شرایطی کاملا یکسان شروع به یادگیری ورزش والیبال می‌کنند. یک نفر آموزش‌های مقدماتی را در مدت یک ماه با موفقیت به اتمام می‌رساند، اما نفر دوم همین آموزش‌ها را ظرف سه ماه تمام می‌کند. در چنین حالتی می‌توان گفت نفر اول در زمینه والیبال استعداد دارد و سریع‌تر از نفر دوم می‌تواند در والیبال بدرخشد و به موفقیت برسد.

 اما ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا نفر دوم بدرد والیبال نمی‌خورد و باید این ورزش را کنار بگذارد؟ پاسخ به طور قطع، خیر است. درست است که فرد با استعداد در مدت زمان کمتری آموزش‌ها را به اتمام رسانده است اما این بدین معنی نیست که فرد دوم نمی‌تواند در والیبال موفق شود. با تلاش بیشتر و پشتکار نه تنها از نفر اول عقب نمی‌ماند بلکه می‌تواند از او نیز موفق‌تر شود.

مدیریت استعداد

چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟

همه افراد درون خود از استعداد‌هایی برخوردارند که موفقیت مالی، زندگی و عوامل خوشبختی آن‌ها به میزان کشف آن استعدادها بستگی دارد. اینکه فرد هنوز نتوانسته است استعداد خود را کشف کند دلیل بر این نیست که هیچ استعدادی ندارد! هر فرد با کشف نقشه گنجی که در درون خود وجود دارد می‌تواند پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد و با حرکت درست در مسیر زندگی به موفقیت‌های مختلفی برسد.

 حال که از اهمیت کشف استعداد باخبر شدید ممکن است با خود بگویید چه کارهایی برای کشف این نقشه گنج باید انجام دهیم؟ در ادامه به طور مفصل در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد. چهار روش زیر برای کشف استعداد به شما کمک می‌کند. چهار روشی که ممکن است زمان‌بر باشد اما بسیار مهم و ارزشمند است:

۱- یافتن چیزهایی که حس قوی بودن به شما می‌دهند

یکی از راه‌های مدیریت استعداد یافتن چیزهایی است که به ما حس قدر و توانایی می‌دهد. در زندگی همه ما کارها و اعمالی وجود دارد که از انجام دادن آن‌ها لذت می‌بریم و به ما حس قدرت و انرژی می‌دهند. با یادداشت این اعمال که می‌تواند یک فعالیت خاص باشند مثل: ورزش کردن، گوش دادن به یک موسیقی و یا نوشتن یک خاطره برای شناخت اینکه چه چیزهایی به شما احساس خوب می‌دهند کمک بسیار خوبی می‌کنند. این تفاوت‌ها برای شناخت استعداد خود لازم و ضروری هستند.

۲- پول خود را در چه زمینه‌هایی خرج می‌کنید؟

فهرستی از کارهایی که برای آن‌ها پول زیادی خرج می‌کنید تهیه کنید و بررسی کنید چرا باید در این زمینه پول خرج کنید. به طور مثال شخصی ممکن است بیشتر پول خود را صرف خرید فیلم‌‌های سینمایی یا سریال‌ها کند. نوع فیلم‌ها و ژانری که بیشتر خریده است به او می‌فهماند به چه چیزی بیشتر علاقه‌مند است. از این طریق متوجه استعدادهای خود در یک زمینه خاص خواهد شد.

۳- پرسش از دیگران

برای مدیریت استعداد خود با اطرافیانتان در تعامل باشید. از اطرافیان خود بپرسید که کدام ویژگی شما باعث می‌شود آن‌ها به شما اهمیت خاصی بدهند. توانایی‌ها و استعدادهای هر فرد ممکن است برای خودش بسیار طبیعی و عادی بنظر برسد و توجهی به آن‌ها نداشته‌باشد. به همین دلیل این نکته می‌تواند بسیار مفید باشد و ضمن کشف استعداد به اعتماد به نفس وی کمک شایانی کند. سعی کنید همواره از نقد و نظر مثبت اطرافیان خود استفاده کنید و اگر شما را در زمینه‌ای راهنمایی می‌کنند، به آن امر توجه داشته باشید.

۴- استفاده از تست‌های شخصیت‌ شناسی

استفاده از تست‌ها و آزمون‌های شخصیت شناسی، برای شناخت استعدادها می‌تواند مفید باشد. هرچند که این مورد تنها برای شناخت استعدادها کافی نیست و تاثیری بر توانایی‌های شما ندارد. برای استفاده از این روش بهتر است ابتدا خودتان یک آزمون از خود بگیرید و با شناخت نسبی از خود در این تست‌ها شرکت کنید.

آیا استعداد به وجود می‌آید

پاسخ این سوال واضح و مشخص است. بله! اگر برای انجام کاری از استعداد کافی برخوردار نیستید و به درستی قادر به انجام آن کار نیستید، اصلا نگران نباشید! زیرا با کمی مطالعه و دقت به راحتی می‌توان استعدادی در زمینه مورد نظر به وجود آورد. هنگامی که برای بار اول به عنوان راننده پشت فرمان اتومبیل نشسته‌اید را به یاد بیاورید! ترس، اضطراب، دلهره و لرزش بدن قطعا به سراغ شما آمده است که این نشان می‌دهد هنور در رانندگی مهارت، تسلط و استعداد کافی را کسب نکرده‌اید.

 اما بعد از چندین بار رانندگی، ممکن است به راحتی رانندگی کنید و حتی در حین رانندگی چیزی بخورید یا با تلفن همراه صحبت کنید! این موضوع به راحتی نشان می‌دهد که شما در وجود خود استعداد رانندگی را به وجود آورده‌اید. مسیرهای عصبی، عامل این تغییر در شما می‌باشد. پس از چند بار رانندگی، مسیر عصبی این عمل در ذهن شخص ساخته می‌شود. بنابراین ممکن است فرد این رانندگی را از حفظ انجام دهد و تبدیل به عادت شود.

مدیریت استعداد چیست

حال که با استعداد و راه‌های کشف آن آشنا شدید و دانستید چگونه این عامل درونی را در خود ایجاد کنید به سراغ مدیریت استعدادهایتان و راه‌های آن می‌رویم. در یک شرکت، فعالیت‌ها و وظایف مختلفی وجود دارد که موفقیت و کسب سود و درآمد بالای شرکت به انجام صحیح آن‌ها بستگی دارد. از آنجا که یک شرکت یا سازمان از افراد مختلفی تشکیل شده است و اینگونه کارها را این افراد انجام می‌دهند، موفقیت شرکت به استعدادها و توانایی‌های این افراد بستگی دارد. بنابراین مدیریت استعداد این امکان را به شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌دهد که با چشم باز نیروی انسانی خود را انتخاب کنند و فردی را برگزینند که از استعدادها و توانایی‌های لازم برای انجام کار برخوردار باشد تا موفقیت سازمان یا شرکت نیز تضمین شود.

مدیریت استعداد

مزایای مدیریت استعداد

از مهم‌ترین مزایا و خوبی‌های مدیریت یک استعداد برای شرکت‌ها می‌توان به فعالیت نیروی انسانی در راستای توانایی و استعدادهای خود اشاره کرد. یعنی هر فرد با توجه به استعدادها و مهارت‌های خود استخدام شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌شود و همه در جای خود قرار می‌گیرند و باعث پیشرفت سازمان می‌شوند. مدیریت استعدادهای فردی برای افراد یک سازمان از مهم‌ترین اقداماتی است که باید صورت بگیرد؛ چرا که موفقیت فردی، در نهایت منجر به موفقیت یک مجموعه خواهد شد.

در آخر

در این مقاله خانه آموزش سعی داشتیم شما را با مفهوم استعداد آشنا کنیم و راه‌های کشف و ایجاد آن را به شما بیاموزیم. اهمیت شناخت استعدادها چه در زندگی شخصی، چه کاری که به هم وابسته هستند بیان شد و اهمیت مدیریت استعداد در شرکت و سازمان‌ها گفته شد. امیدواریم با مطالعه این مقاله گام مهمی در جهت شناخت استعداد‌های خود و کشف آن‌ها بردارید و به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کنید. لام به توضیح است که هدف گذاری می‌تواند نقش بسیار زیادی در کشف استعداد داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست