مدیریت استرس در ورزشکاران ، کلید پیروزی در مسابقات

مدیریت استرس در ورزشکاران

همواره وجود استرس به دلیل و عوامل مختلفی بستگی داشته است. این نوع استرس‌ها به دو صورت می‌باشند؛ مفید و خطرناک. مدیریت استرس در ورزشکاران ، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت‌های آنان در عرصه‌های ورزشی خواهد بود.

برخی استرس‌ها ناشی از ترس در ورزشکاران بوده که ممکن است فعالیت آن‌ها را به طورکلی خراب و موجب عدم فعالیت آن‌ها شود. ترشح بیش از اندازه آدرنالین و بالا رفتن ضربان قلب باعث عدم تمرکز در ورزشکار خواهد شد. در استرس مفید ورزشکار دچار آدرنالین می‌شود؛ اما به دلیل آمادگی ذهنی و قلبی عروقی، می‌تواند آن را به انرژی تبدیل کرده و موفقیت را به دست آورد. برای این مورد، ورزشکار باید از آمادگی بالای ۸۰ درصد برخوردار بوده و سابقاً نیز این استرس را تجربه کرده باشد که در زمان به وجود آمدن مجدد آن، بدن به‌خوبی واکنش لازم را انجام دهد.

به طور کلی، ورزش حرفه‌ای مساوی با آسیب‌دیدگی است و باید مدیریت استرس در ورزشکاران به‌خوبی انجام شود. این عوامل می‌تواند در زندگی شخصی خود ورزشکار نیز، فاکتوری بسیار مهم باشد. وجود استرس مضر می‌تواند روند بهبودی و عملکرد فعالیت فردی شما را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

راه‌های مدیریت استرس در ورزشکاران

مدیریت استرس در ورزشکاران دارای راه‌های متنوع و متفاوتی است که روانشناسان ورزشی جهت کاهش نگرانی و فشار از روی ورزشکاران و قهرمانان از آن استفاده می‌کنند. در ذیل، به بررسی برخی از این راه‌ها خواهیم پرداخت.

صحبت کردن با خود (خود گویی)

مدیریت استرس در ورزشکاران از طریق صحبت کردن با خود
مدیریت استرس در ورزشکاران از طریق صحبت کردن با خود

خود گویی به‌عنوان افکار و اظهارات یک ورزشکار تعریف شده است که یا در ذهن وی و یا توسط خود فرد در غالب صدا بیان می‌شود و به صورت علمی ثابت شده است. استفاده از این تکنیک .

 

عملکرد ورزشکاران را افزایش داده و موجب مدیریت استرس در ورزشکاران می‌شود. این تکنیک شامل استفاده از یک سری لغات کلیدی است که باعث بهبودی عملکرد، افزایش اعتماد به نفس و انگیزه خواهد شد. خود گویی مثبت، بر خلاف خود گویی منفی، به ورزشکار اجازه می‌دهد تا تمرکز بیشتری داشته و از اشتباهات خود بگذرند و دچار استرس و تأسف نشوند.

دو نوع مهارت خود گویی مثبت وجود دارد. خود گویی انگیزشی و خود گویی دستور العملی. خود گویی انگیزشي شامل استفاده از جملاتی مانند من قوی هستم، من می‌توانم، من در این مسابقه برنده خواهم شد و ….. است.

خود گویی دستورالعملی نیز شامل استفاده از جملاتی مانند: چشمت را از توپ برندار، پای گارد جلو باشد، خط آفساید را پر نکن و … است. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده است که صحبت کردن با خود موجب مديریت استرس در ورزشکاران می‌شود.

مراقبه (relaxation)

تکنیک‌های مراقبه جزء کاربردی‌ترین روش‌های کاهش استرس و تنش عضلانی است. انجام این تمرین‌ها تنش عضلانی، ضربان قلب و فشارخون را کاهش می‌دهد. تکنیک‌های مراقبه‌ای فرصتی را برای ورزشکاران فراهم می‌آورند تا در مدت زمان کوتاهی ریکاوری کنند. به‌عنوان مثال بازیکنان فوتبال می‌توانند از این تمرین‌ها در بین دو نیمه استفاده کنند. در زمان‌های بهینه، در هنگام گرم کردن و قبل از ورزش‌های سنگین، این تمرین‌ها بسیار کارآمد هستند. برای این تمرین‌ها کافی است چشمان خود را دقایقی بسته و دراز بکشید دست و پای خود را بازکرده و به مدت زمان چند دقیقه تمام عضلات خود را شل کنید و به هیچ‌چیز فکر نکنید. این تمرینی عالی، برای مراقبه و مدیریت استرس در ورزشکاران بسیار کارآمد است.

تصویر سازی ذهنی 

مدیریت استرس در ورزشکاران با تصویرسازی ذهنی
مدیریت استرس در ورزشکاران با تصویرسازی ذهنی

در تصویر سازی ذهنی، تجربه و عملکرد تعریف شده که در آن، با استفاده از ترکیب حس‌های مختلف، تجربه و عملکرد شبیه سازی می‌شوند. این روش برای ورزشکارانی که اضطراب رقابتی، فرسودگی ورزشی و مشکلات عدم تمرکز دارند، به‌شدت توصیه می‌شود. برای تمرین تصویر سازی ذهنی، ۷ عمل را باید انجام دهید که آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

جسمانی

تا آنجا که می‌توانید شرایط را به طور فیزیکی و واقعی دربیاورید. به‌عنوان مثال اگر فوتبالیست هستید سعی کنید زمانی که لباس‌های ورزشی را با استوک ورزشی پوشیده‌اید آن را انجام دهید.

محیطی

سعی کنید این تکنیک را درهمان محیطی اجرا کنید که مسابقه دارید. در رابطه با مثال فوتبالیست، در زمین فوتبال اجرا کنید.

تکلیف

مطمئن شوید که بر اساس انتظارات واقعی و عملکرد معقول خود تصویر سازی می‌کنید. مثلاً فردی به مدت یک سال فوتبال را شروع کرده است اما خود را در تکنیک‌های پیچیده تصور کند.

زمان‌بندی

تصویر سازی باید در بازه زمانی واقعی انجام شود. به‌عنوان مثال، فوتبالیست نباید در سرعت‌بالا، انجام تکنیک را تصویر سازی کند باید آرام و در زمان واقعی، آن را ببیند.

يادگيري

مدیریت استرس در ورزشکاران از طریق یادگیری
مدیریت استرس در ورزشکاران از طریق یادگیری

زمانی که یک ورزش ماهر می‌شوید، تصویر سازی های ذهنی خود را نیز به روز تر و پیچیده‌تر کنید. اگر تکنیک جدیدی را در ورزش حرفه‌ای خود یاد می‌گیرید، آن را تجسم کنید. این روشی خوب برای يادگيري و تثبیت تکنیک در ذهن می‌باشد .

هيجانات

هنگام تجسم یک رقابت، سعی کنيد هيجانی را هم که در آن رقابت وجود دارد را نیز وارد تصویر سازی کنید. به‌عنوان مثال اگر رقابتی برای شما استرس‌زا می‌باشد، هنگام تصوير سازی به اضطراب و استرسي که در آن رقابت براي شما وجود دارد نیز توجه کنید. تصور هيجانات، واقعه را دقیق‌تر و واضح‌تر می‌کند و در نتیجه اثر بخشی تصویر سازی نیز بیشتر خواهد شد.

چشم انداز

از منظر خودتان و نه از منظر افراد دیگر، یک موضوع را تصویر سازی کنید. به‌عنوان مثال به هنگام تجسم یک تکنیک خودتان را در حال اجرای آن تجسم کنید و نه فرد دیگری را.

لازم به ذکر است اثر بخشی تصویر سازي زمانی افزایش می‌یابد که با تکنیک‌های دیگر، مانند خود گویی و مراقبه ترکیب شود.

نتیجه گیری

عدم مدیریت استرس در ورزشکاران و تداوم فشار روانی در آن‌ها، موجب بروز آثار زیان‌بار جسمي و روحی خواهد شد و به شکل بارزی از توانی و کارای فرد می‌کاهد. در این حالت، ورزشکار عرق سرد می‌کند. بر سطح نگرانی‌اش درباره نتیجه افزوده می‌شود و احساس می‌کند که تمرکز کافی را برای ادامه رقابت ندارد. مدیریت استرس در ورزشکاران و قهرمانان امری بسیار مهم و ضروری است که باید به آن توجه بسیاری داشت. این امر موجب پرورش ورزشکارانی در سطح قهرمانی المپيک خواهد شد. روانشناسی در ورزش، ابزاری بسيار کارآمد در پیروزی ورزشکاران به حساب می‌آید و به همین علت، همواره تأکید زیادی بر روی آن می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *