مدیریت استرس در دانش آموزان ، عاملی برای موفقیت در امتحانات

مدیریت استرس در دانش آموزان

اصولا دانش آموزان دو دسته هستند. دسته اول دانش آموزانی هستند که مدرسه را پلی برای پیشرفت می‌دانند و دسته دوم دانش آموزانی که صرفا به اجبار والدین به تحصیل مشغول هستند. در دسته اول از آن جهت که مدرسه و محیط آموزش اهمیت دارد امکان ایجاد استرس بالا است. از این رو در مقاله امروز خانه آموزش به مدیریت استرس در دانش آموزان می پردازیم.

دانش آموزان دسته اول اصولا به دلایل مختلف در طول دوران تحصیل دچار استرس می‌شوند. شایع‌ترین آنها استرس از امتحان یا انتقال به مدرسه جدید است. در ذهن خیلی از افراد استرس کلمه‌ای منفی است. اما استرس اگر در حد استاندارد و کنترل شده باشد عامل پیشرفت است. دل مشغولی در دانش آموز نسبت به آینده مانند موتور محرکی است که او را به حرکت در می‌آورد. البته باید به این نکته توجه کرد که استرس بیش از حد مانع تفکر صحیح می‌شود و چه بسا توان دانش آموز را از بین ببرد و او دیگر نتواند درس بخواند. اگر به مدیریت استرس در دانش آموزان توجه نشود ممکن است آسیب جسمانی نیز به فرد وارد شود.

استرس چیست؟

استرس در دانش آموزان چیست؟

برای این که بهتر بتوانیم این مقوله را درک کنیم ابتدا با مفهوم استرس بیشتر آشنا  می‌شویم. استرس یا فشار روانی موقت پدیده‌ای طبیعی است که به طور فطری در آفرینش هر انسانی وجود دارد. استرس اصولا برای انسان ضروری است. استرس در حد استاندارد یا باعث پیشرفت می‌شود یا در هنگام خطر انسان را نجات می‌دهد.

هنگامی که به استرس دچار می‌شوید تک تک اعضای بدن و حواس پنجگانه با مغز متحد می‌شوند تا عامل ایجاد استرس را از بین ببرند. در نتیجه این کارکرد همگانی و سریع السیر اعضای بدن، ضربان قلب شما به شدت افزایش پیدا می‌کند. این حس زمانی ایجاد می‌شود که ما توانایی کمتری از عامل ایجاد استرس داریم. هنگامی که قدرت مقابله و مدیریت یک موضوع اجباری را نداشته باشیم، استرس در ما شکل می‌گیرد. برای مثال دانش آموزانی که درس را به طور کامل نخوانده‌اند هنگام امتحان استرس بیشتری دارند، زیرا قدرت کامل (در اینجا یعنی گنجینه دانش یک درس) را ندارد و از آن امتحان هراسان هستند.

استرس هنگامی مشکل آفرین می‌شود که بر قدرت مغز ما چیره می‌شود و اغلب با رفتاری تکانشی و غیر منطقی همراه است. در این حالت فرد ممکن است به خود و یا دیگران آسیب بزند یا راهکاری را برای از بین بردن استرس انتخاب کند که بعدا با پشیمانی همراه است. برای مثال دانش آموزی که به اندازه کافی درس نخوانده است به همین دلیل از امتحان اجتناب می‌کند و سر جلسه حاضر نمی‌شود یا رفتاری غیر منطقی مثل تقلب را انتخاب می‌کند.

راه‌های مدیریت استرس در دانش آموزان

راه های مدیریت استرس در دانش آموزان

اصولا استرس عاملی است که در اختیار انسان است. این عامل را به راحتی می‌توانید کنترل کنید. البته نکته مهم این است که متناسب با شرایط و همچنین شخصیت خود روش صحیح را برای مدیریت استرس در دانش آموزان انتخاب کنید.

منشا استرس را پیدا کنید

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، استرس به دلایل مختلف در دانش آموزان ایجاد می‌شود. اگر از والدین دانش آموز هستید ابتدا با فرزند خود صحبت کنید و سعی کنید عامل استرس را پیدا کنید. برای مثال ممکن است فرزند شما در رابطه با یکی از همکلاسی‌هایش به مشکل برخورد کرده است. اگر شما دانش آموز هستید ابتدا از خود بپرسید من دقیقا برای چه چیزی استرس دارم؟ چه اتفاقی قرار است بی‌افتد که برای من ناخوشایند است؟ این پرسش‌ها باعث می‌شود عامل استرس را پیدا کنید. پیدا کردن منشا استرس باعث می‌شود بهتر بتوانید آن را حل کنید و دقیقا بدانید با چه چیزی رو به رو هستید.

برنامه‌ای برای تفریح

اصولا محیط مدرسه و کتاب برای اکثرا دانش آموزان خسته کننده است. زیرا یک کتاب از متن و عکس فراتر نمی‌تواند برود در نتیجه بعد از یک مدت تکراری می‌شود. توصیه می‌کنیم دانش آموزان را در کلاس‌های فوق برنامه مثل زبان یا موسیقی ثبت نام کنید. اجازه دهید زمانی را به کاری که دوست دارد و در آن استعداد دارد اختصاص دهد. ورزش و رفتن به کلاس‌های ورزشی را نیز حتما در برنامه یک دانش آموز باید قرار داد. البته باید در این مسئله دقت کافی را داشته باشید تا دانش آموز از درس فاصله نگیرد. دانش آموز باید یاد بگیرد تحصیل و مدرسه همه زندگی او را تشکیل نمی‌دهد ولی بخش مهمی از زندگی است.

تنظیم خواب

راه های مدیریت استرس در دانش آموزان | تنظیم خواب

استرس عاملی است درونی که در ذهن فرد صورت می‌گیرد.. پس برای مدیریت استرس در دانش آموزان باید به خواب آنها نظارت شود. یک دانش آموز باید بین ۷ الی ۹ ساعت در طول شبانه روز خواب مفید داشته باشد. عدم خواب مناسب کارکرد مغر را مختل می‌کند و به شدت استرس را افزایش می‌دهد. اگر دانش آموز خواب کافی ندارد باید علت آن را پیدا کنید، در این زمانی که نمی‌خوابد به چه کاری مشغول است؟

خواب کافی لزوما به معنی خواب صحیح نیست. دانش آموز باید خوابی تنظیم شده داشته باشد. بهترین زمان برای خواب یک دانش آموز ۹ الی ۱۱ شب می‌باشد. بهم خوردن ساعت خواب موجب بهم خوردن نظم طبیعی بدن می‌شود و مشکلات جسمانی نیز ایجاد می‌کند.

راه حل جایگزین

در  برخی موارد عامل استرس‌زا را نمی‌شود از بین برد. برای مثال اگر دانش آموز استرس کنکور داشته باشد نمی‌توانیم کنکور را از بین ببریم. در اینجا راه حل جایگزین می‌تواند به شدت استرس را کاهش دهد. برای مثال دانش آموز می‌تواند به خود بگوید اگر این دانشگاه قبول نشدم، انتخاب دیگری نیز دارم. یا اگر امتحان را خراب کردید در امتحانات بعدی نیز می‌توانید موفق باشید و تاثیر آن را از بین ببرید.

نظم

در خیلی از موارد استرس هنگامی در دانش آموز ایجاد می‌شود که موقعیت فعلی را پیش‌بینی نکرده است. برای مثال دانش آموزی که در طول سال درس نخوانده است قطعا شب امتحان استرس زیادی خواهد داشت. اگر کار و برنامه شما بر روی نظم باشد هم می‌توانید فرصتی برای تفریح (راه حل دوم) داشته باشد و هم به خوبی از عهده درس و تکلیف مدرسه برمی‌آید.

نتیجه گیری

به طور کلی برای مدیریت استرس در دانش آموزان ابتدا باید جویای علت شویم. شناخت عامل شکل گیری استرس به ما کمک می‌کند راه حل صحیح مقابله با آن را نیز انتخاب کنیم. پس از شناخت عامل استرس‌زا بهتر است به کمک والدین یا مشاوران مدرسه شیوه مناسب از بین بردن آن را انتخاب کنیم. البته شایان ذکر است که خودشناسی و آشنایی با ویژگی و خصوصیات درونی خود می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در از بین بردن استرس داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *