مدیریت استرس برای توسعه فردی

مدیریت استرس نه تنها در توسعه فردی نقش مهمی دارد، بلکه باعث می شود بتوانیم در کمال سلامتی به کارهایمان برسیم و برای اهدافی که در سر داریم برنامه ریزی کنیم. این روزها با زندگی های مدرن و تلاش شبانه روزی برای تامین رفاه مالی خانواده، باعث شده تا استرس و اضطراب زیادی را به دوش بکشیم و احساس خستگی داشته باشیم. شاید به همین دلیل هم تا کنون نتوانسته ایم به رشد و توسعه فردی برسیم و برای بهتر شدنمان کاری کنیم. استرس نوعی حالت روانی است که در موقعیت های بحرانی با آن روبرو می شویم و اگر مدیریت نشود می تواند سلامتی ما را به خطر اندازد. از طرفی جالب است بدانید: استرس یکی از موانع اصلی و مهم در توسعه فردی است و افرادی که اضطراب و استرس زیادی دارند نمی توانند انگیزه لازم را برای رسیدن به اهدافشان داشته باشند و به همین دلیل مدیریت استرس یکی از عوامل مهم در آموزش توسعه فردی است که می خواهیم در این رابطه، مطالب مفید و مختصری را برای شما همراهان عزیز و محترم ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

C:\Users\zh.garoon.m\Desktop\e3e963ff42c8b9c4abbcd2cc3c1d2135.jpg

شناسایی عوامل استرس زا

برای هر یک از ما استرس به نوعی متفاوت خودش را نشان می دهد. به طور مثال ممکن است از برخورد یکی از همکارانتان در حد انزجار ناراحت شوید و یا اینکه از ماندن در پشت ترافیک عصبانی شوید! اینکه زنگ ساعت شما تاخیر داشته است دچار نگرانی شوید و یا بی دلیل با دیدن یکی از همکارانتان دچار استرس و نگرانی شوید! هر یک از این حالت ها ممکن است در شما ایجاد نگرانی و استرس کند. از این رو باید این عوامل استرس زا را شناسایی کنید تا بتوانید نسبت به آنها نگرش دیگری داشته باشید و آنها را برای خودتان حل کنید. اینگونه هم عواملی که در شما نگرانی ایجاد می کنند را شناسایی می کنید و هم موانع توسعه فردی را از سر راه بر می دارید.

چطور استرس را مدیریت کنیم؟

برای اینکه به توسعه فردی برسید باید استرس را مدیریت کنید و آنها را به حداقل برسانید! زمانیکه این عوامل را بشناسیم می توانیم آنها را از زندگی خود حذف کنیم و یا آنها را بهتر درک کنیم و با آنها کنار بیاییم! استرس نوعی از حالت روانی است که زمانیکه احساس می کنیم نمی توانیم با شرایط ایجاد شده سازگار باشیم در ما ایجاد می شود و احساس خفه کننده ای برایمان خواهد داشت. از این رو مدیریت استرس یکی از مهمترین عوامل در آموزش توسعه فردی است.

محیط خود را بررسی کنید!

محیط کار مهمترین عامل است! برخی از محیط ها با وجود یک رئیس بد خلق و همکاران نامناسب بسیار استرس زا بوده و از بودن در چنین محیطی احساس خوبی نخواهید داشت. اگر احساس می کنید به اجبار خودتان را به محیط کار می رسانید و مدام با تنش و اضطراب روبرو هستید، توصیه می کنیم به فکر کار دیگری باشید، هیچ چیزی مهمتر از توسعه فردی نیست و باید محیطی را انتخاب کنید که به شما آرامش بدهد تا بتوانید به توسعه فردی برسید و خودتان را برای بهتر شدن آماده کنید.

به خودتان آرامش دهید!

با راههای ساده ای می توانید به خودتان آرامش دهید و محیطی امن و آرام برای خودتان بسازید. زمانیکه بتوانید آرامش درونی داشته باشید، می توانید به اهدافتان برسید، برنامه ریزی کنید و در آموزش توسعه فردی به درجات خوبی برسید. از همین امروز خودتان را آماده کنید، اگر احساس می کنید محیط کارتان محیط امنی برای شما نیست، آن را تغییر دهید، اگر احساس می کنید افراد سمی دورتان را احاطه کرده اند آنها را از زندگی خود حذف کنید تا بتوانید به توسعه فردی برسید.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *