لزوم یادگیری زبان بدن محافظان شخصی

لزوم یادگیری زبان بدن محافظان شخصی

حتما فیلم های زیادی در مورد محافظان شخصی افراد دیده اید . شاید شما هم دوست داشتید که محافظ شخصی داشته باشید . ایا راه ورود به اینکار  را می دانید ؟
محافظان شخصی چه آموزش های را می بینند ؟ 

این سوال ها را شاید من چندین بار خودم جواب داده ام . از انجایی که به عنوان یک معلم در حوزه زبان بدن در کنار یک گروه تشریفات و محافظت شخصی هستم . بارها  این سوال را زا من می پرسند که چه اموزش های را لازم است ببینم تا یک محافظ شخصی شویم . 

اول این را بگویم که مرجع اینکار سازمان های دولتی هستند که استاندارد های بالایی دارند و راه ورود به انها بسیار مشکل است . اما در  حوزه تخصصی خودم می  توانم این را بگویم که زبان بدن یکی از این اموزش هاست . زبان بدن افراد دروغگو – زبان بدن دست ها – زبان بدن مردان و زنان و … نمونه ای از این اموزش ها هستند .

Business man in suit and sunglasses

تعریف یک محافظ شخصی  از نظر ویکی پدیا : فردی است که از فردی محافظت می‌کند، که غالباً صاحب قدرت، مشهور، ثروتمند یا سیاسی باشند. کاربرد این افراد در جلوگیری از حمله ، ربودن، ترور، یا از دست دادن اطلاعات محرمانه یا کارهای شخصی و یا دولتی  است. افراد مشهور غالباً بیش از یک محافظ  شخصی دارند که گروه آن‌ها توسط سازمان‌های امنیتی (خصوصی یا دولتی) مشخص می‌شود . 

 

محافظ شخصی یا بادیگارد ، وظایف حساس و خطرناکی را به عهده دارد که کوتاهی در هر یک از آنها ممکن است فاجعه به بار آورد، بنابراین باید گفت در درجه اول هوشیاری فرد بادیگارد  نسبت به موقعیت های اطراف بسیار اهمیت داشته و یک بادیگارد باید تمام شرایط احتمالی را در رابطه با فردی که از او محافظت می کند، بسنجد، اینجاست که زبان بدن و رفتار شناسی به کمک بادیگاردها می اید ، همچنین کنترل جمعیت اطراف شخص مذکور نیز بسیار مهم بوده و فرد محافظ باید بتواند به خوبی جمعیت اطراف را نگتاه کند و خطر احتمالی را تشخیص دهد .

از دیگر وظایف مهم یک بادیگارد شناختن موقعیت های بالقوه خطرناک است؛  هوش هیجانی اینجا خود را نشان خواهد داد ، به این معنا که با توجه به اینکه فرد مورد نظر در چه مکان هایی حضور خواهد داشت، محافظ او باید آن مکان ها را موقعیت سنجی کرده و موقعیت هایی را که امکان خطر آنها بالاست، شناسایی کند و در نهایت اقدامات لازم امنیتی را در آن مکان ها به انجام برساند؛ از طرفی تایید پرسنلی که در اطراف شخص مورد حفاظت بادیگارد حضور دارند نیز بر عهده بادیگارد است، به این معنا که او باید صلاحیت افراد مذکور را تایید کند.

 باید گفت شغل محافظ شخصی  تنها حفاظت جان مشتری نیست، بلکه داشتن هوشیاری لازم و بررسی شرایط مختلفی که آن مشتری در آنها قرار می گیرد نیز از وظایف اصلی یک بادیگارد محسوب می شود. 

به طور کلی تمام فعالیت های یک بادیگارد حول محور ایمنی مشتری می چرخد، یعنی اتخاذ تدابیر لازم، بررسی موقعیت های مختلف، شناخت افرادی که در اطراف مشتری موجود دارند و… همه برای حفاظت از ایمنی این فرد است، بنابراین یک محافظ باید هدف اصلی خود را حفظ ایمنی مشتری قرار بدهد و هر روز در حال اموزش روانشناسی و رفتارهای کلامی و غیر کلامی قرار گیرد . 

زبان بدن یک علم اکادمیک همراه با تجربه است که کمک خواهد کرد محافظان شخصی بسیار کار آمد تر و راحت تر به فعالیت بپردازند . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست