چگونه از قوانین مدیریت زمان استفاده کنیم

قوانین مدیریت زمان

آیا تاکنون به شیوه موفقیت افراد بزرگ فکر کرده‌اید؟ می‌دانید که یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موفقیت برنامه ریزی و مدیریت زمان است؟ با قوانین مدیریت زمان آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که باید چگونه زمان را مدیریت کنیم؟ مدیریت زمان می‌تواند به روشن شدن مسیر موفقیت شما کمک بسیاری کند و شما را از سردرگمی نجات دهد. با مدیریت صحیح زمان، می‌توانید از انجام تمام فعالیت‌های مورد نظر خود اطمینان یابید. تنها کافیست از قوانین مدیریت زمان که در این مقاله به توضیح آن‌ها می‌پردازیم پیروی کنید. با خانه آموزش همراه باشید تا با شیوه صحیح مدیریت زمان و ۸ قانون طلایی آن آشنا شوید.

۸ قانون طلایی مدیریت زمان

مدیریت پروژه‌ها و وظایف گوناگون می‌تواند نیازمند تمام روز شما باشد. اگر می‌خواهید در مدیریت زمان خود موفق عمل کنید، در اولین قدم باید چالش‌هایی که با آن روبرو می‌شوید را شناسایی کرده و سپس کنترل زمان خود را به دست بگیرید. البته که گفتن چنین چیزی از انجام دادن آن بسیار ساده‌تر است. اما پیروی از قوانین مدیریت زمان می‌تواند به شما برای به تحقق رساندن این امر کمک کند. از ۸ قانون طلایی مدیریت زمان برای به کنترل درآوردن زمان خود در طول روز استفاده کنید:

 روز خود را با تمرکز شروع کنید

سعی نکنید با عجله کردن به تمام کارهای خود برسید. روزتان را با تمرکز و چند دقیقه تفکر درباره فعالیت‌های روزانه خود شروع کنید. به یاد آورید که چه مواردی برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و سعی کنید خود را برای مقابله با چالش‌های روزانه آماده کنید.

اهداف خود را مشخص کنید

برای فعالیت‌های روزانه خود هدف مشخص کنید و سعی کنید هر فعالیتی که انجام می‌دهید در راستای رسیدن به هدف نهایی شما باشد. این کار علاوه بر افزایش روحیه و انگیزه، می‌تواند بازده روز شما را نیز افزایش دهد.

قوانین مدیریت زمان

وظایف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

فکر کردن به فعالیتی پرزحمت می‌تواند موجب ناامیدی و خستگی شما پیش از انجام کار شود؛ و اگر دقت کافی را نداشته باشید، ممکن است تمام روز خود را صرف انجام همان کار کنید و از انجام دیگر وظایف خود باز بمانید. پس بهتر است وظایف مشکل و طولانی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید بهتر روز خود را مدیریت کنید و فرصت رسیدگی به تمام کارهای خود را داشته باشید.

اولویت‌بندی وظایف را فراموش نکنید

از دیگر قوانین مدیریت زمان، اولویت‌بندی فعالیت‌های گوناگون است. با مشخص کردن اهمیت هر کار می‌توانید برنامه ریزی مناسبی برای مواجهه با روز خود داشته باشید و از رسیدگی به فعالیت‌های کم اهمیت جلوگیری کنید. با اولویت‌بندی و مشخص کردن تمام فعالیت‌های روزانه خود، دیگر جایی برای انجام فعالیت‌های زمان‌بر و کم اهمیت صرف نخواهید کرد و بازده روز خود را چند برابر افزایش خواهید داد. در زمان اولویت بندی فعالیت‌ها ممکن است با ۴ نوع فعالیت مواجه شوید:

مهم و ضروری

این دسته از وظایف، وظایفی هستند که شما باید پیش از بقیه فعالیت‌ها به اتمام رسانید. اینگونه وظایف ممکن است وظایفی ناگهانی باشند که خارج از برنامه به شما محول شده‌اند. سعی کنید همیشه برای این‌چنین سورپرایزهایی در برنامه خود جایی داشته باشید.

مهم ولی غیرضروری

این فعالیت‌ها برای رسیدن شما به اهدافتان مهم هستند. سعی کنید زمان قابل توجهی را صرف انجام اینگونه فعالیت‌ها کنید.

غیرمهم ولی ضروری

این وظایف، معمولاً همان وظایفی هستند از طرف دیگران به شما محول می‌شوند و می‌توانند جلوی شما را برای رسیدگی به تسک‌های خودتان بگیرند. می‌توانید در اولین قدم سعی کنید تمام خواسته‌های دیگران را قبول نکنید. اما همیشه جایی را در برنامه خود برای مواجهه با چنین وظایفی خالی نگه دارید.

غیر مهم و غیرضروری

فعالیت‌های غیرمهم و غیرضروری هیچ جایی در برنامه روزانه شما ندارند. همواره سعی کنید از چنین فعالیت‌هایی دوری کنید. این فعالیت‌ها جلوی شما را برای پیشرفت می‌گیرند و هیچ کمکی برای رسیدن به اهدافتان نخواهند کرد.

روز خود را با نقشه‌ای برای فردای خود به اتمام رسانید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای مدیریت زمان خود در طول روز انجام دهید، داشتن برنامه ریزی مناسب است. بهترین زمان برای چینش یک برنامه منظم، شب پیش از روز موردنظر است. با این روش، دیگر نگران فراموشی تسک‌های خود نخواهید بود و می‌توانید تمام وظایف خود را بدون کم و کاستی به اتمام رسانید.

روی نتایج کارهای خود تمرکز کنید

بهتر است بیشتر از آن‌که روی مشغول بودن تمرکز داشته باشید، بر روی نتایج به دست آمده تمرکز کنید. ممکن است فردی روز خود را پس از مشغله‌های بسیار و خستگی مفرط به پایان رساند؛ اما نتیجه‌ای به مراتب کم‌تر از شخصی که مشغله کمتری داشته است بگیرد. بهتر است به جای انجام کارها به روش سخت‌تر، روش‌هایی کوتاه‌تر یا هوشمندانه‌تر برای انجام آن‌ها بیابید. با استفاده از این روش، می‌توانید با صرف زمانی کمتر، نتیجه‌ای بسیار بهتر بگیرید.

قوانین مدیریت زمان

فعالیت‌های متفرقه را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین قوانین مدیریت زمان، در نظر گرفتن فعالیت‌های متفرقه است. فراموش نکنید که شما پیش از آنکه وظایف و مشغله‌های گوناگون برای انجام دادن داشته باشید، یک انسان هستید. شما به استراحت، تقریح، و ارتباط با همنوعان خود نیاز دارید. هیچگاه زمان استراحت خود را فدای زمان کاری خود نکنید. برای اینکه بازده بهتر و بیشتری داشته باشید، به زمان‌های استراحت و تفریح، هرچند کوتاه، نیاز دارید.

شما موظف به انجام تمام کارها نیستید

اگر جزوی از یک گروه هستید، تصور نکنید که تنها خود می‌توانید کارها را پیش ببرید. اجازه دهید باقی اعضای تیم هم به شما برای پیشبرد اهداف گروه کمک کنند. تصور اینکه فقط شما می‌توانید کار را به بهترین وجه ممکن پیش ببرید، نه تنها غلط است، بلکه می‌تواند موجب خستگی و استرس بیش از حد شما شود. همچنین پیشنهاد می‌شود که در رابطه با استعداد یابی اطلاعاتی را مطالعه نمایید.

کلام پایانی

همانطور که در خانه آموزش خواندید، مدیریت مناسب زمان می‌تواند به نظم بیشتر برنامه روزانه شما بیفزاید و به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک کند. با پیروی از قوانین مدیریت زمان، می‌توانید به وسیله تقسیم بندی مناسب زمان و تکنیک‌های صحیح، تمام فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید و از بابت کمبود وقت هیچ نگرانی‌ای نداشته باشید. خانه آموزش قوانینی مانند اولویت‌بندی وظایف، تمرکز روزانه، تقسیم فعالیت‌های سنگین به بخش‌های کوچک‌تر، برنامه ریزی پیش از آغاز روز، و روشن کردن اهداف خود را برای مدیریت هرچه بهتر زمان پیشنهاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست