فن بیان در مذاکره ؛با یادگیری تکنیک‌های مهارت کلامی، موفقیت خود را تضمین کنید!

تاثیر فن بیان در مذاکره

فن بیان در مذاکره همچون نوشداروی قبل از مرگ سهراب عمل می­کند. به این معنا که قبل از مرگ مذاکره و شکست در سخن­وری باید فن بیان در مذاکره را آموخت؛ چراکه بی­گمان گوی و میدان در دست کسی­ است که با تسلط بیشتر بر کلمات و با انتخاب بهترین روش ارسال پیام بر فن بیان مسلط است.

اصلا فن بیان در مذاکره را چرا باید بیاموزیم؟ چون بخش اعظم روابط ما، چه در زندگی شخصی و چه در محیط کاری از جنس مذاکره هستند. از گفت­وگوهای زن و شوهری گرفته تا قراردادهای تجاری بین­المللی مستلزم مذاکره­ است. این درحالی است که که با یادگیری فن بیان می­توان نبض مذاکره را در دست خود گرفت. با خانه آموزش همراه شوید تا بتوانید مذاکره خوبی داشته باشید.

فن بیان در مذاکره

فن بیان در مذاکره چیست؟ برگ برنده­ی شما در مذاکره

مهارت­های ارتباطی برای پیشرفت افرادی که در جست­وجوی موفقیت هستند تاثیر فوق­العاده­ای دارد. فن بیان یکی از مهم­ترین مهارت­های ارتباطی است.

فن بیان در اصطلاح به معنای چگونگی ادای کلمات و چگونگی ادای جملات در هر شرایط و زمانی است. مهارتی که هدفش این است که به ما بیاموزد چگونه جذاب صحبت کنیم؟ در مجموع فن بیان به مذاکره­کننده کمک می­کند که آنچه را که می­خواهد بیان کند بسیار زیباتر، اثرگذارتر و خوش­آهنگ­تر به مخاطب خود برساند.

برای استفاده از مهارت فن بیان آن را به خوبی فرا بگیرید و بدانید که با هرکسی چطور صحبت کنید.شم باید بتوانید با استفاده از مهارت خود به گونه­ای صحبت کنید که هرکسی از صحبت کردن با شما نهایت لذت را ببرد و شما نیز اهداف خود را در زمینه­ای که می­خواهید پیش ببرید.

فن بیان در مذاکره

تاثیر فن بیان برای مذاکره حرفه­‌ای

شما می­دانید که ارتباط واقعی زمانی شکل می­گیرد که مخاطب گفته­های شما را بشنود و درک کند. در همین مورد استیو جابز می­گوید: نحوه­ی ارائه­ی هر مطلبی، میزان اهمیت آن را نشان می­دهد.

زمانی که گوینده برای مطلبی که بیان می­کند ارزش قائل است و با فن بیان آن را ادا می­کند امکان متقاعدسازی مخاطب به طرز شگفت­انگیزی بالا می­رود. چراکه افرادی با مهارت کلامی بالا می­دانند که چگونه با کلمات و جملات بازی کنند و مذاکره حیرت­انگیزی داشته باشند.

اهمیت فن بیان در مذاکره زمانی مشخص می­شود که سخن­گو با مهارت کافی در این زمینه پای میز مذاکره می­رود. آن­گاه مهارت کلامی سخن­­گو آرامش و اعتماد به نفس را برای وی به ارمغان می­آورد. در نتیجه نگاه­های تحسین کننده و تایید کننده بر روی او متمرکز می­شوند.

 ۵ نکته که در فن بیان در مذاکره  باید به آن توجه کنید

مهم­ترین موضوعاتی که بر روی مهارت کلامی و فن بیان اثر می‌گذارد عبارتند از:

  • تنفس صحیح در سخنرانی: دیگران تنها با مشاهده شیوه­ی نفس کشیدن شما متوجه فشار و استرس وارد شده بر شما می­شوند.
  • کیفیت صدا : شما باید مواظب زیر و بم صدای خود باشید. البته دقت کنید که این نکته لزوما مستلزم خوش صدا بودن نیست.
  • تلفظ صحیح مخرج حروف: در عین حال که شمره صحبت می­کنید به تلفظ صحیح مخرج حروف هم دقت کنید. در واقع کلمات و جملات شما باید به طور کامل ادا شوند نه به صورت ناقص و بریده بریده.
  • تکنیک­های فن بیان: نکاتی مانند با اعتماد به نفس صحبت کردن ، متقاعدسازی و استفاده از زبان بدن را بیاموزید.
  • آموزش لحن: لحن صدا به راحتی آب خوردن اشتیاق، بی­علاقگی و یا خشم شما را منتقل می­کند. یک لحن مهیج و پرشور علاقه مخاطب شما را به یک موضوع برمی­انگیزاند.

فن بیان در مذاکره

تمرینات فن بیان در مذاکره؛ تمرین، تمرین و تمرین

راه چاره شما برای پرورش تسلط کلامی و مهارت ارتباطی تنها تمرین است. فن بیان مهارتی ا­ست که باید بیاموزید چون هیچ فردی سخنور به دنیا نیامده بنابراین به راهکارهای تقویت فن بیان توجه کنید:

تمرین پرتاب صدا: برای مخاطف فرضی خود صحبت کنید. به شکلی که باتوجه به فاصله­ی فرضی صدای شما شفاف و رسا باشد.

صدای خود را با سرعت­های مختلف ضبط کنید: یک پاراگراف از گفته­های خود را با سه سرعت کند، عادی و سریع بخوانید. با گوش دادن به صدای ضبط شده متوجه جذاب­ترین حالت صدای خود می­شوید.

نقش سخنران ایده­آل خود را بازی کنید: شاید سخنران ایده­ال شما رئیس­جمهور، وزیر و یا یک مدیرعامل باشد. با تقلید از وی از چارچوب ذهنی و محدودیت­های خودساخته­­ی فکر خود فاصله بگیرید.

از سخنان خود متن­های صوتی کوتاه درست کنید: می­توانید متن سخنان خود را برای دوستان و آشنایان بفرستید و نظر آنان را درباره فن بیان خود بپرسید.

تمرین و تکرار واژه­ها و جملات که از نظر ما جذاب هستند: با این کار جملات جذاب ملکه ذهن شما می­شود.

کتاب بخوانید: شما باید درباره‌ی انواع جملات مهم و کوتاه، انواع کلمات مترادف و متضاد را بیشتر بدانید تا بتوانید به موقع از هر کدام از آن­ها بهره بگیرید. پس باید بخوانید تا دایره واژگان شما گسترده شود و تمامی واژه­های مورد نیاز، ملکه ذهنتان گردد.

بلندخوانی: روزانه جملاتی را با صدای بلند البته تا جایی که حنجره­تان اذیت نشود بخوانید. حنجره شما باید آمادگی کامل را پیدا کند و ترس شما از صدای بلند بریزد.

خلاصه و تاثیرگذار حرف بزنید: این به آن معنا است که فن بیان را با پرحرفی اشتباه نگیرید. حوصله مخاطب را سر نبرید و خلاصه­وار به قلب هدف خود شلیک کنید.

فن بیان در مذاکره

سخن آخر

شما هر روز در حال مذاکره هستید پس بیایید با اندکی مطالعه و تمرین برنده مذاکره باشید. برای یک مذاکره­کننده حرفه­ای، داشتن فن بیان و مهارت کلامی مهمترین عامل موفقیت است.

فن بیان در مذاکره چیزی جز تکنیک­هایی برای واضح صحبت کردن نیست. بنابراین پیشنهاد خانه آموزش این است که تمرینات فن بیان را دست­کم نگیرید. بارها و بارها تمرین کنید تا به موفقیت رویایی خود دست­ یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست