استرس چیست و عوارض استرس در زنان

علائم استرس مزمن

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی و روانی در افراد شود “استرس” است. در واقع استرس نوعی واکنش غیر ارادی و غریزی بدن است که در شرایط حساس و تنش زا در فرد بروز پیدا می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده زنان هنگام مواجهه با این مشکل عکس‌العمل‌های گوناگونی دارند که ما در این مقاله به بررسی عوارض استرس در زنان پرداختیم و به سوالاتی مانند “چرا استرس بر ذهن خانم‌ها تاثیر می‌گذارد؟” یا “چگونه می‌توان استرس را مدیریت کرد؟” پاسخ دادیم. در ادامه با ما در خانه‌ی آموزش همراه باشید.

دلیل تاثیر استرس در زنان

درست است که انسان‌ها گاهی در شرایطی مختلف به هنگام مواجهه با مشکلات عکس العمل‌های مشابه  یکدیگر دارند اما تحقیقات نشان داده است که واکنش زنان و مردان در زمان‌های پر استرس باهم تفاوت‌هایی دارند. مکانیزم این واکنش‌ها بطور دقیق مشخص نیست اما تفاوت‌هایی در بدن و مغز می‌تواند دلیل تفاوت میان این واکنش‌ها در زنان و مردان شود و  همین دلیل است که خانم‌ها در این موقعیت‌ها حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. زنان غالبا در شرایطی که مورد استرس قرار گرفته‌اند بیشتر ترجیح می‌دهند در مورد موضوع صحبت کنند تا اینکه با عکس‌العمل‌های تهاجمی با آن روبرو شوند.

هورمون اکسی‌توسین، هورمون ضد استرسی است که در زنان موقع زایمان و شیر دادن به نوزاد و در مردان در شرایط مواجهه با استرس و رفتار‌های اجتماعی تولید می‌شود اما عده‌ای بر این باورند که این هورمون به خانم‌ها می‌تواند کمک بیشتری کند. نکته‌ی جالب در ادامه‌ی این بحث این است که تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که مکرر توسط همسرشان در آغوش گرفته می‌شوند میزان هورمون اکسی‌توسین در آن‌ها افزایش می‌یابد و فشارخون پایین‌تری دارند و در نتیجه رفتار مساعدتری در این قبیل موقعیت‌ها خواهند داشت. همچنین آن‌ دسته از خانم‌هایی که در زندگی زناشویی مثبت‌تر و موفق‌تری قرار دارند می‌توانند در این شرایط تسلط و آرامش بیشتری از خود در این شرایط نشان دهند و کمتر دچار استرس و اضطراب شوند.

علائم استرس مزمن

عوارض استرس در زنان چیست

به طور کلی عواملی که خانم‌ها در طول روز در فضاهای مختلف داخل و یا خارج از منزل با آن‌ها روبرو می‌شوند بر روی میزان استرس آن‌ها تاثیر گذار خواهد بود. میزان استرس می‌تواند در شرایط گوناگون متفاوت باشد و در شرایطی کم و یا زیادتر شود. به طور مثال: بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که میزان استرس خانم‌ها در طول دوران قاعدگی بیشتر از سطح معمول می‌شود. اما اگر در شرایطی قرار می‌گیرید که استرس مسائل مختلف کاری، اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و … را بطور همزمان متحمل می‌شوید باید بدانید که این مسئله‌ی اصلا کوچکی نیست و باید بتوانید به خودتان در رفع این مشکل کمک کنید و یا از متخصصین در این حیطه کمک بگیرید. افزایش استرس می‌تواند تاثیراتی در ذهن فرد و همچنین سیستم بدنی فرد ایجاد کند که ریزش مو، بهم خوردن سیکل قاعدگی، سردرد مشکلات معده و …  از این قبیل تغییرات هستند.

ارتباط استرس بر بیماری معده

استرس می‌تواند در برخی افراد ایجاد پرخوری و خوردن مواد غذایی مضر نماید و در برخی دیگر باعث کاهش اشتها شود و با این کم خوری معده دچار مشکلات جدی شود. همچنین بسیاری از بیماری‌های معده هستند که به دلیل بالا رفتن میزان اضطراب در فرد پدیدار می‌شوند مانند: سوزش معده، نفخ، اسپاسم معده و… . که این قبیل بیماری‌ها از عوارض استرس در زنان است. کلیه این مشکلات می‌تواند با توجه به سیستم بدنی شما موجب افزایش و یا کاهش وزن شود و به همین دلیل است که برخی از خانم‌ در شرایطی که مورد استرس قرار میگیرند چاق و یا لاغر می‌شوند.

واکنش‌های پوستی

یکی دیگر از عوارض استرس در زنان، بروز اختلالات پوستی در آن‌هاست که می‌تواند منجر به ایجاد جوش، آکنه، خارش، کهیر و … در پوست صورت و یا بدن شود. همچنین از تاثیرات طولانی مدت استرس بر روی پوست را هم نیز می‌توان پیری زودرس، چین و چروک و در کل از بین رفتن شفافیت و جوانی پوست در خانم‌ها دانست.

مشکلات روحی و عصبی

یکی از مهم‌ترین عواملی که در گذر زمان می‌تواند موجب بروز بسیاری از مشکلات روحی، عصبی و روانی در انسان‌ها بویژه خانم‌ها شود، ناشی از تحمل طولانی مدت اضطرب‌ها و استرس‌ها استکه اگر نتوانیم بدرستی آن‌ها را مدیریت و درمان کنیم می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر روح و روان فرد بگذارد. ریشه‌ی بسیاری از افسردگی‌ها و اختلالات روحی از همین مسائل به ظاهر کوچک نشات می‌گیرند.

تاثیر بر سیستم خواب بدن

همانطور که پیش از این گفتیم سیستم بدنی هر فرد می‌تواند در شرایط رویارویی با استرس بصورت منحصر بفردی عمل کند در مورد تاثیر بر ساعت خواب هم این قاعده برقرار است. استرس بر روی بسیاری از افراد موجب کم خوابی و یا سبک شدن خواب آن‌ها می‌شود و اما برای دسته‌ی دیگری به شکل کاملا متفاوتی ظاهر می‌شود و بدن به شکل باورنکردنی به خواب بیشتر رقبت پیدا می‌کند؛ که در هر دو صورت میتواند تاثیرات مخربی بر روی زنان داشته باشد.

اختلالات قلبی

استرس می‌تواند تاثیرات بسیار منفی بر روی سیستم قلبی و عروقی افراد داشته باشد. همچنین بالا رفتن میزان فشار خون شود که نوسانات فشار یکی از علائم استرس مزمن است که می‌تواند بسیار جدی‌ و خطرات باشد و همچنین موجب سکته‌ مغزی و حمله‌های قلبی شود.

کاهش سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از تاثیرات استرس بر روی افراد پایین آوردن سطح ایمنی جسمی افراد است که در این صورت می‌تواند هر بیماری کوچکی مثل سرماخوردگی و یا حتی بیماری‌ها مزمن نیز خطرات جدی‌تر و جبران ناپذیر‌تری بر روی افراد داشته باشد.

علائم استرس مزمن

چگونه استرس را کاهش بدیم

در پژوهشی با جامعه‌ی آماری ۳۰۰۰ نفره محققان به این جمع بندی رسیده‌اند که ۲۵% از احساس رضایت افراد در زندگی ناشی از چگونگی نحوه مدیریت و کنترل استرس است. طبق نتایج این پژوهش یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به شما در امر کنترل استرس کمک نماید شناخت و پیش‌بینی مسائلی است که باعث ایجاد استرس و تنش در شما می‌شوند و همچنین داشتن ابزارهایی مناسب برای کنترل و مدیریت آن است. همچنین عواملی مانند ورزش، رژیم غذایی سالم و مناسب و پیدا کردن گوشه‌های امن ذهنی برای پیدا کردن مجدد آرامش و شادی از راهکارهایی هستند که می‎‌توانند عوارض استرس در زنان را به طرز چشم گیری کاهش دهند. لازم به توضیح است که داشتن هدف و برنامه ریزی می‌تواند در کاهش استرس نقش زیادی داشته باشد.

جمع‌بندی

مواجهه با مشکلات و معضلات گوناگون زندگی می‌تواند افراد را دچار احساس استرس و اضطرب کند. استرس به طور کلی تاثیرات مخربی می‌تواند بر روی افرد داشته باشد؛ و چنانچه مدیریت صحیحی بر روی این امر انجام نگیرد می‌تواند تاثیراتی نظیر پایین آوردن سطح تمرکز، تاثیرات روحی و روانی و همچنین تاثیرات جسمی پدید آورد. به دلیل تفاوت سیستم ذهنی و بدنی زنان عوارض استرس در آنان هم نیز متفاوت خواهد بود و ما در این مقاله از سایت خانه‎ آموزش به بررسی عوارض استرس در زنان و راهکارهایی برای مدیریت آن پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست