تکنولوژی‌ها با سرعتی سریعی رشد می‌کنند. در مورد تکنولوژی بلاک چین می توان گفت که این مورد یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی های اخیر است؛ که وعده های زیادی را به دوستداران این عرصه نشان می‌دهد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که تکنولوژی بلاک چین به تازگی اختراع شدهاست. اما واقعیت این است که این مورد در سال ۱۹۹۱ توسط دو محقق بنام های استوارت و دبلیو اسکات طراحی شد. اسکات می‌خواست تکنولوژی ایجاد کند که در آن اسناد دستکاری نشوند. با این حال، در ژانویه ۲۰۰۹ بود؛ که تکنولوژی بلاک چین blockchain اولین کاربرد جهانی خود یعنی بیتکوین Bitcoin را ارائه نمود.

طبق گفته ملانی سو آن، نویسنده کتاببلاک چین: نقشه‌ای برای اقتصاد جدید.” تعریف تکنولوژی بلاک چین را می توان اینگونه ارائه نمود، که این مورد یک فن‌آوری اطلاعات است؛ و بسیار بیشتر از آن عمل می کند. ” در واقع این امکان یک شبکه اعتماد غیر متمرکز است.”

blockchain-peril-promise.jpg

اما شاید از خودتان بپرسید، چرا اسم بلاک چین blockchain را روی این تکنولوژی قرار داده اند؟ به دلیل اینکه، این فن آوری یک زنجیره از بلوک‌هایی است؛ که در آن اطلاعات دیجیتالی (بلوک)در یک پایگاهداده عمومی ذخیره می‌شود (زنجیره). یک بلاک چین ایده‌آل متشکل از چندین بلوک است، که به هم متصل می‌شوند.

هدف این است که این مورد اجازه ثبت و توزیع اطلاعات دیجیتال بر روی یک شبکه را بدهد. بخشی از این شبکه کهگره‌هانامیده می‌شود، داده‌ها را تایید میکند. اشتباه نمی‌کنیم اگر بگوییم بلاک چین یک انقلاب را در دنیای فن‌آوری به ارمغان می‌آورد. با این حال، تنها زمان، دامنه این تکنولوژی بلاک چین را در آینده تایید می‌کند. همان طور که ادامه می‌دهیم، می‌دانیم که چرا این موضوع مهم است.

تکنولوژی بلاک چین blockchain چطور کار می کند؟

این تکنولوژی از یک شبکه همتا به همتا (peer to peer) برای معتبر کردن تراکنش ها استفاده می‌کند. این کار به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش ها را به راحتی بدون نیاز به یک مرجع مرکزی پیش ببرند. در اینجا نحوه انجام تراکنش تکنولوژی بلاک چین آورده شده است:

1.   زمانی که تراکنش ها را به صورت آنلاین انجام می‌دهید، هر یک از جزئیات مربوط به تراکنش یعنی تاریخ، زمان، مقدار، همه چیز در یک بلوک ذخیره می‌شود.

2.   این اطلاعات crypt است. و به عنوان یک رشته منحصر به فرد از اعداد و حروف نامیده می‌شود.

3.   هر تراکنش درون ترتیبی رخ داده شده وارد خواهد شد. و هر هش) (hash تولید شده نه تنها به معامله بستگی دارد، بلکه این مساله به درهم سازی معامله قبلی نیز بستگی دارد.

4.   گره‌ها این درهم سازی را، برای اعتبار تراکنش بررسی می‌کنند. و زمانی که اکثر گره‌ها آن را تایید می‌کنند، به یک بلوک تبدیل می‌شود.

5. هر بلوک به بلوک قبلی اشاره می‌کند و یکزنجیرهرا تشکیل میدهد.

MW-HE722_blockc_20190227143456_ZH.jpg

چرا تکنولوژی بلاک چین اهمیت بالایی پیدا کرده است؟

آن روزهایی را به یاد بیاورید، که وجوه ارسالی از یک حساب می‌تواند؛ به معنی واقعی چندین روز طول بکشد تا به حساب دیگری برسد؟ بنابراین این دست معامله ها خیلی وقت می‌گیرند. و با اطلاعات موجود در سرور مرکزی و دسترسی آسان به کاربران، مساله امنیت نیز در این میان بروز می‌ کند. هر کسی که به این اطلاعات دسترسی داشته باشد می‌تواند؛ در داده‌ها مداخله کند و مقادیر زیادی داده در سرورهای مرکزی هدف هکرها قرار گیرد.

هدف اصلی در تکنولوژی بلاک چین ارائه یک محیط کم‌هزینه، امن و شفاف برای تراکنش های امن است. این فن آوری با دامنه ای که قادر به انطباق با بسیاری از تغییرات است، می‌تواند بسیاری از صنایع را تامین کند. تکنولوژی بلاک چین می‌تواند در دامنه‌های مختلف مانند موسسات مالی مورد استفاده قرار گیرد.

هدف تکنولوژی بلاک چین برای ارائه چنین محیطی چیست؟

شما می‌توانید به راحتی رکوردی را از این که چه کسی به اطلاعات دست یافته‌است؛ و کنترل را بر روی کسانی که می‌توانند اطلاعات را ببینند، ایجاد کنید. در این حالت دسترسی به داده‌ ها آسان نیست. چون اطلاعات در یک شبکه بزرگ از کامپیوترها ذخیره می‌شوند. و هر کدام یک کپی یک‌سان دارند. بنابراین یک نفر باید داده‌ها را در حداقل ۵۱ درصد از شبکه تغییر دهد، که این کار نزدیک به غیر ممکن است.

یک مثال خوب در این مورد، تراکنش بین‌المللی است؛ که انجام آن چند روز طول می‌کشد. با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، همان تراکنش می‌تواند در عرض چند دقیقه به طور ایمن تکمیل شود. و هیچ‌کس نمی‌تواند در زمانی که تراکنش مورد تایید قرار می‌گیرد، در آن مداخله کند.

فواید مربوط به تکنولوژی بلاک چین در چیست؟

مانند عمده تکنولوژی های به روز دنیا این تکنولوژی هم، فواید خاص خود را دارد. در اینجا فواید تکنولوژی بلاک چین آورده شدهاست:

1.در این تکنولوژی دادهها به طور ایمن باقی می مانند.

شبکه بلاک چین روشی بهتر از روش‌های سنتی در ذخیره رکوردها می باشد. جزییات هر تراکنش در سراسر شبکه ذخیره می‌شوند؛ که باعث می‌شود از هکرها برای حفظ امنیت جلوگیری کنند. دلیل آن، این است که مقاصدی مانند امور مالی، بانکداری و غیره که وجود دادههای مشترک در آن ها حساس هستند؛ برای یافتن راه‌حل به فن‌آوری بلاک چین رویآورده اند.

0113.jpg

2.موضوع شفافیت در این تکنولوژی لحاظ شده است.

یک قطعه از داده‌ها که از طریق تکنولوژی بلاک چین به اشتراک گذاشته شده، به خودی خود کامل، دقیق و سازگار با تمام اعضا است. ساختار توزیع‌شده در این حالت امکان کنترل و دسترسی به جزئیات مربوط به تراکنش ها را به کاربران امکان پذیر می‌سازد. شخص همچنین می‌تواند به طور واضح به سوابق تراکنش ها در گذشته دسترسی داشته باشد.

3.در این تکنولوژی ردیابی آسان تر صورت می پذیرد.

اگر شرکت شما با محصولاتی خاص سروکار دارد، که از میان شبکه‌های کامپیوتری مختلف عبور می‌کند؛ پس این امکان وجود دارد که هرگز نخواهید فهمید محصول تان از کجا نشات گرفته، و در نهایت در کجا تحویل داده شدهاست. اما با کمک تکنولوژی بلاک چین، می‌توانید به راحتی کل حرکتی را که محصول در سراسر شبکه ایجاد کرده‌است، ردیابی کنید. این کار به جلوگیری از هر گونه تقلب یا دستکاری کمک می‌کند.

برای هکرها امکان هک کردن داده‌ها در یک شبکه بلاک چین وجود ندارد. چرا که درک هر بلوک به تنهایی بسیار دشوار است. هک کردن چنین شبکه‌ای ارزش تلاشهای انجام‌ شونده در محیط شبکه را ندارد. و هرچه شبکه بزرگ‌تر شود، هک کردن آن سخت‌تر است.

.

منبع:

https://www.redalkemi.com/blog/post/all-about-blockchain-technology

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.