شکست در مذاکره | چه دلایلی موجب شکست در مذاکرات می‌شوند؟

شکست در مذاکره

گاهی هر چه تلاش می‌کنید مذاکره به خوبی پیش نمی‌رود و هر چه در رابطه با روند مذاکره فکر می‌کنید مشکلی را پیدا نمی‌کنید. در چنین مواقعی دلایلی موجب شکست شما در مذاکره می‌شود که شاید هرگز به تاثیرگذاری آن‌ها فکر نکرده باشید.

خوب است که چنین دلایلی را شناخته و در جهت بهبود آن‌ها پیش برویم.

در ادامه شش دلیل مهم که موجب شکست در مذاکره می‌شود، به طور مفصل توضیح داده شده است.

دلایل شکست در مذاکره

۱. بر ترس‌های خود غلبه کنید.

ترس از جدی‌ترین دلایل شکست در مذاکره

ترس شکل‌های مختلفی داشته و به صورت‌های مختلفی نیز وارد مذاکره می‌شود ولی مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان ترس از شکست دانست.
در صورتی که ابتدای مذاکره بر روی شکست نخوردن تمرکز داشته باشید ترس شما چندین برابر شده و مذاکره پیش رو به خوبی پیش نخواهد رفت.

مذاکره کنندگان در زمینه مذاکرات تجاری به شدت از از دست دادن معامله‌های پر سود می‌ترسند و همین ترس در حین مذاکره بر روی صحبت‌های ان‌ها سایه انداخته و اعتماد به نفس را از آن‌ها می گیرد.
در چنین مواقعی فرد مقابل شما این ترس را حس کرده و از آن به نفع خود استفاده می‌کند که این مورد می‌تواند موجب از بین رفتن بخش مهمی از سود و منافع شما شود بدون این که خودتان متوجه آن شوید.

صاحب کسب و کاری را تصور کنید که به جای ارائه‌ی کارهای بهتر مدام در پی این است که چطور می‌تواند سود خود را از معاملات دو برابر کند.
چنین فکرهایی نه تنها کیفیت کارش را پایین آورده که او را از کاری که می‌کند زده می‌کند.

در چنین مواقعی خوب است فرد ترس‌هایش را روی کاغذ آورده تا بفهمد راجع به چه چیزهای کوچک و بی اهمیتی ترس داشته است.

۲. تحت تاثیر احساسات خود نباشید.

بسیاری از مردم بسیار تحت تاثیر احساسات خود قرار گرفته و همین امر می‌تواند موفقیت در مذاکره را از بین ببرد.
اگر احساسات بر مذاکره چیره شود از دست رفتن کنترل اعصاب محتمل شده و مذاکره شکست می‌خورد. زیرا بسیاری از مواقع ممکن است سخنی گفته شود که برخلاف میل شما باشد و اگر در چنین مواقعی نتوانید اعصاب خود را کنترل کنید تمام تلاش‌هایی که برای موفقیت مذاکره‌ی خود کرده‌اید از بین می‌رود.
در این مورد هم مانند ترس خوب است قبل از انجام مذاکره احساسات خود را روی کاغذ آورده تا ریشه‌ی ناراحتی خود را بیابید و برای از بین رفتن آن تلاش کنید.

۳. بدون آمادگی مذاکره را شروع نکنید.

از اصل‌های مهم برای رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب از مذاکرات آمادگی قبل از آن است. اگر زمانی که را برای آمادگی در مذاکرات در نظر نگیرید شکست در مذاکرات بسیار محتمل می‌شود.
آمادگی باید هم از بیرون و هم از درون باشد. بیرون یعنی شرایط بازار، ارز و هر موردی که می‌تواند مذاکره را تحت الشعاع قرار دهد. درون نیز یعنی دانستن اهدافتان از مذاکره‌ی پیش رو مانند این که بدانید برای این معامله چقدر می‌خواهید هزینه کنید، چقدر زمان برای انجام کار در نظر بگیرید و … .
بدون آمادگی از هر کدام از عوامل بیرونی و درونی، مذاکره می‌تواند شکست بخورد.

۴. در مذاکره انعطاف خرج دهید.

کنار نیامدن با حرف‌های طرف مقابل و خشک بودن در حین مذاکره، مذاکره را با شکست مواجه می‌کند.
این که با تمامی خواسته‌های فرد مقابل کنار آمده و یا هیچ یک از خواسته‌های او را قبول نداشته باشید، هر دوی این موارد زیاده‌روی بوده و موجب شکست در مذاکرات می‌شود.

۵. با طرف مقابل خود صادق باشید.

روش‌های بسیاری وجود دارد که گول زننده بوده و به بهتر نتیجه گرفتن از مذاکره کمک می‌کند اما بهتر است از هر نظر صادق باشید.
راستگو بودن حس اطمینانی را در فرد مقابل ایجاد می‌کند که می‌تواند موجب شود او بدون چون و چرا حرف شما را قبول کند. خوب است که به جز صادق بودن با فرد مقابل با خود نیز صادق باشید.
این که بدانید از مذاکره چه می‌خواهید و با همین هدف مذاکره را شروع کنید کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

۶. مغرور نباشید.

چه بسیاری از مذاکرات وجود دارند که به سبب مغرور بودن هر کدام از طرفین با شکست مواجه شدند. این که در حین مذاکره با حس خودبرتربینی مذاکره‌ی خود را شروع کنید در فرد مقابل احساسی بد را به وجود می‌آورد. از این رو او به راحتی نمی‌تواند با بسیاری از حرف‌های شما موافقت کند.

افرادی هستند که از مذاکرات تنها برنده شدن را می‌خواهند زیرا غرور آن‌ها اجازه نمی‌دهد خود را شکست خورده پیدا کنند از این رو هر تلاشی را برای به هر قیمتی برنده شدن می‌کنند. این مورد هم می‌تواند نوعی از مغرور بودن در نظر گرفته شود.
برخی نیز از سر غرور در حین مذاکره از خود تعریف می‌کنند و همین امر موجب می‌شود اطلاعاتی از خود را لو دهند که ممکن است مذاکره را به خطر بیاندازد.

۷. ارزش کار خود را پایین نیاورید.

عکس مغرور بودن نیز می‌تواند وجود داشته باشد. افرادی هستند که به طور کل مسئله‌ی غرور را نادیده گرفته و خود را تا جایی که می‌توانند پایین می‌آورند. چنین افرادی ارزش کاری که انجام می‌دهند را ندانسته و با هر چه که طرف مقابل بگوید موافقت می‌کنند.
این مورد در به وفور در افرادی که به صورت پروژه‌ای کار می‌کنند مانند فریلنسرها دیده می‌شود. وقتی آن‌ها قیمتی را اعلام کرده و مشتری قبول نمی‌کند حس خودکم‌بینی در آن‌ها به وجود آمده و فکر می‌کنند کاری که انجام می‌دهند در این حد نمی‌ارزد از این رو ارزش کار خود را پایین آورده و با قیمتی که مشتری می‌دهد موافقت می‌کنند.

ممکن است به دلیل علاقه‌ای که به فرد مقابل دارید هم ارزش کار خود را پایین آورده و با مبلغی کم راضی به انجام آن کار شوید. این مورد هم می‌تواند هم موجب شکست خود شما شده و هم موجب شکست در مذاکره شود.

به طور کل خوب است زمانی که مذاکره به سمت شکست خوردن پیش می‌رود، تمرکز خود را بر روی حل مشکل بگذارید و از این که به هر قیمتی برنده شوید دوری کنید زیرا نتیجه‌ی کار می‌تواند خلاف چیزی باشد که در ذهن خود دارید.
توجه به دلایل بالا شما را به مذاکره کننده‌ای قوی و با اعتماد به نفس تبدیل خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست