نکات مهم مربوط به تکنیک زبان بدن بازیگری چیست؟

زبان-بدن-بازیگری.jpg

بازیگران در زمان شروع ایفای یک نقش، در کنار تست بازیگری، انتخاب روش بازی، استعدادیابی، و مدیریت همه ی این عوامل، باید مهارت های لازم مربوط به زبان بدن بازیگری را شناسایی کرده، و از آن ها استفاده کنند. اصولا بازیگران پس از اتمام یک پروژه، در جستجوی کار بعدی هستند. در نتیجه برای تست نقش بعدی باید جلوی هیئتی از منتقدان، کارگردان، تولید کنندگان، و .. قرار بگیرند؛ تا قابلیت زبان بدن بازیگری و میزان فن بیان و توانایی های آن ها برای گرفتن این نقش آزموده شود. حتی این آزمون می تواند از کارهای سابق وی برداشت شود. اگر یک بازیگر تازه کار باشید؛ باید بتوانید تا تمامی ایده آل های کارگردان ها را یافته و شانس خود را برای دریافت نقش مورد نظر افزایش دهید.

پرسش های مربوط به شناخت تکنیک زبان بدن

برای انجام یک کار فوق ‌العاده در هر آزمون، باید از مجموعه مناسبی از ابزارها و تکنیک‌های عملی استفاده کنید. به عبارت دیگر می توان گفت که، حرکات بدن بازیگری نقش اساسی را در این مساله ایفا می‌کند. و در پاسخ این پرسش که آیا شما بازیگری را به بهترین شکل انجام می دهید یا خیر؟ بسیار موثر است. یک بازیگر برای ایستادن در مقابل هزاران بازیگر مشتاق و فعال و البته رقیب دیگر، باید زبان بدن بازیگری خود را کنترل کند؛ تا کارگردان ها را مشتاقانه به سمت خود جذب نماید. برای اینکه در تست بازیگری موفق شوید، باید از حرکات بدن بازیگری برای نشان دادن مهارت ‌های بازیگری خود استفاده کنید. اولین قدم در بررسی این توانایی این است که ببینید در حال حاضر چگونه از بدن خود استفاده می‌کنید؟ برای مثال می توانید سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

 برای تست هنرپیشگی خود چه کارهایی می توانم انجام دهم؟ آیا این کارها می تواند در موفقیت من موثر باشند؟
 قبل و بعد از امتحان چه حالتی باید داشته باشم؟
 آیا صدای من در زمان معرفی خودم، با زمان تست و گفتن دیالوگ ها تفاوت و تغییر محسوسی دارد؟
 از گذشته و نقش های سابق خود چه چیزی را می توانم یاد بگیرم؛ تا در ایفای نقش جدید از آن استفاده کنم؟
 چگونه می‌توانم زبان بدن بازیگری خود را به سمت بهتر شدن تغییر دهم؟

هنگامی که این سوالات را از خودتان بپرسید، می‌توانید زبان بدن بازیگری خود را به یک تکنیک زبان هنرپیشگی دائمی تبدیل کنید. در واقع تبدیل به روشی که به تنهایی برای شما ساخته شده است؛ یا می تواند به بهتر شدن عملکردتان کمک کند. یک زبان گویا و منحصر به فرد!

نکات مربوط به حرکات بدن بازیگری

استفاده از این نکات می تواند به بهتر ایفا شدن یک نقش یا حتی یک تست ابتدایی، برای پذیرفته شدن کمک کند. رعایت نکات زیر به بازیگران آماتور کمک می کند، تا برای گرفتن نقش های جدید و حتی متفاوت با نقش های سابق موفق تر عمل کرده، و نظر کارگردان های بیشتری را به سمت خود جلب نمایند.

1)محیط خود را بشناسید.

اگر تستی را به صورت فردی انجام می‌دهید، دقت کنید که محیط اطراف خود را به خوبی درک کنید. اغلب بهتر است که خودتان را ۴ تا ۱۲ فوت از افرادی که در حال بررسی شما هستند، دور نگه دارید؛ این مقدار فضا به عنوان تکنیک زبان بدن باید به محض ورود شما به اتاق یا فضای مربوطه مشخص شود. در نتیجه فضای کافی برای شنیدن وجود دارد و تمام بدن شما قابل‌ مشاهده است. توجه داشته باشید که خیلی به کارگردان ها نزدیک نشوید، چون ممکن است احساسات شما در آن لحظه به خوبی به داوران منتقل خواهد شد. ممکن است که به علت استرس ناشی از موقعیت خود، ناامید به نظر برسید. در نتیجه سعی کنید آنقدر دور بایستید، که ترس و استرس شما به بازی و ایفای نقش غلبه نکند.

2)استفاده از زبان بدن بازیگری مناسب

حالت‌های درست چهره می‌تواند باعث شهرت یک بازیگر شود. و به اصطلاح آن‌ها را در اولین قطاری که به سمت موفقیت حرکت می کند، همراهی کند. چندین راه برای استفاده از زبان بدن بازیگری تان در تست بازیگری وجود دارد.

1.لبخند بزنید. بسیاری از کارگردان ها و حتی تماشاگران، می‌خواهند پیرامون افراد شاد و خوش برخورد باشند. اغلب بازیگران ساعت‌ های طولانی را صرف کار می‌کنند و نگه داشتن فضای مثبت و انرژی لازم در حین کار از مواردیست که می تواند شما را چند پله به جلو هدایت کند. از لبخند به عنوان یک زبان بدنی موثر می توانید استفاده کنید.

2.اجتناب از عوامل مختل کننده. همیشه باید نوع بیان چهره ی خود را به بهترین شکل آن نشان دهید. در زمان انجام آزمون مورد نظر سعی کنید تا از عوامل ایجاد حس غم یا شادی یا حتی هیجان بیش از حد دوری کنید، و به نوعی به خود مسلط باشید. همواره باید بتوانید سعی کنید تا یک نگرش مثبت و دائمی را در این لحظات از خود بروز دهید.

3.هنگام اجرا سعی کنید تا از حرکات بدن بازیگری مناسب استفاده کنید. شما باید بتوانید زبان بدن بازیگری صحیح را برای ناراحتی، خوشحالی، غافلگیری، عصبانیت و ترس تعریف کنید. سپس طبق آن ها عمل کنید.

smile.jpg

3)موقعیت خود را تمرین کنید.

باید ببینید که نحوه ایستادن تان چگونه است. که باعث می‌شود آرام، راحت و با اعتماد به نفس به نظر برسید. سعی کنید تا سرتان را بالا گرفته، شانه ها را به عقب بکشید، و زانوهای خود را نیز کمی خم کنید. زمانی که فهمیدید جلوی دوربین، یا در زمان تست می خواهید چه موقعیتی را در نظر داشته باشید، آن را بکار بگیرید. فهم این موضوع از ایفای زبان بدن بازیگری مهم تر است.

4)اتکا به حرکات واقعی

یکی از بهترین حرکات مربوط به زبان بدن بازیگری اتکا به حرکات واقعی است. بعضی از کارگردانان این کار را به بازیگران توصیه می‌کنند. وقتی این اتفاق بیافتد، می توانید بدن خود را تغییر داده، و به سمت فردی که با شما در حال ایفای نقش و صحبت کردن است خم شوید؛ انجام این کار باعث می‌شود تا فرد مقابل احساس واقعی را کسب کند و در ادامه ی روند بازی حس مصنوعی بودن بوجود نیاید. زیرا حرکات مربوط به خم کردن یا حالت های این چنین در بدن، در زمان اوج یک صحنه بسیار خوب عمل می‌کند.

.

.

5)صدا

Voice-Body-Language.jpg

قبل از اینکه حرف زدن را شروع کنید، نفس عمیق بکشید و خونسردی خود را حفظ کنید. تنفس عمیق به آرام کردن اعصاب شما کمک می‌کند، و افراد دیگر در کنار شما احساس راحتی می کنند. این مورد را نباید دست کم گرفت که دیگران حسی را که از اطرافیان خود دریافت می کنند، می تواند بر نتیجه گیری و احساسات لحظه ای آنها به همان نسبت تاثیر گذارد.

6)تماس چشمی

زمانی که وارد اتاق تست می‌شوید، سرتان را بالا نگاه دارید و به افرادی که مصاحبه را انجام می‌دهند نگاه کنید. پس از اینکه موقعیت خود را پیدا کردید، در زمانی که در حال معرفی خود هستید، به تک تک آنها توجه کنید. اینکه چشم هایتان را به یک نقطه متمرکز نکنید یا اینکه بیش از حد آنها را جابجا نکنید، بسیار مهم است. لازم به ذکر است که هرگز نباید به زمین نگاه کنید. با نگاه کردن به زمین، این مفهوم به بیننده منتقل می شود که راحت بودن و تسلط شما بر زبان بدن بازیگری و ارائه ی مفهوم آن، دچار مشکل است.

.

.

7)ایجاد حس اعتماد

اعتماد، موردی است که شما را از رقیب ها جدا می‌کند. ایجاد این حس با زبان بدن بازیگری، مناسب بودن شما را برای نقش مورد نظر تضمین می کند. اعتماد، سطح اطمینان بین شما و تیم تولید را به شدت افزایش می‌دهد. مواردی که می تواند در ایجاد این حرکات بدن بازیگری به شما کمک کند، عبارتست از :

انتخاب لباس مناسب در زمان تست.
قبل از اجرا به آهنگ مورد علاقه ی خود گوش دهید.
فکر به موفقیت ها پس از اجرای نقش مورد نظر بسیار موثر است.
برای ایستادن در مقابل یک جمعیت، فضای کافی را در یک اتاق تمرین کنید.
فکر به حرکات بدن بازیگری که می توانید به بهترین شکل انجام دهید.
8)ذهنیت آماده

یک ذهن آماده نیز می تواند به عنوان یک زبان بدن بازیگری محسوب شود. باید به رد شدن و پذیرفته نشدن، به عنوان بخشی از صنعت بازی نگاه کرد. بسیاری از فعالان مشتاق می‌دانند که تا قبل از اینکه کار بازیگری را شروع کنند، تا چه حد به آن‌ها “نه” گفته می‌شود. حتی اگر بهترین آمادگی بدنی را داشته باشید، باز هم مواردی وجود دارد که ممکن است بخاطر آن پذیرفته نشوید. سعی کنید با یک ذهن پاک و بدون هیچ نتیجه گیری به تست بپردازید.

نتیجه گیری

شما می توانید از موارد ذکر شده به عنوان زبان بدن بازیگری برای ایفای نقش های بعدی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید حرکات بدن بازیگری، چه در هنگام ایفای نقش و چه در هنگام تست به کار بیایند. ممکن است از تست هنرپیشگی لذت نبرید، اما زمانی وجود خواهد داشت که یاد بگیرید، چگونه می توانید از زبان بدن بازیگری ، برای ایجاد حس الهام بخشی با اعتماد، اطمینان، و توسعه ی قابلیت های خود استفاده کنید. تمامی این موارد می تواند برای نشان دادن مهارت ‌های بازیگری شما به دنیا بسیار موثر باشند. سعی کنید حرکات بدن بازیگری مخصوص به خود را شناخته، و خودتان را به عنوان یک بازیگر با اعتماد به نفس معرفی کنید. در نتیجه می توانید موفقیت شغلی تان را برای آینده ای روشن تضمین نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *