زبان بدن تنها امکانی است که به شما در شناخت درونیات افراد در حین مکالمه کمک می کند. یکی از این حالات دروغگویی است. با این حال، برخی اوقات افراد حتی نمی‌دانند که دروغ می‌گویند. و حتی پیشرفته‌ترین سیستم تشخیص دروغ، دروغ سنجی، تنها ۷۰ تا ۹۰ درصد می توانند این درستی یا عدم صحت را تشخیص دهند. زبان بدن برعکس کلام هرگز حاوی دروغ و ریا نیست. و بهتر می تواند افراد را به شناخت برساند.

همه ی افراد نظریههای خود را در مورد زمانی که مردم در حال دروغ گفتن هستند، دارند. شاید آن‌ها به سمت چپ نگاه کنند. شاید گوش‌های خود را می‌کشند. و یا وضعیت بدنی شان را همواره هوشیار نگه می دارند. شاید آن‌ها خودشان را از موضوع دور کنند؛ و یا گفتگو درباره جزییات را کاهش دهند.

شاید حتی سعی می‌کنند که تمرکز طرف مقابل را تغییر دهند یا به نوعی حالت خویش را تغییر دهند. هنگامی که کسی دروغ می‌گوید، تمام حرکات آن‌ها را دسته‌بندی می‌کنیم و در یک جعبه در ذهن خود قرار می‌دهیم. اما این کار ممکن است به طور کامل باعث هدر دادن فضای ذهنی شود. بسیاری از رفتارها و زبان بدن مردم وقتی که دروغ می‌گویند قابل تنظیم هستند. کاری که آن‌ها زمانی انجام می‌دهند که دیگر هرگز نمی‌توانند انجام دهند؛ و کاری که آن‌ها انجام می‌دهند ممکن است دستکاری شوند.

y1Yk9ktTURBXy9lZDc2NTMxOS00YzBmLTRmMzYtODJjMy1iZDFlY2Q1MWJmYjIucG5nkZMFzQMUzQG8gaEwAQ.jpg

پس چه چیزی را می‌توانیم که برای تشخیص دروغگویی افراد مختلف، حساب کنیم؟ مشخص می‌شود که چند نشانه فیزیکی در زبان بدن وجود دارند؛ که ما می‌توانیم به دنبال آن باشیم. زیرا پنهان کردن یا مخفی کردن آن‌ها بسیار سخت و دشوار است. شاید پس از همه چیز قدرت فوق‌العاده لازم نباشد. در اینجا پنج نکته برای بررسی زبان بدن در حالت دروغگویی وجود دارد؛ که شما را از صحت و اعتبار سخنان یک فرد آگاه خواهد نمود.

در زبان بدن شخصی که دروغ می گوید مدام سعی در صاف کردن گلویش دارد.

وقتی کسی در شرف دروغ گفتن باشد، اضطراب یکی از موارد پر شماری است؛ که می‌تواند برای وی اتفاق بیفتد. این موقعیت در زبان بدن، درست وقتی که با یک فشار نگرانی و یا خشکی در گلو، باعث ایجاد سرفه خواهد شد. بنابراین اگر کسی سرفه می‌کند، به سختی آب دهانش را قورت می‌دهد، یا قبل از جواب دادن به یک سوال گلوی خود را صاف می‌کند، ممکن است که واکنش های زبان بدن در رابطه با دروغگویی را از خود، نشان دهد.

لمس دائمی صورت در زبان بدن او مکررا قابل مشاهده است.

زمانی که اضطراب فرد دروغگو افزایش می‌یابد، خون از صورت وی و به اندام‌های حیاتی اش کشیده می‌شود. هنگامی که خون از صورت حرکت می کند، می‌تواند باعث ایجاد حس خارش، بر روی صورت او شود.

که ممکن در حین صحبت کردن، مدام شاهد حرکات زبان بدن او در قالب دست زدن مدام به صورتش خواهیم بود. بنابراین اگر کسی را می‌بینید که به طور مداوم بی‌قراری می‌کند؛ لب‌های خود را گاز می‌گیرد و یا پوست و یا موی خود را رها نمی کند، ممکن است در حال دروغ گفتن باشد.

5-WAYS-TO-TELL-IF-SOMEONE-IS-LYING-TO-YOU.jpg

.

تغییر در لحن و صدای او به وضوح دیده می شود.

اضطراب همچنین ضربان قلب و الگوهای تنفس افراد را افزایش می‌دهد. وقتی تندتر نفس می‌ کشید، به طبع در یک حالت باقی نمی مانید. نیاز به هوا می‌تواند موجب افزایش صدا و ظهور تغییر در آن شود. که این امری غیر قابل کنترل و اجتناب ناپذیر می باشد. اگر تنفس سنگین و تغییر صدا را تشخیص می‌دهید، می توانید احتمال قریب به یقین بدهید که وی دروغ می گوید.

به طور کلی اضطراب یک مورد حتمی در پیش آمدن چنین حالتی است. پس یکی از نشانه های حتمی دروغگویی را می توان نزدیکی به چنین حالتی دانست. با اینکه این نکته عمدتا به احتمال هم نزدیک تر است، باید رفتار و زبان بدن فرد را در موقعیت های مربوطه سنجید.

وجود سکوت غیر قابل توصیف و بیش از حد

در برخی موارد، افرادی که نمی‌توانند خود را کنترل کنند، همواره اضطراب دارند. اما در مواردی دیگر نیز، اگر فرد درست بعد از این که از وی سوالی می پرسید، مغز آن‌ها ممکن است بین دعوا یا گریز از موقعیت فعلی درگیر شود تا از دروغ گفتن اجتناب کند؛ که باعث می‌شود آن‌ها کمی بیش از حد مکث کنند. و این مکث در نهایت باعث ایجاد سکوت عجیبی در زبان بدن وی خواهد شد.

چنین افرادی در حین دروغگویی می توانند حرکات دیگری نیز داشته باشند. اما باز هم اضطراب از بین نرفته و خراب کردن موقعیت پیش رویشان، باعث شکل گیری سکوت و جدالی در ذهن آنان خواهد شد. در صورت وجود چنین شرایطی می توان پاسخ فکر شده ی این افراد را یک دروغ حتمی دانست.

Lyingdreamstime_xl_66540350.jpg

بازگشت به عقب و تکان خوردن های بیش از حد

دروغ گفتن فقط باعث اضطراب نمی‌شود، بلکه باعث شرمساری هم می‌شود. هنگامی که مردم دروغ می‌گویند، بسیار ناراحت می‌شوند و نمی‌خواهند با عواقب یا درک این که دروغ آن‌ها بر فردی مقابل تاثیر نامناسبی خواهد گذاشت، روبرو شوند.

بنابراین یک تعریف بزرگ برای حرکات و زبان بدن این افراد است که قبل از جواب دادن به عقب حرکت می‌کند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا فاصله فیزیکی بین خود و فردی که به آن‌ها دروغ می‌گویند، ایجاد کنند. این اقدام همچنین تلاشی برای کاهش اضطراب درون خودشان می باشد. اگر این حرکت فیزیکی غیر ارادی را دیدید، ممکن است تنها کلامی دروغ را شنیده باشید. با این حال سعی کنید تمام جوانب کار را بسنجید.

جمع بندی نهایی

همانطور که اشاره شد راه هایی از طریق حرکات موجود در زبان بدن وجود دارد که میتواند شما را در این زمینه راهنمایی کنید. وقتی مردم دروغ می‌گویند،( به طور کلی ) یک داستان آماده دارند. آن‌ها به طور منطقی انتظار دارند که یک مقدار مشخص از جزئیات را براساس سوالاتی که فکر می‌ کنند بپرسید؛ تا آنها داستانی را شکل دهند که هر بخش ماجرا به این سوالات پاسخ می‌دهد.

اما در عین حال اطلاعات کمی را ارایه می‌دهد. اگر خواهان شفاف‌ سازی باشید، شانس بزرگی وجود دارد که فردی که دروغ می‌گوید دو مرتبه، همان داستان را تکرار کند. بنابراین برای شناخت چنین موقعیتی از نکات یاد شده در زبان بدن افراد استفاده کنید.

منبع:

https://www.bustle.com/articles/149203-5-scientifically-backed-ways-to-tell-someone-is-lying-to-you

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *