حرکات بدن تئاتر برون‌گرا

حرکات بدن تئاتر برونگرا همانطور که از نامش پیداست، به رفتار های واضح و آشکار می پردازد که در واقعیت و رفتار بسیاری از اشخاص برون‌گرا نیز دیده می شود. در نتیجه کلیه حرکات مربوط به آن به سادگی بیرون از بازیگر قابل درک است. زیرا شخصیت به راحتی خود را نشان می دهد، و از لحاظ ساختاری نیز قابل شناخت است. حرکات بدن تئاتر یا سینما به شکل برون گرا، برعکس حالت درون گرا در قالب شخصیتی بیان می شود، که نیاز به قضاوت و توجه به جزئیات رفتاری پیچیده ای نیست. اما مرز و تعریف مشخصی برای آن وجود ندارد. صرفا بر اساس زبان بدن بازیگری مشخص می شود. مفهوم برون گرایی جدید نیست، و تحت یک عنوان و یا یکی از نظریه‌ها بیش از ۱۰۰ سال پیش در روانشناسی، ظاهر شده است.

fe61e016799f6e363a389d9d482277e8.jpg

بازی برون گرا نیز نقش مهمی در بیان این که چگونه یک فرد تمایل دارد، انرژی خود را به شکل بیرونی هدایت کند، می پردازد. این شکل بیرونی، یعنی تبدیل حالت داخلی شخصیتی که بازیگر، مشغول ایفای نقش آن است؛ و سطح آن می‌تواند به درک اینکه چگونه یک فرد به احتمال زیاد واکنش گرا بوده، و محرک‌ های خارجی را تفسیر میکند؛ به مخاطب کمک کند. این مسئله جدا از اینکه به استعداد او بستگی دارد، تا حد زیادی به تلاش و پشتکار وی برای انتقال مفاهیم بستگی دارد.

هر دو این تیپ های شخصیتی، با درک این مسئله که بازیگران در کجای مقیاس پذیری قرار دارند، می تواند به جزئیاتی بپردازند، که شاید فاقد توانایی ارائه ی آن باشند. زیرا همانطور که می دانیم در این حوزه، برون گرایان اغلب به عنوان افراد پرگو، اجتماعی، اکشن گرا، مشتاق، دوستانه و خارج از حال توصیف می‌ شوند. زیرا در این گونه تیپ سازی ها به عنوان حرکات بدن تئاتر یا سینما یک شیوه اکتشافی شناختی وجود دارد، که ما را هدایت می‌کند؛ تا براساس اطلاعاتی که به سرعت به ذهن می‌رسد، به جای معیار های عینی بیشتری تصمیم‌ گیری کنیم.

تیپ های شخصیتی برونگرا

بازیگری برونگرا را بازی پست مدرن نیز می نامند. گاهی این تیپ های شخصیتی به واقع بسیار به یاد ماندنی تر هستند. از دیگر خصوصیات موجود در آنها می توان به پویایی. اجتماعی و تعاملی بودن روند اجرای آنان اشاره کرد. در تعاملات صحنه های مختلف این گونه بازی ها، شما می توانید یک روند سریع تر را مشاهده کنید که اگرچه با بیان و گفتگو پیش می روند، اما حرکات بدن تئاتر فیزیکی یا زبان بدن آن ها نیز درگیر همین سرعت و چابکی مربوط می شود. حرکات بدن تئاتر تیپ های برونگرا از این لحاظ به یاد ماندنی تر هستند که، در بررسی کلی نقش های بازی شده توسط آن ها، به خاطر اینکه تعامل بیشتری در روند ایفای نقش خود دارند، در ذهن باقی می مانند. این تعامل گاهی می تواند از بازی در یک نقش بامزه در یک اثر طنز، و گاهی می تواند قهرمانی در یک داستان جدی تر باشد. اما این مسئله یک قانون کلی نیست و گاهی می تواند برعکس نیز باشد.

wolf-of-wall-street-leonardo-dicaprio-1940x900_36625.jpg

اجرای حرکات بدن تئاتر برون گرا

این مسئله بسیار مهم است که بر روی ویژگی‌ هایی که تیپ های شخصیتی برون گرایان دارند تمرکز کنیم. آنها عموما به راحتی ارتباط برقرار می کنند. در نتیجه در مقابل جمعیت احساس راحتی داشته، و می‌توانند هر موقعیتی را به راحتی تحت هدایت خود در بیاورند. بوجود آوردن موقعیت های جالب و غیر قابل پیش بینی از جمله حرکات بدن تئاتر یا سینمایی است، که به این دسته مربوط می شود. در نتیجه در رفتار و فیزیک آنان باید سرعت  و تازگی دقیقی باشد، که ذهن مخاطب را از هرگونه تکراری دور نماید.

خیلی ها فکر می کنند که این تیپ شخصیتی چه در بازی و چه در واقعیت نماد کسانی است؛ که فی البداهه عمل می کنند و مانند درون گرایان کمتر به فکر و تجزیه و تحلیل می پردازند. اما اشتباه است! تیپ برون گرایان به اندازه درون گرایان حساس و متفکر است. این تفکر شاید به شکلی دیگر و با منطقی جداگانه نسبت به حرکات بدن تئاتر یا سینما درون گرایان باشد، اما تفاوت آشکاری از این نظر میان این دو شخصیت وجود ندارد.

از سویی دیگر حرکات بدن تئاتر برون گرایی با اجتماع معنا پیدا می کند؛ زیرا از این نظر کسانی که با وجود تعدادی بیشتری از جمعیت می توانند حرکات خود را به بهترین نحو انجام دهند تفاوت آشکاری با درونگرایان دارند که به تنهایی می توانند قصه را به همراه خود به جلو ببرند. از طرفی دیگر می توان گفت که بخش بیشتری از حرکات بدن تئاتر یا سینما در این روش با تکیه بر حرکات صورت انجام می شود.

تمرینات مربوط به حرکات بدن تئاتر این روش را می توان در مقابل آینه انجام داد. ایجاد این حرکات به صورت طبیعی تر اهمیت بالایی دارد؛ که همانطور که ذکر شد نیازمند تلاش و توجه بیشتری است. مصنوعی بودن این تیپ شخصیتی مانند بسیاری از رفتار های یک بازیگر در حین اجرا می تواند کاملا آشکار باشد. زیرا این شخصیت برخلاف حالت درون گرا، در بیرون و در مقابل چشم مخاطبان قرار می گیرد. بازیگر باید در این حالت مرحله ی اقدام تا عمل را به سرعت طی کند. در نتیجه وجود زشتی ها و زیبایی های مربوط به آن کاملا هویداست و چیزی که در این میان باید پوشیده شود؛ حالت تصنعی و فرم اجرایی است که با این شخصیت کاملا متضاد می باشد.

what-is-method-acting.jpg

ویژگی های مرتبط با تیپ شخصیتی برون گرایان

 بالقوه بودن تک تک جزئیات و افراد موجود در صحنه برای آنان
 یکه تاز بودن
 خودشان را از نظر اجتماعی با هر موضوعی، درگیر می‌کنند. باعث تحریک جریان و موقعیتی می شوند که در آن حضور دارند.
 حتی می توانند بخشی از رفتار درونی خود را بطور هوشیارانه پنهان کنند.
 رفتار دوستانه ای دارند، ولی قادر به حفظ مرزهای لازم در موقعیت های لازم هستند.
 ..

تغییرات در رفتار و حرکات تیپ های شخصیتی برون گرا شاید در مواجه با موقعیت های مختلف متغیر باشد؛ یا کم و زیاد شدن آن نیز به همین مسئله وابسته باشد، اما در  کیفیت آن تغییر محسوسی بوجود نخواهد آمد. عمده ویژگی های مرتبط با این تیپ دستور ذهن به اجرای زبان بدنی است؛ که بجای تمرکز و پردازش بیشتر در لحظه صورت می گیرد. در نتیجه رفتار های دوستانه یا درگیری های اجتماعی می تواند بر همین اساس، روی دهد.

نکته ی دیگر در این مورد که باید در نظر گرفته شود؛ حرکات بدن تئاتر یا سینما برون گرایی است که راهنمایی کمی در مورد چگونگی رسیدن به هدف است؛ که در عمل آزادی بیشتری به بازیگر می دهد. زیرا کلیه حرکات در این زمینه به احساسات و ابراز آن ها به گونه ای متفاوت و هربار با استفاده از ضمیر ناخودآگاه مغز نیست. درست است که این شیوه نیز با دستورات مغز و حرکات سریع آن مربوط می شود، اما باید در نظر داشت که عمده توجه به واقعی بودن زبان بدن و روشی است، که به واسطه ی آن می توان ارتباط سریع تری با آن گرفت. برخلاف روش درون گرا که همه چیز به درونیات وابسته است، در این جا آنچه که پررنگ تر از مابقی در صحنه به چشم می آید، حرکات بدن تئاتر و سینمایی است که به وضوح مفاهیم مورد نظر را منتقل می سازد.

edaef290f735ba5561fecc4631aa00ce.jpg

مدل سازی برون گرایی

در مدل سازی برون گرایی مسیر خطی شخصیت باید طوری به مخاطب القا شود؛ که گویی بازیگر از تمامی جنبه های مورد نظر آن را شناخته باشد. شناخت این جنبه ها باعث می شود تا در موقعیت های متفاوتی که موضوع باید به درستی بیان شود؛ هیچ نقطه ی مبهمی بوجود نیاید. از طرفی دیگر برای مدل سازی در اینگونه تیپ ها در حرکات بدن تئاتر، ساخت شخصیت در بیرون هنرپیشه است. تا بتوان آن را به درستی درک کرد. زیرا هدف این تیپ نیز چنین است. البته که می توان در هر موقعیتی از بازی درون گرا یا برون گرا استفاده کرد، اما باید توجه داشت که این مورد بجای انتقال احساسات و جزئیات مربوط به نقش در ذهن، باید آن را طوری ترسیم کرد که موازی با شخصیت واقعی بازیگر بررسی شود.

از طرفی دیگر حقیقی بودن در این شیوه بسیار اهمیت دارد. زیرا آنچه که در مورد این شخصیت بیان می شود، باید در واقعیت نیز قابل لمس بوده؛ و از هرگونه اغراق یا مبالغه ای دوری شود. در این صورت است که تماشاگر با آن همراه شده و روند ماندگار شدن کاراکتر در ذهن او به درستی انجام می شود. این امکان وجود دارد که یک شخصیت با وجود اغراق نیز، همراه با حمایت و راهنمایی برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری، در نگاه بیننده عادی شود. تیپ سازی درون گرایی باید رویکرد خود را برای سازگاری با موضوع، در حالی که در روابط و پیوندهای اصلی ساختاری خود هماهنگ است، تطبیق دهد.

0f209dad8e59336345169f3130573031.jpg

جمع بندی

تیپ سازی برون گرایی و درون گرایی هردو مکمل یکدیگر در حرکات بدن تئاتر یا سینما به حساب می آیند. در نتیجه نمی توان کاملا از یک مورد غافل ماند و دیگری را با تمام خصوصیاتش بکار گرفت. یک بازیگر کاربلد و باتجربه در طی ایفای نقش های مختلف می تواند به این مسئله اشراف یافته و در موقعیت های مختلف از هریک استفاده نماید.

.

.

منابع:

https://positivepsychologyprogram.com/introversion-extroversion-spectrum/

https://digest.bps.org.uk/2018/08/24/first-trial-of-an-act-like-an-extravert-intervention-finds-that-it-comes-with-drawbacks-for-introverts/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.