ذهن آگاه واژه ای است؛ که برای کاهش سطوح استرس کاربرد دارد. اما واقعا این کلمه، چه معنایی دارد؟ و چگونه می‌توانید اصول تمرکز را برای تسکین سطوح استرس اعمال کنید؟ فرهنگ لغت آن را به عنوانکیفیت، یا حالت هوشیار بودن یا آگاه بودن از چیزیتعریف میکند.

ذهن آگاه ممکن است به معنی چیزی متفاوت، در افراد مختلف باشد. در حال حاضر می توان گفت که آگاهی داشتن در مورد چیزی در ذهن، قوی ترین و ساده ترین معنی آن است. این در واقع همان جایی است که شما قرار دارید. اما به این فکر نمی‌کنید که چه اتفاقی افتادهاست؛ و یا اینکه در حال برنامهریزی برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، هستید.

ذهن آگاه داشتن برای مدیریت سطوح استرس سخت است. در واقع، مغز ما دوست دارد همواره نگران باشد. مغز ما عاشق این است که فکر کند، و فکر کند، و استرس داشته باشد، و استرس داشته باشد، برنامه‌ریزی کند، و در گذشته زیادهروی کند. مشکل اینجاست که این نوع تفکر می‌تواند تاثیر منفی بر روشی که ما احساس می‌کنیم داشته باشد.

bigstock-Stones-Balance-Pebbles-Stack--46006882.jpg

چه میزان از سطوح استرس بدن شما را تحتتاثیر قرار میدهد؟

باید بدانید که ذهن و بدن ما از هم جدا نیستند. افکار ما بر بدن ما تاثیر می‌گذارند. این ممکن است واضح به نظر برسد. اما در این مورد، به آن فکر کنید:

افکاری که دارید بر آنچه که بدن شما انجام می‌دهد، تاثیر می گذارد. به عنوان مثال: احساس می‌کنید استرس دارید و در ضرب العجلی قریبالوقوع نگران اتفاق خاصی هستید. چه اتفاقی ممکن است در بدن شما رخ دهد؟ شاید قسمت بالای کمر شما منقبض و منقبض تر شود فک شما به شکلی عمیق‌تر بالا و پایین خواهد رفت. تنفس کم‌تر خواهد شد، و غده‌ های آدرنالین بیشتر از هورمون استرس تشکیل خواهند شد.

همه این مشکلات در سطوح استرس، فقط از یک فکر بوجود  می آیند. شاید شما این فکر را در حالی در سر بپرورانید، که احتمالا در سوپرمارکت ایستاده باشید. و حتی سرکار هم نباشید. با این حال، در حال حاضر تغییرات فیزیکی در وضعیت بدن خود به عنوان نتیجه عدم حضور در حال حاضر را احساس خواهید کرد.

این اتفاق بارها و بارها در زندگی رخ می‌دهد. این احساس نمودن سطوح استرس مختلف ممکن است اغلب زمانی اتفاق بیفتد؛ که شما حتی کاملا از آن آگاه نیستید. با این حال، بدن و حالت روحی تان در نتیجه به آن واکنش نشان می دهد.

third-eye-chakra-ajna-opening-light-surreal.jpg

برای غلبه بر سطوح استرس آگاهی ذهنی خود را افزایش دهید.

چگونه بر آنچه که در ذهن، بدن و احساسات شما وجود دارد، کنترل خود را به دست می گیرید، به جای این که به آن‌ ها اجازه دهید تا شما را کنترل کنند؟

در نهایت، با ادامه دادن به پیروی از همان الگوی قبلی، دست از کنترل بر می دارید. ممکن است شما لحظاتی را تجربه کرده باشید، که در حال رانندگی هستید؛ و به یاد ندارید که چطور به مکان مورد نظر رسیدید. یا در یک سخنرانی یا یک جلسه بودید و نیمی از آنچه که گفته می‌شد را، از دست داده‌اید. این لحظات زمانی هستند که شما در حال فکر کردن و ارائه نیستید. این لحظات اتفاق می‌افتد چون ذهن شما به قدری در فکر یک لحظه دیگر استگذشته یا آیندهکه در بدن شما در لحظه ی جاری وجود خارجی ندارد.

این اتفاق در سطوح استرس متفاوت، برای همه میافتد. تقریبا غیر ممکن است؛ که در هر لحظه کاملا حاضر باشیم. و خوب نیست که به این موضوع بد نگاه کنیم. اما وقتی شما کل زندگی خود را با آگاهی صفر به طور خودکار انجام می‌دهید، آن وقت تبدیل به یک مشکل می‌شود.

چرا که تنها لحظه‌ای که ما واقعا در اختیار داریم لحظات جاری است. مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که تمرکز آن‌ها در حال حاضر بیشتر است؛ از جمله کسانی هستند که توانایی کنترل سطوح استرس خود را داشته و نسبت به افرادی که به گذشته یا آینده فکر می‌کنند؛ آگاهی ذهنی بالاتری دارند. برای رهایی از سطوح استرس باید دست کم تلاش کنیم تا به این تمرکز ذهنی دست پیدا کنیم. اما چگونه؟

چگونه می توان به آگاهی ذهنی بیشتری دست یافت؟

همانطور که گفته شد برای تسلط بر سطوح مختلف استرس، شما مجبور نیستید برای ساعت‌ها تمرکز کنید؛ تا بیشتر بر بخش آگاهی ذهنی خود متمرکز شوید. بهترین راه این است که گامهای کوچک و دستیافتنی را بردارید تا دلسرد نشوید. اما حتی اگر دلسرد شوید، بدانید که این بخشی از فرآیند است! تنها بودن به طور کامل افکار شما را پاک نمی‌کند. با توجه بیشتر به افکاری که دارید توجه کنید که، آن‌ها بدون اطلاع شما بر روی تمام تصمیمات و احساساتتان تسلط ندارند.

15037608_l.jpg

1.گام نخست برای دریافت آگاهی ذهنی

با خودتان مهربان تر باشید. اگر شما احساس می‌کنید استرس دارید، ممکن است به دلیل فشارهای وارد بر خودتان یا شخص دیگری باشد. شما نمی‌توانید دیگران و انتظارات آن‌ها را کنترل کنید. بنابراین ضروری است که با خودتان مهربان باشید. شما تنها می‌توانید این کار را انجام دهید و نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید. پذیرش چیزهایی را که نمی‌توانید تغییرش دهید را تمرین کنید. و از هر خطایی به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید.

2.گام دوم برای دریافت آگاهی ذهنی

برای کنترل سطوح استرس خود، توجه کنید که چه احساسی دارید. به انواع احساساتی که در حال حاضر دارید توجه کنید. بسیار محتمل است که شما بیش از یک مورد را تجربه کنید. شاید آن‌ها حتی احساسات متضادی باشند. چیزی به سادگی برچسب زدن به احساسات می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

این به این دلیل است که خودتان را به عنوان این احساس تعریف نمی‌کنید. در اصل آن را به عنوان یک تجربه موقتی تعریف می‌کنید. علاوه بر احساسات، همچنین می‌توانید به احساسات فیزیکی توجه کنید. شاید در این حالت هم از سطوح استرس خود آگاه نباشید.

3.گام سوم برای دریافت آگاهی ذهنی

به افکار خود برای تسلط بر سطوح استرس توجه کنید. از خود بپرسید که آیا افکار تان بخشی از واقعیت هستند؟ آیا آن‌ها واقعیت دارند؟ این زمانی است که باید به آنچه واقعا می‌دانید، توجه کنید. بطور مثال:

 آیا این افکار واقعیت دارند؟
 شواهد من برای این ایده چیست؟
 این باور به جای چیزی براساس واقعیات هست؟
 آیا زبان من افراطی و یا مبالغه‌آمیز است که در این تفکر به کار می‌رود؟
 ..

پرسش های بالا، به عنوان پرسش سقراطی، به نام سقراط فیلسوف یونانی شناخته می‌شوند. و می‌تواند در به چالش کشیدن افکار غیر واقعی بسیار مفید باشد.

منبع:

https://www.brighterpathcounseling.com/mindfulness-for-stress-relief/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.