زبان بدن چیست؟

Image result for ‫زبان بدن در مذاکره تجاری‬‎زبان بدن را به Body Language هم می شناسند. در مفهوم علمی زبان بدن نوعی از ارتباط غیر کلامی است که افراد با استفاده از آن می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و به اهداف متفاوت خود دست پیدا کنند. حرکات دست، چشم ها، تکان های بدن، تن صدا و نحوه صحبت کردن اجزای زبان بدن هستند. همه این اجزاء کمک می کنند، شخص بتواند ارتباط بهتر و موثرتری با مخاطب خود برقرار کند. مخاطب می تواند همسر، دوست، همکار، رئیس، شاگردان یا هر کس دیگری باشد. با استفاده از این تکنیک و فن و البته هنر شما می توانید توانایی های کلامی و غیر کلامی خودتان را افزایش داده و ضریب موفقیتتان را در مذاکرات افزایش دهید. در دنیای امروز زبان بدن جزئی از مهارت های مذاکرات تجاری گردیده و در این حوزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. افرادی که در ارتباطات خود نیاز به مجاب کردن طرف مقابل دارند با یادگیری این تکنیک قادر خواهند بود به این مهم دست پیدا کنند. البته یادگیری این فن نیاز به آموزش داشته و بایستی به صورت علمی و اصولی و بر اساس هدف مورد نظر شخص مورد استفاده قرار بگیرد.

.

آیا زبان بدن مهارت ذهن خوانی است؟

Image result for ‫زبان بدن در مذاکره تجاری‬‎مهارت زبان بدن در واقع فهم ذهن و تفکر فردی است که با آن در ارتباط هستید. اگر شما بتوانید ذهن افراد را بخوانید و با استفاده از زبان بدن آنها متوجه شوید واقعا به چه چیزی فکر می کنند و چه نیازهایی دارند در این صورت قادر خواهید بود با آنها ارتباط موثر برقرار کرده و منافع خودتان و طرف مقابل را تامین نمایید. در تجارت داشتن یک چنین مهارتی به پیشرفت کار کمک بسیاری می کند. البته این نکته را یادآور می شویم که زبان بدن با ذهن خوانی متفاوت است. در فهم حرکات بدن شما بر اساس تغییراتی که در چشم ها و حرکات دست و صورت فرد ایجاد می شود، می توانید تا حدودی به ذهنیت آن پی ببرید و بر اساس همین فهم ارتباط بهتری با آن برقرار کنید.

.

اهمیت زبان بدن در مذاکره تجاری

همانطور که در سطور بالا اشاره کردیم این تکنیک کمک می کند شما به عنوان یک فرد در اجتماع ارتباط موثرتری با دوستان و همکاران و شرکای تجاری و حتی خانوده خود داشته باشید. هر کدام از این حوزه ها شرح مفصل خود را دارند. اما در اینجا ما قصد داریم در خصوص اهمیت زبان بدن در مذاکره تجاری صحبت کنیم. یادگیری زبان بدن در مذاکرات تجاری در نتیجه کار بسیار موثر است. در این حوزه چندین تکنیک است که باید یاد بگیرید و با استفاده از آن مذاکره تجاری خود را پیش ببرید. در ادامه در خصوص این تکنیک ها صحبت می کنیم.

.

.

.

Image result for ‫زبان بدن در مذاکره تجاری‬‎

.

.

.

.

.

.

.

.

.

ارتباط چشمی یکی از فنون زبان بدن در مذاکره تجاری

Related imageدر مذاکرات کاری و تجاری سعی کنید در تمام مدت مذاکره ارتباط چشمی خودتان را با طرف مقابل حفظ کنید. این کار نشان می دهد شما به حرفه ای طرف مقابلتان اهمیت می دهید و برایش احترام قایل هستید. در کنار این تاثیر ارتباط چشمی و نگاه کردن به طر ف مقابل نشان از اعتماد به نفس بالای گوینده دارد. عموما افرادی که خجالتی هستند و یا اعتماد به نفس پایینی دارند هنگام صحبت کردن به طرف مقابل خود نگاه نمی کنند. کافی است در مذاکره طرف تجاری شما فکر کند اعتماد به نفستان پایین است در همان زمان شما مذاکره را باخته اید. نوع نگاه کردن هم در زبان بدن در مذاکره تجاری مهم است. نباید به چشم طرف مقابل زل بزنید و نگاه برنده ای داشته باشید. نگاهتان آرام و مهربان باشد. تکنیک نگاه در زبان بدن به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل: بالا بودن سطح چشمها، مالیدن چشم ها، چشم برگرداندن، بستن چشم ها، حرکت چشم به سمت بالا، نگاه پراکنده و غیر متمرکز، نگاه ممتد و نگاه خیره شدید هستند. هر کدام از این نگاهها در مذاکره تجاری مفهوم خاص خود را دارد.

حالت چهره و صورت از دیگر فنون زبان بدن در مذاکره تجاری

حالت چهره در مذاکره تجاری بسیار مهم است و نشان می دهد شما چقدر به حرفی که می زنید، اعتقاد دارید. داشتن چهره مثبت و شاد و در عین حال با اعتماد به نفس طرف مقابلتان را مغلوب خواهد کرد. زبان بدن در مذاکره تجاری به شما پیشنهاد می کند چهره تان را در طول صحبت، دوستانه نگه دارید و حتی در زمان عصبانیت این حالت دوستانه را حفظ کنید. لحن شما در مواقعی که با جدیت صحبت می کنید در کنار یک چهره آرام و دوستانه تاثیر شگرفی روی مخاطب خواهد گذاشت.

.

Image result for ‫زبان بدن در مذاکره تجاری‬‎

.

.

.

.

.

.

.

.

.

زبان بدن در مذاکره تجاری مبحثی بسیار گسترده و فنی است که در این مطلب نمی گنجد اما در سلسله مقالات بعدی حتما توضیحات مفصلی در این خصوص و جزئیات آن خواهیم داشت.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *