زبان بدن در مذاکره – قسمت دوم

زبان بدن در مذاکره – قسمت دوم

قسمت اول…

شما در حالی که برای فروش محصولات خود مذاکره می کنید، تمام حرکات و حرف هایی که می زنید بسیار مهم هستند. اکثر مردم می دانند در حین مذاکره باید از کلمات حرفه ای استفاده کنند و چگونه صحبت کنند اما زبان بدن معمولا فراموش می شود.  مدل سر تکان دادن، حرکت دست ها و طرز قرار دادن پاها در مذاکره مهم بوده و برای یک مذاکره موفقیت آمیز موضوعی حیاتی تلقی می شود.

برای موفقیت، تقلید کنید!

محققان متوجه شده اند که در حالت عادی زمانی که دو نفر به مدت طولانی در یک اتاق هستند رفتار یک دیگر را تقلید می کنند. به عنوان مثال ممکن است به دفتر سرپرست خود بروید و به مدت بیست دقیقه به مذاکره بپردازید و متوجه شوید هر دو یه شکل پاهایشان را روی هم انداخته اند. البته اکثر مردم وقتی متوجه می شوند این تقلید اتفاق افتاده است، احساس گناه می کنند و فکر می کنند حرکت احمقانه ای است و با عوض کردن طرز نشستن شان آن را متوقف می کنند. اما محققان بر این باورند که این تقلید یک کار مثبت در مذاکره است. تقلید زبان بدن یا حرکات شخصی دیگر به طور ناخودآگاه نشان دهنده تمایل به ایجاد ارتباط است. علاوه بر این اکثر مذاکره کنندگان بر این باورند مشتریانی که حرکات آن ها را تقلید می کنند صادقانه تر از آن هایی هستند که تقلید نمی کنند.

 

در طول مذاکره قوی بمانید!

اگر شما فرد مذاکره کننده ای باشید و به طور مرتب در جلسات متنوع شرکت کنید ممکن است روزی با فردی رو به رو شوید که حرف زدن با او شما را به چالش بکشد. اینگونه افراد معمولا یک سوال را چندین بار به صورت متفاوت می پرسند، کلمات متشابه را طوری بیان می کنند که ممکن است شما را آزار دهد و یا به صورت ناخودآگاه انگشت دستش را روی میز بزند. مهم نیست چه نوع رفتاری از او سر می زند، مهم این است که رو اعصاب شما است. در تمام این موقعیت ها شاید فرد مقابل شما متوجه نباشد کارهایش شما را اذیت می کند و نتواند آن را تشخیص دهند. شما باید سعی کنید واکنشی که نشان می دهید کنترل شده باشد. عصبی رفتار نکنید. هر چند کارشناسان توصیه می کنند تا حد ممکن از زبان بدن خنثی استفاده کنید و نظرات انتقادی را به صورت سازنده استفاده کنید.

با فرد مقابلتان دست بدهید.

برای چندین دهه، کارشناسان به کارکنان توصیه کرده اند که یک رویه گرم و صمیمی را با فرد مقابلشان در طول مذاکره حفظ کنند. دست دادن می تواند یکی از راه های برخورد صمیمی باشد. این کار علاوه بر احساس راحتی که به فرد مقابل منتقل می کند، به معنای احترام گذاشتن نیز می باشد. اگر نمی توانید همان طور که با همکارهایتان دست می دهید با یک فرد غریبه دست دهید، یا دست هایتان همیشه سرد است هیچ اشکالی ندارد. همین که این عمل را انجام می دهید به فرد مقابلتان می فهماند شما در مورد مذاکره کاملا جدی هستید و  به صحبت هایی که قرار است داشته باشید اهمیت می دهید.

در مقالات بعدی در مورد زبان بدن در  مذاکره بیشتر خواهیم گفت . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست