وبلاگ

راهکارهای مدیریت جلسه با استفاده از اصول زبان بدن در مذاکره

نکات زبان بدن در مذاکره

برای شروع و به نتیجه رساندن کسب و کار به مذاکرات مداوم و پی در پی نیاز خواهید داشت؛ این مذاکرات می‌توانند در سطح بزرگ یا کوچک برگزار شوند. همچنین امکان دارد برخی از این مذاکرات آنقدر مهم و اساسی باشند که تاثیر مستقیمی در موفقیت یا عدم موفقیت شما داشته باشند. به همین دلیل نیاز است با زبان بدن در مذاکره آشنا باشید تا بتوانید علاوه بر گفتمان، جلسات را با زبان بدن به سمت و سوی دلخواه خود ببرید.

شما در برخی از مذاکرات در نقش فروشنده ظاهر می‌شوید و در برخی دیگر در نقش خریدار؛ از این رو  باید با توجه به نقش خود در مذاکره اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از افراد این توانایی را به صورت ذاتی دارند که با زبان بدن خود مذاکرات را مدیریت کنند، اما عموم افراد باید این قابلیت را از طریق مطالعه و شرکت در کلاس‌های مختلف کسب کنند.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن (Body Language) یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که نقش بسیار اساسی در جایگاه فرد ایفا می‌کند. دانسته یا نادانسته ما هر روز از زبان بدن در حال استفاده هستیم و در جای جای زندگی ما حضور دارد. ما هر روزه از مکالمات ساده روزانه تا جلسات مهم کاری، در حال استفاده از زبان بدن هستیم. افرادی که زبان بدن را به طور ذاتی در خود دارند یا افرادی که این تکنیک و دانش را آموخته‌اند می‌توانند پیام خود را به نحوی صحیح و بدون هیچگونه ابهام به دیگران منتقل کنند.

از اصلی‌ترین دلایل تاثیر گذاری بالای این زبان می‌توان به غریزی و طبیعی بودن آن اشاره کرد. نوزادان هم قادر به درک زبان بدن هستند. به گونه‌ای که اگر با لحنی خشن یا حرکات تند جلمه‌ای به نوزاد گفته شود، شاهد گریه او خواهید بود. پس همانطور که می‌بینید نوزاد زبان بدن شما را درک کرده است نه کلام و گفته شما را!  همچنین افراد ناشنوا هم قادر به درک زبان بدن هستند.

اصول زبان بدن در مذاکره

اهمیت زبان بدن در مذاکره

یکی از بخش‌های مهم و اساسی هر مذاکره‌ای زبان بدن افراد حاضر در آن جلسه است. ما در جلسات و مذاکرات می‌توانیم بر اساس حالت بدن افراد، محل قرار گرفتن پاها و دست‌ها، میزان تماس چشمی، نوع لبخند، میزان تماس دست‌ها با صورت، نحوه نگاه کردن افراد (بالا یا پایین بودن نگاه)، نحوه تکان دادن سر و مواردی دیگر پیام‌های گوناگونی از آن‌ها را دریافت کنیم.

نکته جالب در رابطه با این پیام‌ها این است که بسیار از انسان‌ها قادر به بازی کردن با کلام هستند، اما کمتر انسانی پیدا می‌شود که توانایی بازی کردن با زبان بدن را داشته باشد. به بیانی بهتر می‌توان گفت انسان توانایی دروغ گفتن با کلام را دارد اما این توانایی در زبان بدن برای انسان در حال حاضر امکان پذیر نیست. دلیل اصلی اهمیت پیدا کردن زبان بدن در مذاکرات را می‌توان در ترجیح افراد برای پذیرش زبان بدن بر کلام دانست.

ارتباط چشمی در مذاکرات

چشم تنها قسمتی از مغز انسان است که با استخوان پوشیده نیست. این گفته به این نکته اشاره می‌کند که چشم و ارتباط چشمی آنچه را که مخاطب در ذهن خود به آن فکر می‌کند، نشان می‌دهد. شاید به همین دلیل است که بخش بزرگی از آموزش زبان بدن در مذاکره به ارتباط چشمی مربوط است. به عنوان مثال فردی که در مذاکره از ارتباط چشمی با فرد مقابل خود سر باز می‌زند را می‌توان فردی خجالتی دانست یا این که فرد در حال پنهان کردن موضوعی از فرد مقابل خود است.

دسته به سینه بودن

یکی از علائم عدم اعتماد و داشتن گارد دفاعی در مقابل حرف‌های زده شده در مذاکرات را می‌توان دست به سینه نشستن افراد دانست. نکته مهم و اساسی در رابطه با این نتیجه گیری آن است که هر دست به سینه نشستنی نشان از گارد دفاعی نیست. به عنوان مثال اگر صندلی مخاطب دارای محلی برای استراحت دست نباشد احتمالا فرد برای استراحت دادن دست‌های خود، مدتی را دست به سینه بنشیند. یا اگر دمای فضا کمی سرد شود به طور غریزی فرد برای گرم شدن به صورت دست به سینه خواهد نشست. همچنین باید موارد فرهنگی و آموزشی را در این رابطه مد نظر قرار داد؛ برای نمونه در طول دوره تحصیل یکی از نشانه‌های خوب بودن و منظم بودن دانش آموزان دست به سینه نشستن آن‌ها است!

تکان دادن سر

تکان دادن سر در جلسات می‌تواند از تنش موجود در جلسه مذاکره بکاهد. این یکی از تکنیک‌های باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا است. او حتی در جلساتی که با گفته فرد مخالف بوده است سر خود را به نشانه تایید حرف طرف مقابل تکان می‌داده است. انجام این کار باعث همگرایی و دوری از تنش می‌شود.

نقش دست‌ها در زبان بدن در مذاکره

یکی از نشانه‌های افراد دارای استرس و عصبی، لرزش دستان است. در طول جلسات مذاکره این موضوع را بدانید که دستان‌تان مخابره کننده پیام ثبات و اعتماد به نفس شما است. قفل بودن دست‌ها در یک دیگر می‌تواند دلیلی دیگر برای عصبی بودن شما باشد. نشان دادن کف دست‌ها به مخاطبان حاضر در مذاکره این نکته را بیان می‌کند که حرف‌های شما بسیار شفاف و به‌دور از هرگونه ظاهر سازی است.

نکات زبان بدن در مذاکره

نقش پاها در زبان بدن در مذاکره

لرزش مداوم پاها و یا جابه‌جایی آن‌ها نشان از استرس بالای شما خواهد بود. برای انتقال پیام آرامش نیاز است که پاها را به صورت ثابت در محلی قرار دهید. ثابت بودن پاها در هنگام مذاکره، باعث مخابره شدن پیام استواری و اعتماد به نفس بالای شما خواهد شد.

لزوم ریلکس بودن بدن در طول جلسه

این امکان وجود دارد که مذاکره شما تنش زا باشد. از همین رو نیاز است حالتی ریلکس در جلسه داشته باشید تا از تنش موجود در فضای جلسه کاسته شود. برای کاسته شدن از تنش موجود در جلسه می‌توانید کمی لحن جلسه را به سمت گفتگوهای دوستانه ببرید. به خاطر داشته باشید افراد زمانی به گفته‌هایتان اطمینان پیدا می‌کنند که تایید گفته شما را در  ظاهر و باطن‌تان ببینند.

داشتن گارد باز | از مهم‌ترین نکات زبان بدن در مذاکره

داشتن گارد باز در جلسه و خوشایند نشان دادن خود یکی از تکنیک‌های مدیریت جلسه است. افراد دوست دارند تاثیر گفته‌های خود را در طرف مقابل مشاهده نمایند. شما باید با داشتن گاردی باز به فرد مقابل خود این پیام را مخابره کنید که حرف و گفته‌های او دقیقا با افکار شما یکی است و شما به طور کامل به گفته‌های او واقف هستید.

کلام آخر

تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی برای مدیریت در جلسات و گفتگوها وجود دارد. استفاده از زبان بدن در مذاکره می‌تواند باعث برقراری ارتباطی مناسب و درست در طول جلسه شود. لازم به توضیح است که زبان بدن در مذاکره شامل موارد بسیار زیادی است و تنها به موارد معرفی شده در مقاله بالا خلاصه نمی‌گردد.

65
4,999,000 تومان
چگونه با هر کسی مذاگره کنیم ؟
50%
تخفیف

چگونه با هر کسی مذاکره کنیم ؟

5.00 2 رای
996,000 تومان
264
996,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×