زبان بدن در مذاکره | زبان بدن چه اهمیتی در مذاکرات دارد؟ (بخش دوم)

زبان بدن در مذاکره

در بخش اول مبحث زبان بدن در مذاکره توضیحاتی در رابطه با اهمیت زبان بدن در مذاکره و نکاتی در رابطه با آن گفته شد. در این بخش ۱۱ ضرورت زبان بدن که تفاوت‌های بسیاری از هم دارند را و به ویژه برای موفق شدن در مذاکرات مناسب هستند، با هم مرور می‌کنیم.

زبان بدن در مذاکره برای داشتن تسلط کافی بر مذاکره لازم است. حتی اگر آمادگی کامل داشته باشید بدون دانش در این باره نمی‌توانید تسلط مناسبی بر روی مذاکره خود داشته باشید. ۱۱ اصل پیش رو به موفقیت شما رد مذاکره کمک بسیاری خواهد کرد.

پای خود را حرکت ندهید.

اجزایی از بدن در مذاکره که باید به صورت کاملا خوبی کنترل شود، سر، صورت و دست‌هاست در صورتی برای پاها همچنین قضیه‌ای وجود ندارد. پاها در حین مذاکره باید بدون حرکت و ثابت بماند تا مصمم بودن خود را بتوان نشان داد. این حرکت نشان از اعتماد به نفس بالای شما خواهد بود.

فرم بدنتان باید حس خوب را به طرف مقابل منتقل کنید.

زبان بدن در مذاکره | فرم بدن

طرز نشستن و یا ایستادن در حین مذاکره باید به نوعی باشد که طرف مقابل حس بدی از شما نگرفته و صحبت‌های خود را بیهود نشمارد. با این کار شما به افکار طرف مقابل احترام گذاشته و او را به ادامه‌ی مذاکره ترغیب می‌کنید.

بدن خود را آرام نگه دارید.

حالت آرام ماندن بدن می‌تواند اعتماد را در طرف مقابل به وجود آورد. این که در حین مذاکره بدن خود را منقبض کنید نشان از نگرانی و یا وجود تنش در ذهن شماست و می‌تواند موجب شکست در مذاکره شود. وجود تنش در مذاکره را با این حالت از بدن و سخنان ملایم می‌توان به خوبی از بین برد.

تکان دادن سر را فراموش نکنید.

در حین هر مذاکره‌ای حتی مذاکراتی که با تنش همراه است سر تکان دادن و مستقیم نگاه کردن به فرد مقابل میزان تنش را کم کرده و تا جایی که می‌تواند آن را از بین ببرد. حتی زمانی که با نظر شما به شدت مخالفت شد نباید این حرکت را قطع کنید تا به آرامی بتوانید مذاکره را به سمت و سویی که می‌خواهید ببرید.

حرکت دست‌ها در حین مذاکره بسیار مهم است.

دست‌های هر فرد اغلب اوقات حالت‌های او را نشان می‌دهد. این که در حین مذاکره عصبی شده باشید و با دست‌هایتان آن را نشان دهید ضرری برای شما در حین مذاکره محسوب می‌شود.
خوب است در تمام مدت مذاکره حالت دست‌ها را جوری حفظ کنید که کاملا اعتماد به نفس شما را نشان دهد. به طور مثال اگر مدام دست‌هایتان را در هم گره کنید نشان از بی‌قراری و عصبی بودن شماست.
دست‌های خود را پایین قفسه سینه قرار داده و زمانی که می‌خواهید نکته‌ی مهمی را اعلام کنید تنها انگشتتان را تکان دهید.

خواندن این مطلب نیز توصیه می‌شود: آموزش زبان بدن قسمت هفتم ، علائم دست

پوکرفیس بمانید.

پوکرفیس بودن به منزله‌ی نداشتن هیچ حسی در صورت است. در حین مذاکره بهتر است هیچ نوعی از احساساتی که از طرف مقابل می‌گیرید را نشان ندهید. قبل از مذاکره با تحقیق پیش رفته و اگر در رابطه با موضوعی کمبود اطلاعات دارید، آن را نشان ندهید.

ارتباط چشمی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

ارتباط چشمی برای برقراری رابطه‌ای موثر اهمیت بسیاری دارد. در حین مذاکره ارتباط چشمی خود با طرف مقابل را از دست ندهید زیرا هیچ چیز به اندازه‌ی ارتباط چشمی نصفه و نیمه نمی‌تواند به مذاکره‌ی پیش رو ضرر برساند.
این که مدام چشم‌هایتان در حال حرکت به این سو و آن سو باشد معذب بودن خود را نشان داده و باعث نشان دادن عدم اعتماد به نفس خود در مذاکره می‌شوید. این چنین خصوصیات نباید در مذاکره‌کنندگان قوی و با دانش وجود داشته باشد.

لبخند زدن را فراموش نکنید.

لبخند زدن باعث می‌شود جو مذاکره دوستانه و صمیمی بشود. برخی از مذاکراتی که ساعت‌ها به طول می‌انجامد اگر جوی خشک داشته باشد هر دو طرف را خسته کرده و انرژی برای ادامه‌ی مذاکره را ا آن‌ها می‌گیرد. جو مذاکره‌ی دوستانه موجب به توافق رسدن دو طرفه در مذاکره خواهد شد.

مانند فرد مقابل خود رفتار کنید.

  زبان بدن در مذاکره | دست به سینه بودن

تقلید برخی از رفتارهای فرد مقابل باعث تفاهم بیشتر بین دو طرف مذاکره خواهد شد.
فردی که در حین مذاکره به سمت شما خم شده و حرکات شما را با دقت نگاه می‌کند از مذاکره‌ی پیش رو احساس رضایت خود را نشان می‌دهد ولی فردی که در تمام طول مذاکره دست به سینه نشسته و رفتارهای شما را به دید خوبی نگاه نمی‌کند علاقه‌ای به ادامه‌ی مذاکره نداشته و شما باید سعی بر جلب توجه او داشته باشید.

آشفتگی را در چهره‌ی خود نشان ندهید.

حتی اگر مذاکره به نفع شما پیش نرفت هیچ نشانی از اضطراب را در صورت خود نداشته باشید.
حرکات دیگری چون تکان مداوم پا، ضربه زدن با پا و یا لمس صورت به خصوص پیشانی می‌تواند به منزله‌ی مضطرب بودن شما در طول مذاکره باشد.
نشان از داشتن اضطراب می‌تواند توسط فرد مقابل دیده شده و موجب استفاده‌ی او از این اضطراب شده و در آخر به ضرر شما تمام شود.
حتی اگر فرد مقابل این تنش را متوجه شود و از آن استفاده‌ای نکد حالت نگران شما به او هم منتقل شده و به راحتی نمی‌تواند مذاکره را ادامه دهد.

نداشتن صبر در مذاکره آن را به خطر می‌اندازد.

در حین مذاکره بهتر است تمامی تمرکزتان بر روی سخنان فرد مقابل باشد و با دقت و صبر تمام حرف‌های او را بشنوید.
حتی اگر طرف مقابل مذاکره فردی پر چانه بود شما نباید کنترل خود را از دست داده و بی‌قراری خود را نشان دهید.
در طول مذاکره فرد رو به روی شما می‌تواند مسائل بسیاری را متوجه نشود و از شما توضیح بخواهد، بیان کردن موضوع به شیوه‌ای بهتر برای فهم او می‌تواند نشان از صبوری شما بوده و حسی خوب را در طرف مقابل ایجاد کند. تاکید کردن بر روی نیازهای طرف مقابل مذاکره او را به ادامه‌ی مذاکره با شما تشویق می‌کند.

توجه به هر کدام از این اصول شما را یک قدم به سمت مذاکره‌ی دلخواه خود پیش برده و از ضرر رساندن به مذاکره جلوگیری می‌کنید. زبان بدن نکنیکی است که سالیان بسیاری می‌طلبد تا بتوان در آن به مهارت رسید از این رو خواندن این نکات می‌تواند شما را تا حد زیادی جلو ببرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *