زبان بدن در مذاکره موفق | زبان بدن چه اهمیتی در مذاکرات دارد؟ (بخش اول)

زبان بدن در مذاکره

زبان بدن در مذاکره یکی از جذاب‌ترین بخش‌های اصول مذاکره موفق است. با دانستن زبان بدن فرد در حین مذاکره می‌توان مذاکره‌ای موفق داشت. همچنین به خود فرد برای دریافت دقیق‌تر پیام طرف مقابل کمک بسیاری خواهد کرد.

برخی از افراد بر این باورند که نمی‌توان از زبان بدن برای فهمیدن طرف مقابل استفاده کرد ولی این تصور اشتباه است. حتی در آکادمی‌ها و دانشگاه‌های بزرگ هم برای تحلیل‌ در رابطه با سیاست و سیاسیون هزینه‌های هنگفتی شده و اهمیت بسیاری به این مطلب داده می‌شود.

ایمان به این بحث که بدن خود زبان جداگانه‌ای دارد کمک بسیاری به یک مذاکره موفق و پیشبرد خوب مذاکره‌ها خواهد کرد.

برخی از مهمترین نکات در رابطه با نقش زبان بدن در مذاکره موفق

نکاتی در رابطه با زبان بدن در مذاکره

– برای فهم زبان بدن نمی‌شود تنها به یک قسمت از رفتارهای بدن فرد توجه کرد و به باقی اهمیت نداد. نگاه کردن به تمام اشاره‌های فرد و تفسیر گروهی آن‌ها به شما در جمع‌بندی فهم مقصود او ودر نهایت رسیدن به یک مذاکره موفق کمک می‌کند.

– در حین نگاه کردن به اشاره‌های فرد مقابل به دقت به حرف‌های او نیز گوش دهید. تفسیر زبان بدن در مذاکره موفق تنها با تطبیق دادن کلمات گفته شده میسر می‌شود. لازم است که رابطه‌ی بین کلام و اشاره‌ها از بین نرود.

– به این مورد توجه داشته باشید که نمی‌توان با گذشت زمانی به مهارت زبان بدن برای مذاکره موفق رسید. لازم است تلاش‌های بسیاری شود تا در این زمینه به مرحله‌ی بالایی از فهم برسید.

– اشاره‌های فرد مقابل هم می‌تواند مناسب و هم نامناسب باشد. نگاه کردن به آن‌ها و تشخیص درست آن‌ها از هم به شما در رابطه با کسب مهارت در زبان بدن  و رسیدن به یک مذاکره موفق ،کمک بسیاری خواهد کرد.

– زبان بدن هم دارای اشتباهاتی است. حتما پیش آمده که یک حرکت را اشتباه برداشت کنید و دچار سوتفاهم شوید. این مورد که به پیچیدگی مغز آدم‌ها برمی‌گردد با تقسیم اعضای بدن انسان و استفاده کردن از حالت‌های مرتبط با آن‌ها می‌تواند به کم کردن اشتباهات کمک کند. از این رو بدن را می‌توان به چهار بخش تقسیم کرد که در ادامه در رابطه با هر بخش از این تقسیم‌بندی صحبت شده است.

۱. حرکات بدن  در مذاکره موفق

هر حرکت بدن می‌تواند حاوی یک پیام مهم باشد. به طور مثال از روی حالات بدن فرد می‌توان علاقمندی او به مبحث پیش رو را متوجه شد.

اگر فرد بدن خود را به بدن طرف مقابل نزدیک کرده و به نوعی به طرف او خم شده باشد یعنی به موضوع مذاکره علاقه از خود نشان می‌دهد و با نظریات طرف مقابل موافق است.
اگر از فرد مقابل فاصله گرفته و دورتر از او بنشیند یعنی از مذاکره‌ی پیش‌ رو خسته شده و با سخنان فرد مقابل موافقت نیست.
اگر در جای خود آرام نگرفته و مدام بدن خود را به این سمت و آن سمت می‌برد یعنی به حرف طرف مقابل اطمینان نکرده است و به نوعی حسی از نا امنی او را فرا گرفته است.توجه به این نکات برای یک مذاکره موفق ضرروریست.

۲. حالات چهره در مذاکره موفق

چهره‌ی هر فرد اولین و بهترین قسمتی از بدن است که راحت‌تر می‌توان ایما و اشاره‌های آن را شناخت. برخی از این موارد به نگاه‌ها بستگی داشته و به شما کمک می‌کند زبان بدن در مذاکره با فرد مقابل را به خوبی بفهمید و به یک مذاکره موفق دست یابید.

در رابطه با نشانه‌های صورت به برخی از نکات زیر می‌توان کاملا اعتماد کرد.

اولین نکته در رابطه با تلاقی نگاه‌هاست. با مستقیم نگاه کردن به چشمان طرف مقابل می‌توان راحت‌تر از هر زمانی مقصود او را متوجه شد.
اگر فرد مقابل به پشت سرتان و یا دور و اطراف نگاه می‌اندازد یعنی علاقه‌ای به گوش دادن به بحث مورد نظر ندارد.
زل نگاه کردن به فرد مقابل حس اعتماد به نفسی را در وجود فرد ایجاد می‌کند. این روش برای زمانی که از فرد مقابل عصبانی هستید بیشتر استفاده می‌شود.
نگاه کردن از یک چشم طرف مقابل مذاکره به آن طرف حس اشتیاق را برای ادامه‌ی کار در او به وجود می‌آورد.
خم کردن سر به یک طرف از علائمی است برای زمانی که می‌خواهید حرف‌های فرد مقابل را ارزیابی کنید و یا او را بهتر بشناسید.
تکان دادن سر به سمت بالا و پایین نشان از تایید حرف طرف مقابل مذاکره است.

۳. حرکات دست‌ها در یک مذاکره موفق

نقش دست‌ها در زبان بدن در مذاکره

دست‌ها و حرکات آن می‌تواند حامل پیام‌های متفاوتی باشد. اگر در حین مذاکره دست‌های طرف مقابل باز بود به احتمال بالا او با صحبت شما موافقت خواهد کرد. در این حالت توجه داشته باشید فرد مورد نظر در حین شنیدن پیشنهاد دست‌های خود را جمع می‌کند و یا خیر. جمع کردن دست‌ها زمانی که پیشنهاد جدی گفته می‌شود به منزله‌ی مخالفت کردن با این پیشنهاد است.
افراد در حین عصبی شدن دست‌های خود را بسیار تکان داده و مدام به بینی، چانه، گوش و لباس‌های خود دست می‌زنند.مهارت زبان بدن برای رسیدن به مزاکره ای موفق بسیار پر اهمیت است ، پس سعی کنید به بهترین نحو از این مهارت استفاده کنید.

۴. حالت پاها در مذاکره موفق

پاها هم چیزی از دست‌ها کم نداشته و بسیاری از حرکات آن‌ها نشان‌دهنده‌ی معانی بسیاری است.
پا روی پا انداختن به صورتی که زانوی بالایی شما مخالف جهت فرد مقابل باشد می‌تواند این حس را در فرد مقابل به وجود آورد که شخص حال حاضر می‌خواهد خود از دیگران جدا بداند. زمانی که پاها و زانوها در جهت نشستن فرد مقابل باشد، می‌تواند منجر به فهم همگی از علاقه‌ی فرد مقابل به بحث پیش رو باشد. توجه به این نکات در زبان بدن برای رسین به یک مذاکره موفق موثر است

برخی باورهای نادرست در رابطه با زبان بدن در مذاکره موفق

آیا توسط زبان بدن می‌توان در مذاکره دروغ‌گو را از راست‌گو تشخیص دهید؟

چنین باوری یک باور غلط است. بسیاری بر این باورند دانستن زبان بدن به تشخیص راست از دروغ برای یک مذاکره موفق کمک می‌کند در صورتی که این چنین نیست. فهمیدن راست و یا دروغ حرفی که زده شده توسط فرد مقابل احتمالی ۵۰ درصدی دارد. حرکات بدن در زمان استرس و ترس همان چیزی است که برخی از افراد به عنوان نشانه‌های دروغ در زبان بدن در مذاکره مد نظر خود دارند که این باورها از ریشه غلط است.

برای یک مذاکره موفق دست به سینه باشیم  ؟

بهتر است برای انجام یک مذاکره موفق دست به سینه نشنینید. با این که از زمان مدرسه دست به سینه نشستن را موضوعی مرتبط به نگه داشتن احترام گفته‌اند ولی برای مذاکرات موفق بهتر است از این زبان بدن استفاده نکنید.

به طور کل یادگیری زبان بدن شما را به فردی موفق در مذاکرات تبدیل خواهد کرد.
در بخش دوم (آخر) از این مطلب به بررسی ۱۱ مورد مختلف از زبان بدن می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست