وبلاگ

زبان بدن بازیگری در کمدی | زبان بدن بازیگری

زبان بدن بازیگری در کمدی

زبان بدن بازیگری در آثار کمدی

هنرمندان عموما در آثار کمدی می توانند هر زمان که لازم باشد، از تغییر زبان بدن بازیگری خود برای افزایش بُعد طنز اثر، در نگاه مخاطب استفاده کنند. این مورد یکی از قدیمی ترین انواع شوخ طبعی ها در فرهنگ انسانی است. پایین افتادن از ارتفاع، سیلی زدن، برخورد به دیوار، خندیدن به شکل اغراق آمیز، خوردن به زمین یا بوجود آوردن چهره‌ های مضحک، همه نمونه ‌هایی از استفاده از زبان بدن بازیگری در نمایش کمدی هستند. این سبک یک فرم پایین از کمدی به شمار نمی‌آید، چرا که بسیاری از کمدین‌ها و بازیگران به طور انحصاری بر این تکنیک تکیه دارند. گاهی اوقات در کمدی‌ های موقعیت این زبان بدن بازیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمدی فیزیکی مبتنی بر حرکت بدن بوده، و کمتر از کلمات استفاده می شود. چون عمل و حرکات بدن بازیگری یکی از ابتدایی‌ترین اشکال بیان انسانی است، که بر خلاف زبان و شوخ ‌طبعی به شکل شفاهی است. حقیقتی که در مورد تماشای این آثار وجود دارد این است؛ که در مشاهده سختی ها و یا مشکلات مضحک بازیگران، تماشاچی ها لذت‌ خنده را تجربه خواهند کرد. کمدی فیزیکی اغلب به مفهوم واقعی یا خیالی بازی بستگی دارد؛ که برای تماشاچیان تمام سنین محبوب است. این نوع کمدی که در فرهنگ غربی بسیار رایج است، از دلقک های اولیه و بسیاری از شخصیت‌ های پایه در طنز شکل گرفته است.

حرکات بدن بازیگری در اثار کمدی

گاهی اوقات طنز تلویزیونی با استفاده از زبان بدن بازیگری به شکل کمدی، آن را به صحنه‌ هایی خاص برای یک اثر خنده‌دار ترکیب می‌کند. معمولا، این صحنه‌ ها صرفا به شکل عادی خود تکیه نمی‌کنند، چون به طور معمول داستانی مطرح نمی شود. زمانی که مشغول به تماشای یکی از این آثار شوید، و در آن اتفاقات بامزه به سمت جدی‌تر شدن بروند، می توانید شاهد آن باشید که حس شوخ ‌طبعی با استفاده از حرکات بدن بازیگری در ورود به صحنه باعث تسکین تنش، و احساس شادی می شود. بطور مثال یک دلقک سیرک که پانچ را به پشت سر، یا یک بازیگر کمدی که باعث ایجاد یک ورود مبالغه‌آمیز به کادر می‌شود، نمونه‌هایی از کمدی هستند. که می‌توانند از زبان بدن بازیگری خود در جهت توسعه ی روند خنده، و ایجاد یک اثر فوق العاده کمدی استفاده کنند. بازیگران کمدی مشهوری که از این حالات اغراق آمیز در حرکات بدن بازیگری خود، به عنوان رسانه ای برای شخصیت سازی به کار برده اند، عبارتند از : مارتین شرت، جیم‌کری، کریس ویلیامز، رابین ویلیامز و .. که هر یک از این شخصیت ها در نوع خود می توانند، در این ژانر نمونه ی کاملی باشند.

چه چیزی باعث بوجود آمدن کمدی فیزیکی می شود؟

کمدی فیزیکی فراتر از سبک مقدماتی کمدی بوده، و از قدیمی ترین شکل های طنز است. کمدی فیزیکی زمانی اتفاق می افتد؛ که کمدین یا سازنده ی یک کاراکتر از بدن خود برای انتقال شوخی ها استفاده می کند. عمدتا بدن بهتر می تواند نسبت به کلام، باعث قهقهه ی افراد و سپس به فکر فرو رفتن آنها شود. کمدی فیزیکی تا حد زیادی مبتنی بر عمل و حرکات بدن بازیگری است. زبان بدن بازیگری یک شکل اصلی از ارتباط و بیان است. و حرکات فیزیکی استادانه با استفاده از بدن، بهترین ایده برای ایجاد شوخی و طنازی یک هنرپیشه می باشد. همچنین این حرکات و اعمال نشان‌دهنده ی میزان درد و رنج، و مشکلات اجتماعی در یک جنبه ی بامزه اثر نمایشی است؛ که طبق ایده ای روانشناسی بوجود آمده است. این ایده بطور کلی بیانگر این است که عموما انسان ها از دیدن حواس پرتی ها، و چالش های بامزه ی پیش روی دیگران لذت می برند. تمامی این صحنه ها توسط زبان بدن بازیگری به علاوه ی شناخت این موقعیت های خنده آور، به تصویر کشیده می شود.

چارلی چاپلین در کمدی فیزیکی

ملزومات حرکات و زبان بدن بازیگری در کمدی

کمدی با استفاده از زبان بدن بازیگری مهارتی است؛ که نه تنها به زمان ‌بندی، قدرت، و خلاقیت از بازیگر نیاز دارد، بلکه توانایی لازم و باورنکردنی برای وانمود کردن به درد، یا خوشی بیش از حد را هم لازم دارد. اصولا تماشا کنندگان نیز به منظور دیدن همین حرکات، این ژانر را انتخاب می کنند. کمدین ها اغلب به عنوان ابر قهرمان ها نیز شناخته می شوند. زیرا آنها باید تمامی تصویرسازی های یاد شده در بخش اول را، طوری انجام دهند که گویی “آب خوردن” است. در کنار این مورد، تمامی این حرکات بدن بازیگری باید طوری انجام شوند که گویی کاملا اتفاقی رخ داده اند. حتی اگر در برداشت هزارم اجبار به تکرار آن باشد. کمدی یک راه قدرتمند برای فریب دادن مخاطب دارد. تمامی این فریب ها نیز، به لطف زبان بدن بازیگری انجام شده، و در نهایت اثری به خروجی منتقل می شود که کلیه تمرکز ها را به سوی سازنده هدایت می نماید.

اما در کنار تمامی این موارد باید توجه داشت، که کمدی یک هنر است. و برنامه‌ریزی، آماده‌سازی، و سال‌ها مطالعه از تعاملات انسانی را در بر می‌گیرد. ابتدا باید دید که چه راه‌هایی می‌تواند بدن یک بازیگر را حرکت دهد؟ او چطور می‌تواند با تعجب مخاطبین خود را جلب کند؟ کمدی در کنار صرف زمان برای شناخت، و توسعه ی زبان بدن بازیگری ، نیازمند به خرج دادن خلاقیت های لازم توسط شخص بازیگر است. یک بازیگر با استفاده از یافتن شوخ‌ طبعی خاص خود به علاوه ی هنر بازیگری، نه تنها بر روی بامزه بودن زبان بدن بازیگری خود تسلط پیدا می‌کند، بلکه یاد می‌گیرد که، چگونه خواسته‌ های درونی شخصیت خود را پیدا کند. همچنین تمامی این موارد به وی کمک می کند، تا یک حرکت به یاد ماندنی را برای مخاطبین خود ایجاد کند. این مسئله دلیل آن است که یک اثر هنری کمدی می تواند تا سالهای سال دلنشین بوده، و حتی حرکات خاص آن در ذهن عمده ی مخاطبین ماندگار شود.

ملزومات حرکات و زبان بدن بازیگری در کمدی

وظیفه ی حرکات بدن در کمدی

جمله ی معروفی از سوی کمدین و بازیگر و فیلمنامه نویس سینما اریک آیدل وجود دارد، که می گوید : زندگی معنای خاص و عجیبی ندارد، اما همه ی ما تظاهر می کنیم که ماجرا برعکس است. در این میان وظیفه ی کمدی این است که به این مسئله اشاره کند، که این عدم وجود معنا، در اصل چندان مهم نیست! نیمی از طنز ماجرا در این دست آثار این است؛ که هنرمندان کمدی از جلوه های فیزیکی بدن خود استفاده می کنند. اینکه آیا این ژست و حالات آن‌ ها، در هنگام بازگو کردن یک داستان، و استفاده از حرکات بدن بازیگری که واقعا در این زمینه موثر است یا خیر؛ وظیفه ی اصلی حرکات بدن در کمدی محسوب می شود. زبان بدن بازیگری در آثار کمدی اغلب، به پیدا کردن یک دلقک درونی برای ایجاد خنده و در کنار آن بیان مسائل اجتماعی و ایجاد چالش های جدید است. زمانی که شخص بازیگر توانایی درونی به همراه زبان بدن بازیگری خود را پیدا کند؛ و یا هر چیزی که او را بامزه تر جلوه میدهد، معمولا پرداختن به کیفیت آثار کمدی در این رابطه به همان نسبت افزایش خواهد یافت. این کلی ترین وظیفه ی حرکات بدن بازیگری است. که لزوما در ابتدای راه این دست نمایش ها باید به آن توجه کرد.

وظیفه ی حرکات بدن در کمدی

تکنیک های ایجاد شوخی با استفاده از زبان بدن

تا به اینجای کار، یک ایده بسیار خوب در مورد اینکه زبان بدن بازیگری در کمدی چه نقشی دارد، اهمیت آن چیست، و موفقیت آن به چه میزان است، بدست آورده ایم. تمامی آثار موجود در سینما و تئاتر و تلویزیون نشان از آن دارد، که شوخی ها و طنازی های ژانر کمدی نیاز به تحصیلات، و هوش بالا یا مواردی از این دست نیست. درک این نوع کمدی اندکی دشوار است. حرکات بدن بازیگری که در این شیوه استفاده می شود، می‌تواند به شرایط مرتبط باشد. مثل انتقام (فکر کردن به تنهایی)، عشق، بی‌دقتی، بحران ‌های خشم، و …! کمدی مفاهیمی را در درون خود داراست، که مردم آن را درک می کنند. با این حال، انجام این کار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، آسان نیست. در حرکات بدن بازیگری کمدی، بر واسازی (تجزیه و تحلیل کنش‌ها از یک حرکت کوچک و ادامه ی آن)، بداهه سازی، و حرکات بدن بازیگری تمرکز ویژه ای باید انجام شود. تمامی حرکات باید به شکل هدفمند و قابل درک انجام شود. در آغاز ژست ها در زبان بدن بازیگری ، از حرکاتی استفاده می شود که بر موضع گیری های مختلف بدن و حرکات منزوی متمرکز است. این نکته گویای این جمله است که، ” جسم چیزهایی را می‌داند که ذهن از آن بی‌خبر است “. اصولا بازیگران از چهره ی خود ( اصولا با استفاده از ماسک ها ) برای جلب توجه، و سپس از بدنشان برای بیان احساسات خود در هر موضوعی استفاده می کنند. کمدی هایی که اغلب توجه خود را بر روی بدن و حرکات آن متمرکز می کنند، به سکوت یا موسیقی یا دیالوگ های کم، این امکان را می دهند که عمده ی مفاهیم و مطالب تنها توسط بدن منتقل شود.

ایجاد شوخی با استفاده از زبان بدن

جمع بندی

تکنیک ها و وظایف به همراه ملزومات در یک کمدی فیزیکی در کنار یکدیگر باعث می شوند تا همگی به ایجاد یک اثر با کیفیت طنز با استفاده از زبان بدن بازیگری در نگاه مخاطب شوند. همانطور که ذکر شد انسان ها عادت دارند تا به چیزهایی بخندند و از بابت آن به تفکر برسند که مسئله ای اجتماعی را به همراه حرکات بدن بازیگری منتقل نماید. این مسائل باید به شکلی توسط زبان و حرکات بدن، بیان شوند که در کنار ماندگار شدن، و کیفیت لازم، هر بار قدرتمند و تازه و خلاقانه باشد.

مطلبی دیگر درباره موضوع زبان بدن بازیگری:

شناخت تاثیر زبان بدن بازیگری در پانتومیم

کتاب صوتی هدفگذاری
34%
تخفیف

هدف گذاری ( کتاب صوتی )

بدون امتیاز 0 رای
59,000 تومان 39,000 تومان
3
59,000 تومان 39,000 تومان
0
25,000 تومان
توسعه فردی با پویا ودایع
78%
تخفیف

دوره توسعه فردی الماس

4.78 9 رای
450,000 تومان 99,000 تومان
692
450,000 تومان 99,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×