زبان بدن، بهترین ابزار برای کنترل کلاس و جذاب‌تر کردن آن

آموزش زبان بدن به شما یاد می‌دهد که تدریس شبیه به اجرای یک تئاتر کاملاً حرفه‌ای است. در پکیج‌های آموزش زبان بدن متوجه می‌شویم که برقراری تماس‌های چشمی با دانش آموزان، حرکت در کلاس و ثابت نبودن، استفاده‌ی به‌موقع از دست‌ها و حتی پوشش مناسب ازجمله مواردی هستند که باید موقع تدریس رعایت شوند و جزئی از زبان بدن شما به‌عنوان مدرس به‌حساب می‌آیند.

مدرس زبان بدن به شما یاد می‌دهد که برای تدریس به بهترین شکل ممکن، باید در کلاس حضور داشته باشید، آن هم به معنای واقعی! اما این دقیقا یعنی چه؟

بیایید با هم یک نمونه را مورد بررسی قرار دهیم:

فرض کنید شما یک معلم تازه وارد هستید و به زودی می‌خواهید شغل جدیدتان را به عنوان مدرس در یک کلاس درسی شروع کنید. برای این کار علم و دانش شما به عنوان یک معلم به کنار، لازم است زبان بدن خود را هم برای این شغل جدید پرورش دهید. قطعا یک معلم تازه وارد بدون آموزش زبان بدن متوجه خواهد شد که در روزها و حتی هفته‌های اول کارش، اعتماد به نفس کافی برای حاضر شدن در مقابل چندین دانش آموز را ندارد. برای مثال شاید شانه‌هایش رو به جلو خم شوند، دستانش در هوا و بی‌دلیل تکان بخورند یا مدام جلوی دهانش را بپوشاند؛ حتی ممکن است نگاهش را از دانش آموزان بدزدد و جرئت نگاه کردن به چشم افراد را نداشته باشد. این یعنی مدرس در کلاس حضور کاملی ندارد؛ پس یادگیری زبان بدن برای حضور موثر در کلاس امری ضروری و واجب است.

چرا آموزش زبان بدن برای مدرسان ضروری است؟

پکیج‌های آموزش زبان بدن تاکید می‌کنند، تمامی موارد بالا از برقراری ارتباط چشمی گرفته تا نحوه حرکت در کلاس باید به بهترین شکل ممکن انجام شوند تا کلاس درس شما کسل‌کننده نباشد و دانش آموزان بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

 زبان بدن برای مدرسین

 

 

آموزش زبان بدن باعث می‌شود که شما با انرژی و اعتماد به نفس کامل در کلاس حضور داشته باشید و آن قدر به رفتار و حرکاتتان مسلط باشید که دانش آموزان حس کنند در برابر فردی حرفه‌ای، باتجربه و کاربلد قرار گرفته‌اند. در غیر این صورت دانش آموزان کلاس را جدی نمی‌گیرند و کلاس بازدهی و جذابیت لازم را نخواهد داشت.

علاوه بر این‌ها استرس اداره کلاس، بی‌نظمی دانش آموزان و حرف شنوی نداشتن از شما به عنوان معلمی تازه کار ممکن است باعث ‌شود احساسات بدی را در کلاس تجربه کنید و این احساسات را به صورت‌های مختلف همچون پرخاشگری یا بیخیالی افراطی بروز دهید که در هر دو صوت به ضرر شما است. آموزش زبان بدن در از بین بردن احساسات منفی خودتان هم بسیار موثر است و شما را تبدیل به فردی آرام و راحت در کلاس می‌کند.

مهم ترین راه‌کارها در آموزش زبان بدن به مدرسان

  • هنگامی که دانش آموزان وارد کلاس می‌شوند کنار در باشید و به آن‌ها خوش آمد بگویید. تقریبا خود را در مسیر در قرار دهید، طوری که نتوانند باهم وارد شوند و مجبور شوند یکی یکی روی صندلی‌هایشان بنشینند. این کار باعث می‌شود نظم و آرامش کلاس حفظ شود و شما کاملا مسلط بر شرایط باشید.
  • اگر دانش آموزان در کلاس هستند کاملا با سر و صدا و سرحال وارد کلاس شوید و با صدای بلند و رسا سلام بگویید. پکیج آموزش زبان بدن به شما یاد می‌دهد، حتی اگر استرس دارید، آن را مهار کنید زیرا باعث می‌شود در نگاه دانش آموزان آسیب پذیر شوید.
  • از کل کلاس استفاده کنید و اجازه ندهید میز یک مانع میان شما و دانش آموزانتان باشد. بنابراین در کلاس راه بروید، از بخش‌های مختلف و دانش آموزان برای توضیح درس استفاده کنید. این کار آن‌ها را به شوق می‌آورد و باعث می‌شود در طول کلاس پویاتر و متمرکزتر باشند. گاهی کنار کسی که با بغل دستی‌اش صحبت می‌کند بایستید و درس را توضیح دهید. آن‌ها از زبان بدن شما متوجه می‌شوند منظورتان از این کار چیست و حرف زدن را متوقف می‌کنند.
  • از حرکات صورت استفاده کنید. وقتی کسی تلاشی کرده است لبخند محکمی بر لب بیاورید و زمانی که کسی درحال تفکر است، خود را مشتاق نشان دهید. گاهی هم تماس چشمی برقرار

زبان بدن برای مدرسین

کنید. این کار باعث می‌شود آن‌ها متوجه شوند شما حواستان به کارهایشان هست و برای بهتر بودن مشتاق‌تر می‌شوند.

شاید باورتان نشود اما دانش آموزان به تمام حرکات، رفتار، تکیه کلام‌ها و عادات رفتاری معلمانشان توجه می‌کنند و یک زبان بدن مناسب می‌تواند به راحتی به ذهنیت و عملکرد آن‌ها جهت دهد.

یک مدرس با استفاده از زبان بدن درست و به جا به دانش آموزان می‌فهماند که چه وقتی باید کاملا جدی و آماده یادگیری باشند، چه وقتی می‌توانند استراحت کنند و کمی با همکلاسی‌هایشان صحبت کنند یا حتی چه موقع همراه با خود مدرس به شوخی و خنده مشغول شوند.  به این ترتیب بدون اینکه نیاز باشد تمام موارد بالا به زبان آورده شوند نظم کلاس‌ها حفظ می‌شود و هر دو طرف، یعنی مدرس و دانش آموزان احساس بهتری دارند.

همیشه یادتان باشد دانش آموزان از مدرسی که همه چیز را به آن‌ها دیکته کند و کلاس را با زور و جبر اداره کند بیزار هستند و از طرفی از معلمانی که همه چیز را به حال خود رها کرده‌اند و اعتماد به نفس کافی ندارند حرف شنوی ندارند. پس استفاده از زبان بدن در کنار دانش کافی به معلمان کمک می‌کند تا ارتباط کلامی و حسی بهتری با دانش آموزان برقرار کرده کنترل بیشتری بر فضای کلاس داشته باشند.

کلام آخر

مدرس زبان بدن هم یک نفر مثل خود شما است. این یعنی شما هم به راحتی می‌توانید زبان بدن را از او یاد بگیرید و بعد از تمرین و تکرار، بر رفتار، تن صدا، حالت دست‌ها، نگاه‌ها و حتی نفس کشیدنتان کنترل کامل پیدا کنید. فراموش نکنید تا زمانی که خودتان خودتان را باور نداشته باشید، کسی به عنوان دانش آموز به حرفتان گوش نخواهد کرد یا اگر هم بکند از روی اجبار، ترس و موارد این چنینی است.

با پکیج‌های آموزی زبان بدن برای دانش آموزان جذاب و دوست‌داشتنی می‌شوید و در لیست مدرسانی قرار می‌گیرید که دانش آموزان برای حضور در کلاس آن‌ها لحظه شماری می‌کنند. پس همین حالا اقدام کنید و از خودتان مدرسی حرفه‌ای، مسلط و کارکشته بسازید

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×