علت لزوم به کاهش استرس چیست؟

کاهش استرس و مدیریت استرس در محل کار فقط به جزئیات کافی اشاره دارد؛ که می تواند با یک موضوع خاص و یا یک پیشامد مختل شود. کاهش استرس در هر موقعیتی یک نکته ضروری است. چرا که گاهی بوجود آمدن برخی بیماری ها و یا مشکلات پیش رو، از همین مشکل برمی آیند. با اینکه خیلی از افراد حتی متوجه آن نشده و گمان می کنند؛ که علت های دیگری می تواند باعث شکل گیری آن باشد.

همه ما استرس را به صورت متفاوت تجربه می‌کنیم؛ اما می‌دانیم که حس واقعی آن چیست و چگونه تحت تاثیر مان قرار می دهد. در حالی که برخی از ما آستانه بالاتری از تحمل برای موقعیت‌ های تحت فشار داریم؛ و یا این موضوع می‌تواند با اثرات خود نیاز به یک دوره طولانی‌تر مقابله را توجیه کند؛ هیچ‌کس نباید آن را به نقطه شکست هدایت کند.

man-stressed-at-work.jpg

اگرچه ما دوست داریم فکر کنیم که می‌توانیم فقط با مشکلات موجود در محیط کار درگیر باشیم. اما واقعیت این است که در صورتیکه با آن مقابله کنید؛ و سعی در کاهش استرس داشته باشید؛ تحت تاثیر قرار داده نشده، یا مشکل می تواند دیرتر از همیشه احساساتتان را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از موضوعات موجود در این زمینه، تسلط بر این حس می باشد. چرا که توانایی کنترل و کاهش استرس نشان از تسلط بر خود دارد. توانایی مقابله با استرس در بدترین شرایط بسیار اهمیت دارد.

استرس چیست؟ و چگونه روی بدن ما عمل میکند؟

استرس یک جنگ فیزیولوژیکی در بدن یا واکنشی درونی به وقوع خطر یا پیشامد ترس است. این مشکل باعث ایجاد سطح کورتیزول شده؛ (که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می‌شود) و در بدن افزایش می یابد. گاهی در کلاس های یوگا برای کاهش استرس در این رابطه توضیحات خاص داده می شود.

بیولوژیک بدن همیشه در مقابل بسیاری از خطرات ما را یاری می کند. مقابله با استرس نیز یکی از جمله ی این موارد است. در دنیای امروز، و در شرایطی که هر روز با هم‌کار می‌کنیم ( مثل نمایش‌های بزرگ، تعارض بین فردی، مهلت‌های رقابتی و حجم‌های کاری غیرمنطقی، معاملات با ریسک بالا) می‌توانند زنجیره‌ای از واکنش‌ها را در بدن تان آغاز کنند.

همه‌ی ما می‌دانیم که وجود استرس و تنش در بدن ما چه احساسی دارد: ضربان قلب بالا، اضطراب، عرق کردن، و عدم رفتار عادی. همین موضوع الزام به شناخت روش های مناسب برای کاهش استرس را بالا می برد. زیرا وجود این تنش به طور مداوم در بدنتان، هورمون‌ها، در ترکیب با فشار خون بالا، می‌تواند همه چیز را از کاهش حافظه و تمرکز گرفته تا پیری پوست، ضعف سیستم ایمنی، گوارش، مشکلات جنسی و خواب آشفته را بالا ببرد.

هر چند در این میان، مشکلی جدی درکار نیست. برخی اوقات استرس نیز می تواند مفید باشد. بدون وجود آن، یافتن انگیزه و توانایی برای مقابله با پروژه‌ های سخت و یا ریسک‌های حساب ‌شده، دشوار خواهد بود. زیرا وقتی که ما تعادل‌مان را از دست می‌دهیم عمدتا به دردسر می‌افتیم.

9 استراتژی برای مقابله و کاهش استرس در محیط کار

برای مقابله و کاهش استرس در محیط کار، و یافتن تسلط هر چه بهتر راه هایی وجود دارد که به معرفی هریک خواهیم پرداخت.

1.تنفس عمیق برای کاهش استرس

شاید این مورد اولین و پیش پا افتاده ترین امکان برای مقابله با استرس ناشی از قرار گرفتن در موقعیت های مختلف کاری است. تنفس عمیق هیچگونه نشانه ای ندارد و توجه کسی را هم جلب نخواهد کرد. برای کاهش استرس در این استراتژی یک ثانیه توقف کرده و بدن خود را چک کنید. هر نقطه که به خصوص عصبی و یا دردناک است را پیدا کنید. برای یک ثانیه از بینی خود نفس بکشید و تصور کنید که تنفس در آن بخش‌های بدن جریان دارد. سپس از طریق دهان نفس کشیده و ده بار این کار را تکرار کنید.

انجام یک عمل ساده تنفس و تمرکز بر روی یک لحظه، می‌تواند سیستم عصبی را آرام کند. اگر بتوانید بیرون بروید و این کار را انجام دهید، خیلی بهتر است.

Relax.png

2.انجام یک استراحت کوتاه را در نظر بگیرید.

در برخی محل‌های کاری، به طور دوره ای استراحت انجام می گیرد. اگر محل کار شما این طور نیست، سعی کنید تا برای کاهش استرس دست‌کم دو بار در روز، از جای خود بلند شده، و یک لیوان آب بخورید. حتی اگر اتاق استراحت در محل کارتان وجود ندارد سعی کنید تا در راهرو یا بخش های دیگر خلوت موجود در ساختمان راه رفته و کمی آرام شوید.

3.انجام فعالیت فیزیکی برای کاهش استرس

اگر استرس ملایمی دارید سعی کنید تا از محیط مورد نظر فاصله بگیرید. همیشه لازم نیست تا کارهای عجیب غریب انجام دهید تا کاهش استرس را به ارمغان بیاورید. یا حتی اینکه بخواهید مشکل موجود را به تنهایی رفع نمایید. دوپامین انتقال‌دهنده عصبی است؛ که به شما کمک می‌کند احساس خوشبختی کنید.

این هورمون با فعالیت فیزیکی تولید می‌شود. پس فعالیت فیزیکی یکی از مزایای دیگری است که به بهبود انرژی و اعتماد به نفس کمک می کند. ترشح این هورمون تاثیر منفی استرس بر روی بدن را خنثی می‌کند. پس برای کاهش استرس سعی کنید تا جای ممکن حرکت کنید! چند قدم بردارید و یا یک مسیر مشخص و نسبتا طولانی را طی کنید.

1008musicatwork.jpg

4.تنظیم زمانی برای گوش دادن به موسیقی

اگر در بعضی روزهای شلوغ این استراتژی را عملی کنید بهتر است. گاهی کنار گذاشتن آنچه که لازم است انجام دهید می تواند به شما در کاهش استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی می تواند بسیار موثر باشد. البته هر محیط کاری فرهنگ خاص خود را دارد. اما همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد. این موضوع می تواند در ساعات استراحت نیز انجام شود. در نتیجه باید محیط خود را تحت کنترل داشته باشید.

سعی کنید برای این استراتژی یک زمان خاص را تعیین کنید تا به نوعی برای انجام کارهایتان نظم خاصی داشته باشید. این زمان حتما به گوش دادن به موسیقی محدود نمی شود و می تواند شامل هر فعالیتی باشد که می خواهید به کمک آن کاهش استرس را تجربه کنید.

5.یک دیدگاه مشخص داشته باشید.

در نهایت ببینید که پیگیری احساسات تنش زا و استرس های جورواجور چه تاثیری بر کیفیت و روند زندگی تان می گذارد. آیا واقعا شغلی که در اختیارتان قرار گرفته است؛ ارزش به راه دادن استرس را دارد یا خیر. این دیدگاه باید به مرور زمان ایجاد شود. اما کاهش استرس در این مورد بسیار موثر است و بر همین اساس می توانید تا جای ممکن بر خود تسلط یابید.

منبع:

https://irislillian.com/how-to-deal-with-stress-at-work/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *