راه‌های توسعه استعداد در افراد به وسیله آموزش

توسعه استعداد

راه‌های توسعه استعداد چیست؟ چگونه استعدادهای ذاتی خود را کشف کنیم؟ چگونه در زندگی فرد موفقی باشیم؟ این‌ها همه سوالاتی است که به ما برای کشف استعدادهایمان و رسیدن به موفقیت کمک می‌کنند. در اصل استعداد به معنی داشتن مهارتهایی است که به ما کمک می‌کنند در کمترین زمان و انرژِی به نتایجی دست بیابیم که برای دیگران به سادگی امکان پذیر نمی‌باشد و این به معنی کم اهمیت بودن این فعالیت‌ها نیست بلکه دلیل بر توانایی و مهارت شما در انجام آن‌هاست. ما در این مقاله از سایت خانه آموزش راهکارهایی برای پرورش استعداد به شما ارائه خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

راه‌های شکوفایی استعداد

یکی از مهم‌ترین اقدامات در این مسیر این است که افکار، گفتار و کردارتان با هم در یک جهت باشند؛ زیرا اگر کلامی را بر زبان بیاوریم که عمیقا به آن باور قلبی نداشته باشیم و با تک تک سلول‌های درونمان آن‌را نپذیرفته باشیم، نمیتوانیم تمام ابعاد درونیمان را شکوفا کنیم و به استعدادهایمان پی ببریم. با تمرکز کردن بر روی ویژگی‌های شخصیتی خود و تمرکز بر روی آن‌ها می‌توانید قابلیت‌ها و استعدادهای ذاتی خود را کشف کنید و آن‌ها را در بهترین مسیر بکار بگیرید.

در بسیاری از مواقع استعداد فرد با رشته‌ی تحصیلی او، عنوان‌های درسی و شغل او هم‌سو نیست و استعداد او مسئل‌ای جدا از این این مسائل است. اما حالا این سوال بوجود می‌آید که استعداد یابی در اصل چیست؟

توسعه استعداد

مفهوم استعداد یابی

استعدادیابی کشف مهارتی است که با صرف کمترین زمان و انرژی به سهولت امکان پذیر باشد. با توجه به کوتاه بودن عمر هر لحظه و محدودیت زمانی، ما زمان محدودی برای انجام کارهایمان داریم و به همین دلیل است که استعداد معنی بیشتری برای ما خواهد داشت. به این معنی که در هر حوزه، چه مهارتی می‌تواند به من کمک کنند که با کمترین زمان و در بهترین شکل ممکن به هدف برسیم. پس میبینیم که توسعه استعداد و کشف این مهارت‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مسئولیت‌های هر فرد است که با علم به این موضوع و حرکت در راستای آن می‌تواند به موفقیت بیشتری دست یابد.

موفقیت فرزندان در تحصیل، کار و زندگی احساسی و مشترکشان یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر پدر و مادری است؛ اما گاهی دقیقا بدلیل همین این علاقه‌ی شدید قلبی ممکن است با نظرات غیر علمی، تصمیماتی برای فرزندانشان بگیرند و یا آن‌ها را وادار به انتخاب‌هایی کنند که در گذر زمان متوجه اشتباه بودن آن‌ها بشوند. گاهی بجای پافشاری بر روی این عقاید و تلاش بیهوده برای متقاعد کردن فرزند، می‌توانند با توجه و تمرکز بر روی اعمال و روحیات فرزندشان استعدادهای او را کشف کنند و از بیهوده طی شدن عمر و از بین رفتن استعداد فرزندشان جلوگیری کنند و شاهد موفقیت بیشتر آنان در هر حوزه‌ای شوند.

ارتباط بین استعداد و شغل

انتخاب شغل مناسب شاید در اولین لحظه بنظر کار ساده‌ای باشد اما عملا می‌بینیم که بیشتر ما تصمیمات اشتباهی در این باره گرفتیم و به همین دلیل در مسیرهایی قرار گرفتیم که از مسیر اصلی ما بسیار دور هستند. بسیاری از افراد جامعه مشغول تحصیل در رشته‌هایی هستند و یا همچنین در حوزه‌هایی فعالیت می‌کنند که به آن علاقه ندارند. به همین دلیل از انجام آن کارخیلی زود خسته می‌شوند، پیشرفت چندانی در آن فضا نمی‌کنند و به دیگران‌هم نیز توصیه می‌کنند از آن کار یا رشته دوری کنند.

این افراد اگر هم در این مسیر به موفقیتی دست یابند تنها بدلیل پشتکار و سخت کوشی آنان خواهد بود زیرا علاقه نداشتن به چیزی دیر یا زود فرد را از طی کردن ادامه‌ی مسیر دلسرد و خسته خواهد کرد؛ در صورتی که اگر در مسیر توسعه استعداد خود گام بردارند، بهتر و سریع‌تر به عالی‌ترین نتایج می‌رسند. زمانی که حرف از استعدادیابی می‌شود بیشتر افراد گمان می‌کنند که موضوع بر سر درس و یا کسب و کار است؛ در صورتی که با کشف علایق می‌توانید حتی در تفریح و یا ورزش هم بهترین بازدهی و عملکرد را داشته باشید و در نتیجه احساس رضایت بیشتری از خود و زندگی در قلب خود احساس کنید.

چگونه در زندگی موفق باشیم

پرسیدن سوال‌های درست می‌تواند ما را به سمت پاسخ‌های درستی هم نیز هدایت کند و اگر می‌خواهید در زندگی به موفقیت برسید بهتر است سوال‌های مهمی در این رابطه از خود و زندگی خود بپرسید تا بتوانید به استعدادهای ذاتی خود و مهارتهای منحصر به فرد خودتان دست پیدا کنید. یکی از تمرین‌هایی که می‌تواند به شما در این امر کمک کند؛ این است که همیشه یک کاغذ و قلم همراه خود داشته باشید و کارهایی که انجام می‌دهید را درون آن یادداشت کنید و همچنین کنار آن بنویسید که از انجام دادن آن چه احساسی داشتید؟ آیا از خود هنگام انجام آن کار راضی بودید یا نه؟ به کمک این روش می‌توانید در گذر زمان متوجه علایقتان که تا امروز نسبت به آن‌ها بی‌توجه ببه‌شوید ودید شوید و زمان بیشتری را برای این فعالیت‌ها اختصاص دهید.

توسعه استعداد

راه‌های توسعه استعداد

بی‌شک خداوند در وجود همه‌ی ما استعدادهایی قرار داده است که با کشف و آگاهی داشتن از این ویژگی‌ها و در گام بعد  بکارگیری آنها در زندگی می‌تواند به پیشرفت بیش از پیش او کمک زیادی نماید. چنانچه بتوانیم مهارت‌های ذاتی خود را بدرستی کشف کنیم، با کمی تیز بینی می‌توان کسب و کاری در ارتباط با آن براه انداخت و در این صورت آینده‌‌ی شغلی فرد نیز تامین می‌گردد و به درآمد و مووفقیت بیشتر دست پیدا کرد.

در ادامه چند راهکار برای توسعه استعداد پیشنهاد می‌دهیم

  • بهانه تراشی را برای از زیر کار در رفتن کنار بگذارید و زمانی که مسئولیت کاری را بر عهده میگیرید سعی کنید امور را به بهترین نحو به پایان برسانید این راه به شما کمک می‌کند تا زودتر به استعدادهایتان نزدیک شوید.
  • نقاط قوت خود را پیدا کنید و ببینید کدام ویژگی‌ها در شما وجود دارند که برای دیگران تحسین برانگیز است.
  • هر کاری که در آن مهارت دارید را پیدا کنید و سعی کنید آن‌را ارتقا دهید.
  • کارهایی انجام دهید که از آن‌ها رضایت قلبی دارید.
  • فکر کنید که چه کارهایی دوست داشتید تا به امروز انجام دهید و به هر دلیلی از انجام آن منصرف شدید.
  • سعی کنید شنونده‌ی خوبی باشید؛ زیرا اطرافیان شما حتما ویژگی‌هایی در شما سراغ دارند که از آن‌ها غافل هستید.
  • باید بتوانید از مرزها و ترس‌های خود عبور کنید، زیرا بدون تجربه‌های جدید نمی‌توانید نتایج موفقی را در زندگی تجربه کنید.
  • از مرزهای آسایش خود عبور کنید و کارهای جدید و هیجان انگیز را تجربه کنید. دیوارهای آسایش خود را از میان بردارید و با این کار استعدادهایی در خود پیدا می‌کنید که فکرش را نمی‌کردید.
جمع بندی

خداوند در وجود هرکدام از ما ویژگی‌ها و توانایی‌هایی قرار داده است که منحصر به فرد است. اگر ما با دقسق شدن در احوالات و علایقمان بتوانیم به استعدادهای ذاتی و درونیمان پی ببریم می‌توانیم بدون هدر دادن عمر و انرژی در کمترین زمان به موفق‌ترین نتایج ممکن دست یافت و اگر بتوانیم در مسیر مهارت‌ها و توانایی‌هایمان گام برداریم و توسعه استعداد را به عنوان امری جدی در نظر داشته باشیم می‌توانیم هر روز شاهد موفقیت و پیشرفت خود در هر زمینه‌ای باشیم. برای کشف استعداد خود پیشنهاد می‌شود مقالات دسته استعدادیابی را مورد مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست