راهکارهای موثر مدیریت زمان

راهکارهای موثر مدیریت زمان

راهکارهای موثر مدیریت زمان به افرادی که ذهن شلوغ دارند کمک می‌کند تا با مدیریت زمان خود به درستی به تمام کارهای خود برسند و آن‌ها را به سرانجام برسانند. کارها در زندگی افراد دارای اولویت می‌باشد و گاهی برخی کارها برای آن‌ها بی‌اهمیت و غیرضروری تلقی می‌شود و در مقابل بعضی کارها دارای اهمیت بالا هستند که باید در وقت مشخصی و به موقع انجام شوند.

گاهی کارهایی که بی‌ارزش بودند نادیده گرفته می‌شوند ولی روزی فرا می‌رسد که همان کارهای کم‌اهمیت، مهم می‌شوند و حتما باید زمانی را به آن‌ها اختصاص داد و درغیراین صورت شخص با مشکلاتی مواجه خواهد شد. مشکل مدیریت زمان تقریبا در اکثر افراد دیده می‌شود و با راهکارهای موثر مدیریت زمان می‌توانید برای زمان خود بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید تا با موفقیت تمام کارهای پیش روی خود را انجام دهید و به دلیل کم‌اهمیت بودن کاری آن را مدام به تعویق نیندازید.

نداشتن وقت کافی، امری که در راهکارهای موثر مدیریت زمان باید حل شود

قبل از این که با راهکارهای موثر مدیریت زمان آشنا شوید بهتر است دلیل نداشتن وقت کافی خود را کشف کنید. همه‌ی افراد به یک دلیل واحد و مشخص کمبود وقت ندارند و دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد پس ابتدا به سراغ چند دلیل مهم می‌رویم. در زندگی چیزهای بازدارنده را بشناسید و آن‌ها را کاهش دهید اما شاید نتوانید از این موارد بکاهید ولی حتما می‌توانید روش درست برخورد و مواجهه با آن‌ها را بدانیم و تغییرشان دهیم.

برای مثال اگر یکی از دوستان شما کاری را در حین انجام پروژه مهم کاری شما به شما داد ابتدا باید پروژه‌ای را که شروع کرده‌اید، تمام کنید و سپس کار جدید را شروع کنید.  اما در برخی از مواقع شرایط به گونه دیگری است برای مثال اگرکارفرما از شما انجام کاری را درخواست کرد اولویت کاری شما کار رئیس شما خواهد بود. صرف وقت بیشتر در هر شغلی، چه اداری، چه آزاد سبب تمرکز بیشتر در وظایف کاری وکسب نتیجه‌ی بهتر می‌شود.

رویاهای بزرگ و دست نیافتنی

مدیریت زمان

برخی افراد در ذهن خود رویاهای خیلی بزرگ دارند و سعی می‌کنند به تمام رویاهای خود برسند و در برخی موارد به قدری رویا بزرگ و دست نیافتنی است فرد حس می‌کند وقت کافی برای رسیدن به هدف و رویای خود ندارد.

وقتی فردی تصمیم می‌گیرد انسان بزرگی شود درست مانند افراد تاثیرگذار دنیا، اولین چیز که ذهن آن‌ها را به خود مشغول می‌کند نداشتن فرصت است مخصوصا اگر سن آن‌ها بالا باشد و تصور می‌کنند که عمر خود را از دست داده‌اند و دیگر خیلی دیر است.

کمال طلبی

کمال طلبی نیز می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ما را به سمت مدیریت زمان بد سوق دهد. برخی افراد وجود دارند که تا نتیجه‌ی ۱۰۰ را از کار خود نگیرند، دست از کار نمی‌کشند و همین موضوع سبب می‌شود تا در زمان طولانی‌تری کار را به پایان برسانند. برای مثال کسی که کمال طلب می‌باشد برای نوشتن یک نامه که پنج دقیقه زمان خواهد برد، به دلیل چندین بار مرور و ویرایش زمان بیشتری را صرف می‌کند که در نهایت نیز با نارضایتی نامه را ارسال خواهد کرد.

اولویت‌بندی نکردن کارها ، امری که راهکارهای موثر مدیریت زمان را خراب می‌کند

ارزش کارها برای انسان‌ها یکسان نمی‌باشد و برخی پراهمیت و برخی کم‌اهمیت هستند ولی متاسفانه اکثر افراد کارهای خود را اولویت‌بندی نمی‌کنند، پس به همین دلیل با پرداختن به امورهای کم‌اهمیت و نرسیدن به انجام امور ضروری احساس کمبود وقت می‌کنند.

اولویت‌بندی نیز کاری به شدت دشوار و مهم می‌باشد، زیرا گاهی چندین کار با اولویت یکسان بر سر راه ما قرار می‌گیرنند و در چنین مواقعی اولویت درست دادن به هرکدام سخت می‌شود.

انسان‌ها در دادن اولویت به کارهای خود از کنار گذاشتن کاری می‌ترسند زیرا دوست دارند همه‌ی کارها را انجام دهند و فکر می‌کنند بهترین نتیجه را نیز خواهند گرفت در صورتی که نه تنها به فرصت را از دست می‌دهند بلکه کارهایی که انجام می‌دهند از کیفیت بالایی برخوردار نمی‌باشد.

پذیرش تمام کارها

راهکارهای موثر مدیریت زمان

بهتر است گاهی برای از دست ندادن وقت و انجام شدن کارها، برخی از کارهایی که فکر می‌کنید شخصی از عهده‌ی آن برمی‌آید به او بسپارید و خود به انجام کارهای با اولویت بیشتر مشغول شوید. بسیاری از افراد در واگذار کردن کارها ضعیف عمل می‌کنند و یا کارها را به درستی واگذار نمی‌کنند که همین امر سبب بروز مشکلات جدی برای فرد می‌شود، پس تصمیم می‌گیرد تمام کارها را خود انجام دهد.

نداشتن توانایی نه گفتن

افرادی هستند که شاید بتوانند برنامه‌ریزی مناسب برای تمام روز خود کنند و به خوبی طبق برنامه‌ای که ترتیب داده‌اند به کارهای خود برسند. اما به دلیل اینکه توانایی نه گفتن به درخواست‌های دیگران را ندارند به راحتی برنامه‌ی خود را نادیده می‌گیرند و برای پذیرفتن درخواست آن‌ها به زمان‌بندی خود نمی‌رسند.

راهکارهای موثر مدیریت زمان برای زندگی بهتر

راهکارهای موثر مدیریت زمان

دلایل مختلفی برای نداشتن وقت کافی وجود دارد که در بالا فقط تعدادی از مهم‌ترین و متداول‌ترین آن‌ها بیان شد. پس از دانستن دلایل احتمالی نداشتن فرصت برای انجام کارها، به سراغ ارائه‌ی راهکارهای موثر مدیریت زمان می‌رویم تا با فراگیری روش‌ها بتوانید برنامه‌ریزی مناسبی برای کارهای خود انجام دهید و حتی یک لحظه را هم از دست ندهید.

برای خواب خود الگو داشته باشید

برای اینکه در طول روز انرژی کافی برای انجام کارها را داشته باشید، باید خواب کافی و خوبی نیز داشته باشید در صورت نداشتن خواب خوب شما به دلیل خستگی روز خود را از دست می‌دهید. یک روانشناس بالینی معتقد است برای اینکه بتوانید هر روز صبح با انرژی بالا و بدون خواب‌آلودگی از رختخواب خود بلند شوید، باید هر روز ۱۵ دقیقه نسبت به روز قبل خود زودتر از خواب برخیزید و این روند را در یک دوره ۳ الی ۴ روزه انجام دهید.

مسیر رفت‌وآمد خود را بهینه کنید

راهکارهای موثر مدیریت زمان

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با وسایل نقلیه عمومی به محل کار خود رفت‌وآمد کنند زیرا در این زمان فرصت انجام بخشی از کارهای خود را دارند برای مثال بررسی ایمیل‌ها، خواندن مطلب مفید و… . ولی اگر با وسیله شخصی به محل کار بروید هیچ‌گاه چنین فرصتی نصیب شما نخواهد شد و مجبور می‌شوید زمانی را به انجام چنین اموری اختصاص دهید و در اصل زمان شما هدر می‌رود.

جلسات خود را به حداقل برسانید

جلسات برای افرادی که قصد خودنمایی دارند محل فوق‌العاده‌ای به حساب می‌آید، ولی اگر شما کارهای واجب‌تر دارید باید به فکر یک راهکار برای رهایی از این جلسات طولانی باشید. همچنین اگر شما این جلسات را رهبری می‌کنید سعی کنید تا حد امکان جلسات کوتاه برگزار شود تا زمان شما را تلف نکند.

زمان خود را بلوکه کنید

افراد موفق زمان‌های مشخصی برای ملاقات با دیگران و یا تماس‌های خود تعیین می‌کنند تا به صورت بهینه از وقت خود استفاده کنند.شما هم می‌توانید تمام تماس‌های خود را جمع کرده و یک روز را به پرداختن به آن‌ها صرف کنید تا در تمام روزها ذهن شما به تماس‌ها مشغول نباشد.

همچنین قرار ملاقات‌های خود را مشخص کنید و ساعات محدودی را به ملاقات اختصاص دهید، با این کارها شما می‌توانید برای سایر وقت خود برنامه‌ریزی کنید تا کار عقب افتاده‌ای نداشته باشید.

وقت‌های مرده را کاهش دهید

امروزه شما می‌توانید به راحتی بسیاری از کارها را در منزل و بر روی کاناپه‌ی خود انجام دهید، پس هیچ بهانه‌ای برای بیکار ماندن باقی نخواهد ماند. سعی کنید همیشه یک کتاب به همراه خود داشته باشید تا در صورت بیکار بودن به مطالعه مشغول شوید و یا یک فیلم آموزشی تماشا کنید.

ورزش کنید، امری که به صورت غیر مستقیم جزو راهکارهای موثر مدیریت زمان است

راهکارهای موثر مدیریت زمان

در بین برنامه‌های فشرده‌ خود زمانی را هم به ورزش اختصاص دهید و به فکر سلامتی خود باشید، شما زمانی را برای استراحت و آرامش اعصاب نیاز دارید و شب بهترین زمان برای انجام ورزش‌های قلبی عروقی است.

به انجام کارهای ضروری بپردازید

کارهایی که قرار است در یک روز انجام دهید یادداشت کنید و کارهای ضروری را شناسایی کنید و به انجام آ‌ن‌ها مشغول شوید. پس از انجام کارهای ضروری که باعث ایجاد استرس در شما می‌شود، ذهن شما به آرامش می‌رسد و می‌توانید با آرامش خیال به کارهای غیرضروری بپردازید.

به خود پاداش دهید

شاید یکی از عجیب‌ترین راهکارهای موثر مدیریت زمان پاداش دادن به خود باشد. این نکته را در نظر بگیرید که پاداش را برای به اتمام رساندن کارها تخصیص ندهید زیرا باعث می‌شود شما به سراغ انجام کارهای آسان و سریع بروید. اگر پاداش خود را برای انجام کار در یک محدوده زمانی مشخص تعیین کنید انگیزه‌ی بالاتری پیدا خواهید کرد.

پرداختن به دنیای مجازی یکی از کارهایی است که اکثر افراد به آن دچار هستند و توانایی کنترل آن را ندارند، پس اگر با خود عهد کنید که در صورت پایان کار خود در زمان مشخص، می‌توانید زمانی را به دنیای مجازی اختصاص دهید، پس برای اتمام به موقع کار مشخص شده انگیزه خوبی پیدا خواهید کرد. پاداشی که برای خود در نظر می‌گیرید حتما نباید خیلی بزرگ باشد بلکه حتی می‌تواند در حد نوشیدن یه لیوان آب خنک و یا چیزی شبیه به آن باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *