کاهش استرس و کاهش افکار منفی در زندگی با هم رابطه ی مستقیم دارند. و می توان گفت که مورد دوم عمدتا بر این حس تاثیر می گذارد. تصور کنید زندگی شما بدون شک و یا ترس از امتحان کردن چیزهای جدید چه شکلی خواهد بود؟ اینجاست که تصمیم میگیرید که با وجود نتیجه، شانس انجام این کارها را داشته باشید. چرا که از این که تصمیم اشتباه یا درست نمی‌ترسید. و حتی اگر مرتکب یک اشتباه وحشتناک شدید، مجبور نیستید به احساس شکست کلی که شما را از ادامه ی هر کاری منصرف می کند، متوسل شوید.

این مورد نیازمند کاهش استرس است. چرا که در صورت ادامه یافتن آن، تمام روزها و هفته های آتی ناراحت و افسرده خواهید بود. افکار منفی یک دنیای جایگزین را در ذهنتان ایجاد می‌کنند. آن‌ها شما را در این دنیا دائم شکست خورده نشان می دهند، و می‌توانند تقریبا هر چیزی را قانع کنند. و اگر اجازه بدهید افکار منفی در کنار افزایش استرس ، طول عمر شما را کاهش خواهند داد.

5-techniques-stop-negative-thinking.jpg

اهمیت کاهش استرس در زندگی چیست؟

راه ‌هایی برای عبور از آن به همراه کاهش استرس و تماشای چیزهای خوب وجود دارد. تغییر طرز فکر تان ممکن است غیر ممکن به نظر برسد؛ اما در واقع بسیار ساده است. چیزی که آن را پیچیده‌تر می‌کند این واقعیت است؛ که کار بر روی سلامت ذهنی، عمدتا در جامعه مهم تلقی نمیشود. عموما ما بیش از حد بر در آوردن پول بیشتر، خریدن چیزهای جدید و منحرف کردن خودمان از افکار خویش تمرکز کردهایم. ما همچنین ابزار مناسبی برای فهمیدن این افکار درست وقتی که از کنترل خارج می شوند، نداریم.

این فقط به این معنی است که شما باید تصمیم بگیرید، که سلامت ذهنی خود را در اولویت قرار دهید؛ و برای کاهش استرس هر روز روی آن کار کنید.

برای کاهش استرس با آگاهی بیشتر روی افکار خود تمرکز کنید.

ما در یک روز هزاران و هزاران فکر داریم. برخی از آن ها کاملا تصادفی هستند، برخی عامدانه هستند، و برخی آگاهانه هستند. مثل وقتی که در آینه به خودتان نگاه می‌کنید. ممکن است یک فکر سریعا به ذهنتان خطور کند. حتی قبل از اینکه آن را بررسی کنید. این حالت آن قدر طبیعی است که شما حتی متوجه نخواهید شد که فکر منفی به سراغتان آمده است.

برای متوقف‌کردن افکار منفی قبل از جلو رفتن و غوطه ور شدن در آن، توجه کنید که چه زمانی در حال رخ دادن هستند. جلوی آینه اتفاق می‌افتد؟ هنگامی که در بین دیگران هستید؟ زمانی که پیش خانواده هستید؟ سر کار؟ برای کاهش استرس و اضطراب، نگذارید این افکار منفی به راحتی از فکرتان بگذرند. آن‌ها پنهانی شما را وادار می‌کنند که احساس بدی داشته باشید. حتی بدون اینکه یک کلمه هم در مورد آن حرف بزنید. این قدرت انتقاد درونی بسیار موثر است. هنگامی که فهمیدید که این افکار منفی در حال رخ دادن هستند، فرصت دارید که جلوی عبور آنان از ذهن خود را بگیرید. باید به نوعی آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید.

The-Power-of-Negative-Thinking.jpg

رها کردن ارزش دادن به افکار منفی جهت کاهش استرس

هر فردی به تنهایی دارای افکار منفی است. همه ما یک منتقد داخلی داریم. البته شما هنوز هم می‌توانید افکار منفی داشته باشید؛ و اجازه ندهید که آن‌ها کاری را که می‌کنید کنترل کنند. هرچه ارزش کمتری به افکار بد بدهید، بیشتر می توانید شاهد کاهش استرس خود باشید. وقتی افکار منفی دارید، به جای آن که بگذارید آن‌ها شما را عصبانی کنند، از ارزش دادن بیجا دوری کنید.

سعی کنید خود را سرگرم کار دیگری کنید تا افکار منفی برایتان بزرگ جلوه نکند. برای شروع هر جمله منفی در ذهن خود یک پرچم گذاری داشته باشید. هر کس بنا به شرایط و موقعیت خود می تواند جملات منفی داخل ذهنش را شناسایی کند.

سعی کنید بیشتر منطقی فکر کنید.

افکار منفی ارزش زیادی ارائه نمی‌کنند. آن‌ها فقط شما را متقاعد می‌کنند؛ که احساس بدی داشته باشید. به جای این که به شما اجازه دهند احساس خوشبختی کنید. از طرفی دیگر منجر به افزایش استرس و بوجود آمدن مشکلات جسمی برای شما خواهند شد.

بنابراین، وقتی احساس و افکار منفی دارید، روی منطقی کردن این افکار کار کنید. اگر احساس میکنیدیک بازنده هستید،زندگی تان هیچ مقصدی ندارد، و .. ممکن است تمام این موارد به حقیقت مبدل شود. اما با برعکس شدن این تفکرات ممکن است؛ احساس آرامش بیشتر و کاهش استرس را به وضوح مشاهده کنید. منطقی بودن هر فکری یک دلیل روشن دارد. که حتی اگر این دست فکر ها هم منطقی داشته باشند؛ می توان با دنبال کردن دلایل مربوط به آن، هر مشکلی را حل کرد. اما افکار منفی بیهوده که هیچ دلیل روشنی ندارند؛ چرا باید در تخریب روحیه ی شما راحت پیشروی کنند؟

البته این یک فرآیند است. و برخی روزها سخت‌تر از دیگری هستند. این به این معنا نیست که کسی زندگی اش هیچ هدفی ندارد. بلکه به این معنی است که باید به خود استراحتی داده؛ و به بهترین نحو کارهایتان را انجام دهید. پایین آوردن افکار منفی برای کاهش استرس اینگونه عمل میکنند. ذهن هم مانند بدن نیازمند استراحت است.

سعی کنید با خودتان مانند بهترین دوست تان صحبت کنید. مسلما اگر دوست شما در مورد زندگی احساس بدی دارد، چیزهایی به او می گویید که از شنیدن آن‌ ها احساس بهتری به او دست دهد.

Think-do-be-positive.jpg

تفکر مثبت داشتن را تمرین کنید.

شاید نکته ی جدیدی نباشد. اما برای کاهش استرس مردم عمدتا می گویند که افکار منفی را از خود دور کن. مثبت اندیش باش. این نکته ی روتین اما مهمی به شمار می  آید. اما متاسفانه این افکار به راحتی تغییر پیدا نخواهند کرد. حذف افکار منفی زمان می‌برد. روشی که ما برای فکر کردن برنامه‌ریزی می‌کنیم و باور داریم می‌تواند در طول سال‌ها به ما کمک کند.

زیرا ما عادت به طرز فکر را توسعه می‌دهیم، و تلاش برای تغییر آن در یک روز دشوار است. پس هر چه بیشتر باور کنید که یک فکر منفی می‌تواند حقیقت داشته باشد، بهتر است آن فکر را رها کنید. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است؛ که به آرامی با آوردن افکار مثبت بیشتر در ذهن خود تمرین کنید. با تمرکز روی این افکار شروع کنید و هر روز روی آن کار کنید. در نهایت به طرز چشمگیری شاهد کاهش استرس خود خواهید بود.

منبع:

https://lovelyrefinement.com/get-rid-negative-thinking-live-better-life/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *