مدیریت زمان موثر برای هر شخصی در هر جایگاهی یک نیاز کامل است. و همه می دانند که مدیریت زمان در هر لحظه از زندگی یک امر ضروری به شمار می رود. اما شاید از خودتان بپرسید که کارآفرین فردی کیست؟ و چرا به مدیریت زمان نیاز دارد؟ این اصطلاح یا solopreneur نسبتا جدید است. بنابراین یک تعریف فرهنگ لغتی، به طور سنتی برای آن وجود ندارد. اما معنای آن تقریبا به طور شهودی ساده است: یک کارآفرین که تنها کار می کند. این افراد معمولا صاحبان مشاغل کوچک، مشاوران تجاری، یا سایر افراد دارای ذهنیت بسیار مهمی مانند؛  دستیاران مجازی، copywriter ها، و توسعه دهندگان آنلاین هستند.

آن‌ها یا کارآفرین در مفهوم سنتی هستند ( یعنی ایجاد چیزی از هیچ چیز ) یا به عنوان راهی برای ایجاد مشاغل تک محوری جدید محسوب می شوند. اینگونه افراد نیز نیاز به مدیریت زمان دارند. درست است که مجبور نیستند مانند بسیاری از کارمندان و کارگران در ساعت مقرری به محل مشخصی بروند. اما باید بدانیم که این دست مشاغل جدید هم نیازمند مدیریت زمان و برنامه ریزی است. شما با هک زمان می توانید به یک مدیریت زمان مناسب دست پیدا کنید. اگر یک کارآفرین فردی هستید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید.

time-management-app-25948ec0b89228a5b8940281ed8e930c.jpg

تولید و مدیریت زمان با محول نمودن امور (delegating)

اگر در مورد ماتریس بهرهوری اطلاعاتی داشته باشید؛ می توانید یک ربع آن را برای محول کردن وظایف کنار بگذارید. بسیاری از افراد زمان بیشتری در اختیار دارند؛ و می شود دلیل محکم آن را محول نمودن کار ها به دیگران دانست. البته این موضوع بدان معنا نیست که شما باید ۴۰ عضو در تیم را استخدام کنید؛ تا کسب‌ و کارتان را مدیریت کرده و آن ها هم گه گاهی برای شما کار کنند. این روز ها شما می‌توانید یک نفر را پیدا کنید که کارهایی ساده را، در ازای پرداخت مقداری پول برای شما انجام دهند. برای مثال می توانید از برون سپاری در وبسایت هایی که فریلنسر های مختلف را به شما معرفی می کنند، استفاده کنید.

تعداد زیادی از افراد حاضر هستند تا زندگی و کار شما را کمی راحت‌تر کنند. تصور کنید که اگر یک نفر را استخدام کنید تا به شما کمک کند، چقدر وقت آزاد خواهید داشت و بهتر می توانید از پس مدیریت زمان و امور خود برآیید.

مدیریت زمان و انجام کاری که بیشتر از سایر امور اهمیت دارد.

در سطح پایه، بهرهوری به این معنی است که ما تنها کارهایی را انجام می‌دهیم؛ که به طور آنی یا در طولانی‌مدت به ما سود خواهند رساند. سعی کنید آنچه که انجام می دهید این باشد که نیاز به انجام همه کارها را حذف کرده؛ که به نوبه خود اضطراب و دستپاچه شدن را کاهش میدهد. سخت‌ترین بخش تصمیم‌گیری در مدیریت زمان، چیزی است که برای کسبو کار و زندگی تان بسیار مهم است.

ببینید آیا فلان کار برای شما مفید خواهد بود؟ پول می‌آورد؟ چقدر؟ شما باید در مورد وظایفی که انجام می‌دهید واقعا جدی باشید. زمانی که به جای مشغله زیاد، در تمام مدت شروع به کار می‌کنید؛ تنها زمان را برای کار صرف می کنید. در حالی که برای استراحت و یا انجام فعالیت‌های بیشتر که پول بیشتری برای کسبو کار شما به ارمغان می‌آورد؛ غافل می مانید.

time_management_apps.png.jpg

با مضمونی مشخص در طول روز، زمان بیشتری ایجاد کنید.

زمانی که هفته خود را بابت مدیریت زمان برنامهریزی می‌کنید، سعی کنید آن را به شکلی بچینید؛ که به مغز شما کمک کند تا بیش‌ترین بازده را داشته باشد. اگر بین کارها سوئیچ کنید، مغز شما به معنای واقعی به زمان نیاز دارد تا بر آن کار خاص تمرکز کند. بنابراین بهتر است که در یک زمان به طور مداوم بر روی یک کار خاص کار کنید.

در کوتاهمدت کاره‌ای زیادی انجام می‌دهید؟ بهترین راه برای انجام یک کار این است که آن را نهایتا در یک روز تمام کنید. برای مثال، دوشنبه‌ها و سه شنبه ها را برای محتوا نویسی کنار بگذارید. چهارشنبه برای خلق گرافیک. و روزهای پنجشنبه، جمعهها برای تماس‌های مشتری و سایر کار‌های مرتبط با مشتری، رزرو می‌شوند. سعی کنید کارهای دیگری را که قرار است در این روزها برنامه‌ریزی کنید؛ انجام دهید. اما معمولا آن‌ها بیش از ۱ تا ۲ ساعت وقت نمی‌گیرند. پس زمانی را برای تمرکز ذهن در نظر بگیرید.

ایجاد زمان با کار کردن در بهترین ساعات روز از نظر خودتان

یک برنامه و وظایف بسیار روشن می تواند در مدیریت زمان بسیار کمک کننده باشد. گاهی به تعویق انداختن امور طبیعی است و نمیتوان آن را ندید گرفت. این امر ممکن است اضطراب را افزایش دهد. ما این را نمی‌خواهیم. کاری که باید انجام دهید، رسیدگی به کار ها در بهترین ساعات روز از نظر خودتان است. نشستن و کار کردن در افزایشهای ۲۵ دقیقه‌ای مناسب به نظر می رسد. شما می‌توانید در طول این ۲۵ دقیقه هر کاری را انجام دهید.

How-to-plan-your-week-and-stress-less@2x-1890x945.png

اگر ۲۵ دقیقه بیش از حد به نظر می‌رسد، ۱۵ دقیقه را امتحان کنید! شما می‌توانید کاری را برای ۱۵ دقیقه درست انجام دهید ؟ این درست انجام دادن براساس چک نکردن هیچ ایمیل یا پیغامی معنا پیدا می کند. بطوریکه تنها بر روی مدیریت زمان ذکر شده تمرکز کنید. برنامه های مدیریت زمان متعدد اندرویدی و ios وجود دارد که، می توانید از آنان کمک بگیرید.

ایجاد زمان با استفاده از فیلتر جوابگویی و مسئولیت پذیری

برای مثال در این مرحله از مدیریت زمان، یک رقابت سالم بین خودتان ایجاد کنید. می توانید بر اساس انتخاب روزهای هفته کارهای متنوعی را انجام دهید. روزی را انتخاب کنید که قادر به نشستن و نوشتن چیزهای زیادی باشید. شما می‌توانید در کنار انجام این کار به سایر کارهای متفرقه نیز بپردازید. سپس در پایان روز نوشته ها را با یکدیگر مقایسه کنید. چند کلمه برای شما نوشته شده‌است؟ چه معتبرترین پست کدام است؟ در کدام زمینه بیشتر پیشرفت داشته اید. لیستی از معیارها را برای این بررسی، در نظر بگیرید. این کار به شما انگیزه می‌دهد که بنویسید و می‌توانید از همان روش برای انجام کارهای دیگر استفاده کنید!

دلیل اینکه چرا می‌خواهیم مدیریت زمان را در وهله اول در نظر بگیریم؛ این است که می‌توانیم بیشترین میزان آن را برای خودمان، خانواده مان، یا حیوانات خانگی مان، و .. صرف کنیم. مهم ترین دارایی شما زمان است و باید به آن احترام بگذارید.

منبع:

https://chillsprout.com/time-management-hacks-for-solopreneurs/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *