مدیریت زمان سودمند چیزی است؛ که اغلب ما با آن مبارزه می‌کنیم. در دنیایی که بدون شک کمبود عوامل مرتبط با حواسپرتی وجود ندارد؛ هدر دادن ساعات و یا حتی روزها در فعالیت‌هایی که نه مفید هستند و نه واقعا لذت بخش است، بسیار آسان میشود. اگر می‌خواهید از ساعاتی که به شما داده شده‌ است بهترین استفاده را ببرید، این چند تکنیک ذهنی را برای بهبود مدیریت زمان سودمند خود بررسی کنید.

fe27f35da574c2b27e46d4853432af13.jpg

برای داشتن مدیریت زمان سودمند، اهداف روزمره خود را مجسم کنید.

وقتی هر روز صبح از خواب بیدار شدید، باید تصمیم بگیرید که با آن روز چه کاری، انجام دهید. چه کارهایی را می‌خواهید به انجام برسانید؟ از چه فعالیتی می‌خواهید لذت ببرید؟ (مهم است توجه داشته باشید که اهداف روزانه لزوما نباید مرتبط باشند. شاید هدف شما برای یک روز این است؛ که زمانی را با خانواده خود صرف کنید و یا از یک روز ورزش کردن لذت ببرید).

پس برای تکمیل کردن این کارها، باید قبلا برای آن وقت گذاشته باشید. فکر کنید که اگر قبلا این کار ها را انجام می دادید، چه احساسی داشتید؟ این حس انجام، به شما کمک خواهد کرد تا وظایف خود را در آن روز کامل کنید و  با یک مدیریت زمان سودمند دیگر آن‌ها را کنار نگذارید.

از محول کردن وظایف به زمانی دیگر اجتناب کنید.

ما به عنوان انسان این تمایل تاسف‌بار را، برای صرف انرژی ذهنی بیشتر در مورد وظایفی که باید انجام دهیم، نسبت به آنچه که در واقع انجام می‌دهیم داریم. زمانی که وظایف را کنار می زنید، آن‌ها همیشه در پشت ذهن شما قرار می‌گیرند. لذت بردن از اوقات فراغت بسیار دشوار است؛ وقتی که به طور آگاه، یا ناخودآگاه به کاری که دارید، فکر می‌کنید. برای اجتناب از هدر دادن انرژی ذهنی در مدیریت زمان سودمند خود، و در مورد این کارهای ناتمام، همیشه وظایف را به صورت کامل انجام دهید.

سعی کنید تا ضرب الاجل ها را تنظیم کنید.

برخی چیزها در مدیریت زمان سودمند شما پرانگیزه تر، از یک مهلت خاص هستند. بعضی از وظایفی که به شما داده می‌شود؛ ذاتا با یک ضرب الاجل انجام می‌شوند. اما برای انجام وظایفی که از این مهلت برخوردار نیستند، باید با تنظیم یکی از کارها به نفع خود عمل کنید. مهلت ها، راهی برای شکست دادن به تعویق اندازی دارند؛ و می‌توانند به شما انگیزه دهند. این انگیزه در مدیریت زمان سودمند، حتی هنگامی که هیچ تمایلی به انجام آن کار ندارید، نقش موثری ایفا می کند. با این حال، مهم است که زمانی را برای خود تعیین کنید؛ که در واقع به آن‌، پایبند باشید. اگر محدودیتهای زمانی که تنظیم کردید را نادیده بگیرید؛ به زودی ارزش کمی برای تلاشهای مدیریت زمان سودمند خود خواهید داشت.

bigstock-Deadline-Written-On-A-Calendar-198265843.jpg

در مدیریت زمان سودمند خود، یک لیست از وظایف تهیه کنید.

یکی از بهترین ابزارهای مدیریت زمان سودمند که می‌توانید استفاده کنید؛ یک لیست کامل از وظایف است. چیزی در مورد نوشتن وظایف بر روی یک تکه کاغذ، که باید انجام دهید؛ باعث می‌شود آنها احساس بیشتری شبیه به یک وظیفه، به شما بدهند.

این موضوع، به یک روش مشخص و محسوس برای دیدن اینکه چقدر هنوز باید کار انجام دهید؛ و پی‌گیری چیزهایی که قبلا انجام داده‌اید را ارائه می‌ دهد. به عنوان یک پاداش اضافه، علامت‌گذاری یک مورد از لیست وظایف، به شما یک پاداش خوب درخور نشان می دهد.

برای مدیریت زمان سودمند خویش، چند کار را متوقف کنید.

افراد زیادی وجود دارند که احساس می‌کنند؛ در انجام چند کار به طور همزمان، واقعا خوب هستند. اما در واقع تعداد کمی از ما واقعا این چنین هستیم. مطالعات نشان دادهاند که ما تقریبا وقتی تلاش می‌کنیم، که چندین کار را در یک زمان انجام دهیم؛ عمدتا کم‌تر سازنده و مفید فایده عمل می کنیم.

با یاد گرفتن نحوه اولویتبندی، شما قادر خواهید بود کارهای بیشتری از انجام چند کار روال را انجام دهید. در حقیقت، نه تنها زمانی که چندین کار را انجام می دهیم کم‌تر موثر خواهیم بود؛ همچنین این موضوع می‌تواند شانس مان را برای از بین رفتن وظایف بالا ببرد. چرا که هر دوی آن‌ها سخت‌ بوده؛ و از تمرکز بر تلاش‌ هایمان در یک کار واحد پایین تر هستند. به جای تلاش برای انجام همه کارها در یک زمان در مدیریت زمان سودمند، بررسی کارهایی که باید در یک زمان انجام دهید را شروع کنید. و همچنین تمام توجه خود را بر آن کار متمرکز کنید تا کامل شود.

good job.jpg

در پایان انجام کار ها، برای خود پاداش معینی در نظر بگیرید.

وقتی یک کار را تمام کردید، به خودتان پاداش بدهید! این به آن معنا نیست که شما باید هر بار چیزی را از لیستی که تهیه می کنید، چک کنید. و بعد یک جشن مفصل تدارک ببینید. برای بسیاری از مردم، پاداش تمام کردن یک کار چیزی به اندازه بیرون رفتن برای تنفس هوای تازه، یا برداشتن یک نوشابه از یخچال است.

فقط مطمئن شوید که هر پاداشی که به خود می‌دهید، سالم است؛ و مقدار زیادی از زمان خود را از دست نخواهید داد. به عنوان مثال، هر بار که کاری را به پایان میرسانید، کمی استراحت کنید. جالب است بدانید که، اگر کاری به درستی انجام شود، پاداش کوچک می‌تواند اثر بزرگی داشته باشد.

در مدیریت زمان سودمند خود، زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید.

مهم نیست که چقدر کار می‌کنید. زیرا همیشه کارهایی وجود دارد که می‌توانید، روی آن ها تمرکز کنید. گاهی اوقات این احساس هیچ وقت از بین نمی رود. و ممکن است خودتان را درست زمانی بیابید که تلاش می‌کنید با کار کردن بیشتر و سخت‌تر زندگی تان را تغییر دهید.

با این حال، تقریبا همیشه یک نکته وجود دارد. به خودتان بگویید که، از این نقطه به بعد، مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید! یا کاری که انجام می‌دهید کیفیتی مشابه قبل ندارد؛ و زمان مشخصی طول می‌کشد تا این کار را انجام دهید. استراحت و سالم بودن شما از هر چیزی مهم تر است. پس خودتان را به بهانه دریافت درآمد بیشتر از دست ندهید. و در مدیریت زمان سودمند خود، ساعاتی را برای استراحت در نظر بگیرید.

بنابراین مهم است بدانید چه موقع یک گام به عقب بردارید، و ریلکس باشید. به عنوان مثال، کار کردن با اهداف روزمره، و پاداش دادن به خودتان با دوره‌ های کوتاه استراحت بهترین ایده به نظر می رسد. فقط  باید بدانید که دریافت هر کدام از این زمان ها، برای خودتان به اندازه کافی، از بابت مدیریت زمان سودمند مهم است.

.

منبع:

https://www.success.com/7-mental-techniques-to-improve-your-time-management/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *