تعیین اهداف کسب و کار؛ اولین قدم برای شروعی پرقدرت!

تعیین اهداف کسب و کار

وقت آن رسیده ‌است که شما نیز همانند بسیاری از افراد کسب و کار خود را ایجاد کنید. اما چه نکاتی برای ایجاد یک کسب و کار موفق باید بدانید؟ به راستی تعیین اهداف کسب و کار و هدف گذاری برای شروع کسب و کار چه اهمیتی دارد؟ همه روزه در جهان کسب و کارهایی با شیوه‌هایی نوین و سنتی در حال شکل‌گیری هستند که سرانجامِ قریب به اتفاق آن‌ها شکست است! شروع یک کسب و کار همیشه یک کار ریسک‌پذیر بوده ‌است که احتمال موفقیت تنها با رعایت یک‌سری نکات و داشتن دانش کافی در این زمینه، افزایش می‌یابد. برای پاسخ به این پرسش‌ها و تضمین موفقیت در کسب و کار خود با خانه آموزش همراه باشید.

کسب و کار چیست و معرفی انواع آن

مجموعه افرادی را که با تخصص‌های مختلف برای یک هدف مشترک در یک سازمان تلاش می‌کنند، یک کسب و کار می‌گویند. کسب و کار از طرق مختلفی مانند خرید، فروش و مبادله کالا به کالا کسب سود می‌کند. هدف کلی کسب و کار از جنبه اقتصادی کسب درآمد و بدست آوردن پول است و از جنبه اجتماعی می‌توان به معروف شدن و برند شدن کسب و کار اشاره کرد. امروزه به دلیل شکل‌گیری کسب و کارهای زیاد و متنوع رقابت در این عرصه بسیار سخت شده‌است؛ بنابراین تعیین اهداف کسب و کار قبل از راه‌اندازی آن بسیار مهم است. کسب و کار انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • کسب و کار اینترنتی: امروزه به دلیل افزایش ترافیک و دردسرهای ناشی از خرید کالا به صورت فیزیکی، خرید اجناس به صورت اینترنتی بسیار گسترش یافته‌ است. اینگونه کسب و کار کالاهایی را به صورت اینترنتی برای مخاطبین عرضه می‌کند. از نمونه سایت‌های موفق می‌توان به دیجی کالا اشاره کرد.
 • کسب و کار خانگی: کسب و کار خانگی مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارااست. استفاده از ابزارها و تجهیزات منزل جهت کسب درآمد را کسب و کار خانگی می‌گویند.
 • کسب و کار خانوادگی: ایجاد یک کسب و کاری که اعضای آن عضو یک خانواده و فامیل باشند.

تعیین اهداف کسب و کار

برای شروع یک کسب و کار باید چه کارهایی انجام داد

برای ایجاد یک کسب و کار موفق باید با رعایت تمام جوانب کار را شروع کرد. فراموش نکنید که برای شروع یک کسب و کار باید زمان زیادی را بگذارید؛ بنابراین کسب و کار شما باید در حوزه‌ای باشد که به آن علاقه‌مند هستید و از صرف زمان برای آن دریغ نمی‌کنید. علاقه به انجام کار به شما انگیزه می‌دهد و باعث پیشرفت روزافزون شما خواهد شد. نقطه آغاز یک کسب و کار نیز مهم‌ترین قسمت کار است. از جمله نکات مهم‌ دیگری که برای شروع کسب و کار باید بدانید عبارتنداز:

۱.    در ابتدای کار انتظار سود زیادی نداشته باشید

بعد از تعیین اهداف کسب و کار خود و در ابتدای کار و نقطه شروع شما ممکن است هیچ سودی نداشته ‌باشید! پس باید برای خود یک منبع مالی نیز دست و پا کنید. بنابراین شغل دومی در کنار کسب و کار نوپای خود داشته ‌باشید. بهتر است کار تیمی را نیز فراموش نکنیدغ چرا که موفقیت یک کسب و کار مستلزم انجام کارها و وقت گذاشتن بسیار است. داشتن یک تیم عالی برای تقسیم کارها بسیار می‌تواند مفید باشد. توجه داشته‌باشید که انتخاب اعضای تیم نیازمند دقت بسیار زیاد است؛ چرا که این کار اعضای تیم است که موفقیت کسب و کار را تضمین می‌کند.

۲.     برای بیزینس خود برنامه‌ریزی کنید و جامعه هدفتان را بشناسید

شناخت مشتری و جامعه هدف کسب و کار شما اهمیت فراوانی دارد. این شناخت به شما کمک می‌کند که کسب و کارتان متناسب با نیاز جامعه باشد. همچنین از نوشتن بیزینس پلن خود غافل نشوید! نوشتن و طراحی کسب و کار روی کاغذ مشکلات کسب و کار را نمایان می‌کند و شما می‌توانید قبل از تعیین اهداف کسب و کار، فکر رفع آن‌ها باشید. توجه داشته‌باشید که این طرح شما با واقعیت تفاوت‌های بسیاری دارد. پیشنهاد می‌شود برای کسب و موفقیت‌های بیشتر مقالات هدفگذاری را مطالعه نمایید.

۳.     قبل از شروع تحقیق کنید و حرفه‌ای عمل کنید

تحقیق در مورد آن کسب و کار جزو ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که باید در شروع یک کسب و کار انجام داد. پرسش از مشاورین مطمئن، جستجو در اینترنت، مطالعه کتاب در این زمینه و… می‌توانند راه‌های پیش رو شما برای تحقیق باشند. همچنین باید سعی کنید تا حرفه‌ای عمل کنید؛ داشتن کارت ویزیت، وبسایت، ایمیل و راه ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند شما را حرفه‌ای نشان دهد و اطمینان کافی به مخاطبین بدهد.

تعیین اهداف کسب و کار

چند نکته برای تعیین اهداف کسب و کار

هر کسب و کاری با یک سری اهداف ایجاد می‌شود. تعیین هدف‌های کسب و کار مهم‌ترین بخش یک کسب و کار است که ایجاد آن نیازمند رعایت نکات ساده‌ای است. ابتدا دقت داشته باشید که همه کارها را قانونی انجام دهید و کسب و کار خود را قانونی ایجاد کنید. این کار از همان ابتدا این اطمینان را به شما می‌دهد که چیزی نمی‌تواند جلوی پیشرفت کسب و کار شما را بگیرد. در ادامه برای تعیین هدف‌های کسب و کارتان به موارد زیر دقت کنید:

 • تعریف اهداف دست یافتنی: اولین گام برای تعیین اهداف کسب و کار این است که مشخص کنید دقیقا چه می‌خواهید و ارزش هدف خود را بسنجید. بررسی کنید که آیا این هدف ارزش جنگیدن دارد یا نه. تعیین هدف‌های کسب و کار برای ایجاد انگیزه بسیار حائز اهمیت است.
 • مشخص کردن مسیر: تعیین راه و روش رسیدن به هدف نیز مهم است. روند رسیدن به اهداف اگر مشخص باشد اهداف سریع‌تر بدست خواهند آمد.
 • تعیین زمان برای رسیدن به اهداف: تعهد به اهداف کسب و کار بسیار مهم است. اگر شما برای رسیدن به اهداف خود زمان در نظر نگیرید با شکست مواجه خواهید شد و دلسرد می‌شوید.
 • دلایل شکست کسب و کار: شکست در یک کسب و کار به نحوه مدیریت شما بستگی دارد و امری اتفاقی نیست! از جمله دلایلی که یک کسب و کار شکست می‌خورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • نداشتن تجربه کافی
 • نبود سرمایه
 • نداشتن نظارت کافی و صحیح بر کار
 • سرمایه گذاری زیاد و غیر اصولی
 • فروش پایین

کلام آخر

همانطور که گفتیم امروزه کسب و کارهای زیادی در جهان راه اندازی می‌شود که سرانجام بسیاری از آن‌ها شکست و ورشکستگی مالی می‌باشد. ایجاد کسب و کار باید با دوراندیشی و مدیریت انجام شود و تعیین اهداف مشخص و روشن طرح‌ریزی شود. خانه آموزش این بار به معرفی و تعیین اهداف کسب و کار پرداخت تا شما با مطالعه این مقاله شناخت خود از کسب و کار را افزایش داده و کسب و کار موفقی راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست