تعریف مدیریت زمان و بررسی جنبه‌های مختلف مدیریت زمان

مدیریت زمان چیست

زمان تنها دارایی در جهان است که به طور یکسان به همه انسان‌ها تعلق گرفته است. گردش زمین و شب و روزها برای همه افراد جامعه در همه جای این کرده خاکی به یک اندازه است. پس چگونه برخی افراد فرصت رسیدن به موفقیت­‌های بزرگ را پیدا می­‌کنند؟ باید گفت آنچه بیشتر از مقدار زمان اهمیت دارد در واقع نحوه استفاده از آن است که تعیین کننده ارزش زمان است. بنابراین در یک نگاه کلی تعریف مدیریت زمان را می‌­توان این طور در نظر گرفت، فرآیندی که طی آن وقت ارزش بیشتری پیدا می­کند. انجام برنامه ریزی برای موفقیت در مدیریت زمان خود باعث کشف استعدادهایمان خواهد شد.

تعریف مدیریت زمان چیست و چه اهمیتی در طول تاریخ پیدا کرده است

صحبت درباره تاریخچه مدیریت زمان کار دشواری است چرا که درک زمان و محدودیت وقت از اولین روزهای زندگی بشریت اتفاق افتاده است. در واقع تلاش برای تامین نیازهای ضروری مانند آب، غذا و پناهگاه در مدت زمان مشخص از ضروریات حفظ زندگی هر موجود زنده است. انسان­ها نیز همواره باید بین زمانی که در اختیار داشتند و وظایف ضروری زندگی تعادل برقرار می­کردند، آنها تا جایی در این امر پیشرفت کردند که به موفق­ترین موجود در کنترل شرایط زندگی­اش تبدیل شدند. برای انسان در آن دوران تعریف مدیریت زمان به شکل منسجم و علمی مد نظر نبود اما کاربرد گسترده‌ای در زندگی افراد داشته است.

به مرور زمان و افزایش جمعیت، انسان­ها یاد گرفتند که کارها را تقسیم کرده و هر یک بخشی از وظایف جامعه را به عهده بگیرند. به این ترتیب تبادل کالا و خدمات بوجود آمد و این مقدمه شکل گیری تجارت به شکل کنونی بود. لزوم تامین به موقع کالای مورد نیاز دیگران برای دریافت کالای مورد نظر هر فرد، اهمیت مدیریت زمان را برای آنها روشن­تر کرد. در ادامه این روند با رشد صنایع و شکل­گیری همکاری بین حرفه­‌های مختلف و همچنین انجام کار دسته جمعی به اهمیت برنامه­ریزی و تولید به موقع کالاها افزوده شد. بالاخره گسترش جوامع و رشد علوم مختلف، نیاز به بررسی دقیق شرایط و ارائه راهکار و تعریف علمی مدیریت زمان را بیشتر کرد. امروزه در شاخه­‌های دانشگاهی مختلف به مباحث مرتبط با اصول زمان­بندی و افزایش بهره­وری پرداخته می­‌شود.

تعریف مدیریت زمان

چگونه زمانی که دراختیار داریم را بیشتر کنیم

اگر زمان را یک کمیت ثابت در نظر بگیریم که امکان تغییر اندازه آن وجود ندارد، با مدیریت زمان می‌­توان از جنبه کیفی آن را تا حد بسیار زیادی گسترش داد، بدین ترتیب که وقتی دو نفر در طول یک شبانه روز ۲۴ ساعت زمان مساوی در اختیار دارند نفر اول یک روز عادی را می­گذراند و تعداد ساعات زیادی را به فعالیت‌­های غیر مفید می‌­پردازد برای مثال وقتی ۸ ساعت خواب برای انسان کافی است، این فرد ۹ ساعت بخوابد و ۱ ساعت هم طول بکشد تا تصمیم بگیرد از جایش بلند شود، از نظر کیفی ۲ ساعت زمان نسبت به فرد دوم کمتر دارد که هیچ بهره برداری مفیدی از آن انجام نداده است.

حال فرد دوم همین ۲ ساعت را برای یادگیری نکات ضروری برای پیشرفت در حیطه کاری­اش صرف کرده است، شاید در یک روز چندان زیاد به نظر نرسد و با خود فکر کنید با این مقدار یادگیری اتفاق بزرگی برایش نخواهد افتاد، اما اگر این جریان در طول هفته، ماه و سال ادامه داشته باشد نفر اول ۳۶۵ تا ۲ ساعت را به بیهودگی گذرانده است و نفر دوم بیش از ۷۰۰ ساعت زمان برای یادگیری و پیشرفت در کارش سرمایه گذاری کرده است. بر این اساس تعریف مدیریت زمان به جنبه کیفی آن اشاره دارد و با برنامه­ریزی می­توان کیفیت ساعات روز را به شکل اعجاب انگیزی بالا برد به عبارتی با مدیریت زمان می­‌توان به جریان خطی برنامه روزانه عمق و بعد داد.

عادت به مدیریت زمان، یک عمر آرامش

کسی که یاد بگیرد با برنامه­ریزی زمان می­‌توان ارزش آن را چند برابر کرد همواره تلاش می­‌کند از فرصت‌هایی که در اختیار دارد بهترین استفاده را ببرد و کسی که نسبت به ارزش زمان و نحوه استفاده از این دارایی مشترک آگاهی کافی نداشته باشد به دقایق کوتاهی که در طول روز صرف امور غیرضروری می­‌کند توجه ندارد درحالی که همین لحظات کوتاه به مرور جمع شده و زمان زیادی از عمر او را تلف می­‌کند. بنابراین آنچه همواره اهمیت دارد عادت برنامه­ریزی و استفاده بهینه از زمان در طول زندگی است.

به علاوه برنامه ­ریزی و مدیریت زمان موجب نظم بخشیدن به کارهای روزمره و جریان کلی زندگی می­‌شود، این مساله انسان را از استرس و نگرانی ناشی از کمبود وقت و یا نرسیدن به اهداف دور می­‌کند زیرا فردی که با برنامه­ریزی اصولی، فرصت­‌های زمانی که در اختیار دارد را به طور متناسب بین وظایفش تقسیم می­‌کند، با توجه به میزان تعهدی که برای دستیابی به بازدهی مورد نظرش دارد خود را ملزم به اجرای دقیق اجزای برنامه­اش می‌­کند. طبق تعریف مدیریت زمان این فرد با اختصاص دادن زمان مشخص به هر فعالیت، ارزش کیفی زندگی­اش را بالا می­برد و آرامش و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه می­‌کند.

مدیریت زمان فرمولی چند جانبه

مدیریت زمان به ساده­‌تر شدن کارهای پیچیده کمک می‌­کند

یک پروژه پیچیده و سنگین را در نظر بگیرید که در مدت زمان معین و با تعداد افراد مشخص باید به اجرا درآید. در یک برآورد کلی شاید انجام به موقع و درست امور دشوار و غیرممکن به نظر برسد اما با کوچک کردن کل پروژه به بخش‌­های کوچکتر و اختصاص بخشی از زمان به هرکدام قدری از پیچیدگی کار کاسته می‌­شود. سپس با برنامه­ریزی برای مرحله اول و تقسیم آن بین افراد گروه، تعدادی وظایف ساده­تر شکل می­گیرد که دیگر برای هیچ یک از اعضای تیم هراس انگیز نیست. بعد از اجرای بخش اول نوبت بررسی و برنامه­ریزی برای مرحله دوم است. به همین ترتیب کل پروژه پیچیده اولیه به صورت مرحله به مرحله و با برنامه­ریزی صحیح به شکلی معقول پشت سر گذاشته می‌­شود. بنابراین شکل دیگر تعریف مدیریت زمان، ساده­تر کردن فرآیندهای پیچیده با انجام مرحله به مرحله آن در زمان مناسب است.

سخن پایانی

انسان از ابتدای خلقت به طور غریزی نسبت به اهمیت زمان و برنامه­ریزی برای تامین احتیاجاتش آگاه بود. با گسترش جوامع و رشد صنایع به مرور فعالیت‌­های پیچیده­تری به زندگی انسان­ها راه یافت. به این ترتیب نیاز به مدیریت اصولی و برنامه­ریزی هدفمند برای دستیابی به بازدهی مناسب بوجود آمد که نهایتا منجر به ارائه تعریف مدیریت زمان از زوایای مختلف علمی و کاربردی شد. در کل مدیریت زمان به تقسیم­بندی صحیح فرصت­ها بین فعالیت­‌های ضروری در مسیر رسیدن به هدف اطلاق می‌­شود. خانه آموزش با توجه به اهمیت زمان در زندگی افراد، تلاش می‌­کند روش­‌های اصولی برنامه­ریزی را در بین اقشار مختلف جامعه گسترش دهد. همچنین می‌توان این مهارت‌ها را برای مدیریت زمان در سازمان در خود پرورش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست