زمانی که به تصمیم‌گیریها و مذاکره های مالی اولیه فکر می‌کنید، یک موضوع اساسی وجود دارد؛ که ممکن است آن ها را تحت شعاع قرار دهد. این مساله در مورد بدهی یا استفاده از کارت‌ های اعتباری یا حتی گرفتن بیش از حد وامهای دانشجویی نیست. خیلی از این مسائل به واسطه ی یادگیری اصول مذاکره قابل حل هستند.

مانند بسیاری از مردم، مخالفت با پیشنهاد کاری یا استفاده از فرصت های موجود بدون مذاکره و ارائه پیش شرط می تواند یک امر عادی باشد. با گرفتن یک شغل با حقوق پایین (در یک کلان شهر)، می تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین ترتیب وقتی پیشنهاد شغلی جدید با حقوق اندکی بالاتر از شغل اولیه ی خود پیدا کنید؛ می توانید راحت تر به حقوق کمتر بدون وجود گفتگو کاری، تحریک شوید.

وقتی که حتی اصول مذاکره را بلد نباشید؛ و از آن به عنوان یک توانایی روزمره استفاده نکنید، کارفرمای احتمالی می تواند مجددا حقوق و دستمزد شما را تا حد پایینی کاهش دهد. یا باعث شود تا به کار بیشتر در ازای دریافت مبلغ ناچیزی ترغیب شوید.

مذاکره یک مهارت روزانه و مهم است. اما متاسفانه، بیشتر مردم درباره آن چیزی نمی‌دانند. در اینجا شش مورد از اصول مورد استفاده در مذاکرات روزانه ی کاری و اجتماعی وجود دارد، که پیشنهاد میکنیم آن را از دست ندهید.

7-Negotiation-Matrix-765x510.jpg

مذاکره

سود خود را از انجام کار مورد نظر برای مذاکره پیدا کنید.

بیان و حرکات ظریف در یک مذاکره تا حدی در مورد تشخیص محدودیت‌ های فرد مقابل است. نباید در اواسط مذاکره وارد بحث های محاسباتی شوید. مهم نیست که این مذاکره درباره چه موضوعی باشد. توجه داشته باشید که در صورت برهم زدن گفتگو توسط طرف مقابل از اصول خود پایین تر نیایید.

با دانستن این که دقیقا چه حداقلی از موضوع مورد بحث در مذاکره از طرف مقابل، درخواست می کنید؛ یک گزینه جایگزین همراه داشته باشید. این جایگزین یا سود دریافتی از کار مورد نظر نباید به وضوح توسط طرف مقابل قابل دیدن باشد. اما هر کاری که می‌کنید، از این حد مشخص افول نکنید.

هر مذاکره ای حداکثر و حداقل هایی به همراه دارد. شما باید سعی کنید که به حداقل ترین حالت راضی نشوید. حتی اگر به عنوان مثال برای استخدام یا انجام یک پروژه منصوب می شوید.

از ارائه محدوده ی راضی کننده در مذاکره اجتناب کنید.

یک تاکتیک مذاکره کلاسیک برای سرپرست ها، کارفرمایان، و حتی آن کسی که سعی دارد یک جنس دست دوم و ساده بخرد، این است که از ارائه هرگونه محدوده راضی کننده اجتناب کنید. در مورد این موضوع از دیدگاه یک کارفرمای احتمالی به آن فکر کنید. این کار ممکن است، به کرات در طول زندگی برایتان رخ داده باشد.

خیلی از فروشندگان خدمات از این متد استفاده می کنند؛ و سعی دارند نظرتان را برای خرید بدانند. ممکن است مبلغ و یا ارزش پیشنهاد داده شده توسط شما بسیار بالاتر از حد معمولی آن باشند. پس بهتر است از این موضوع صرف نظر کرده؛ و به عنوان یک اصل مهم در گفتگو طرف مقابل را به حد کافی قانع نمایید.

به عنوان مثال برای دریافت یک دستمزد ممکن است؛ در حین مذاکره مبلغی پایینتر از حد ممکن به شما پیشنهاد شود. در صورتی که مبلغ اعلام شده برای آن در آگهی استخدامی بسیار بالاتر از آن میزان ارائه شده است. در حین گفتگو برای این موضوع سعی کنید تا از این مورد اطلاعات غافل نمانید.

business-english-negotiation-phrases.jpg

اصول مذاکره

یک راه برای اجتناب از این حالت این است که خود را محکم نگه داشته. و به جای این که اجازه بدهید طرف مقابل شما را خلعسلاح کند، می‌توانید با چیزی مانند این کلمات با وی مقابله کنید. ”به جای بحث بر سر منفعت طلبی بهتر است تا به عنوان دو دوست با یکدیگر بحث کنیم. این جمله می تواند بسیار موثر باشد. فراموش نکنید که حفظ یک جو دوستانه در حین مذاکره از ایجاد کشمکش بهتر است.

ارائه شواهد لازم و کافی حین مذاکره را فراموش نکنید.

راحت‌ ترین زمان برای مذاکره درباره طلب شخصی زمانی است؛ که به دنبال تغییر هستید. زمانی که در یک موقعیت کاری یا حتی اجتماعی حبس شدید، این کار کمی سخت‌ به نظر می رسد. این به این معنا نیست که این کار غیرممکن است.

ممکن است بخواهید با اجازه به طرف مقابل، گفتگو را شروع کنید. تا به مرور وی را از موضوع صحبت مطلع کنید. رها کردن این طلب شخصی و عدم انجام گفتگو می تواند بعد ها در آینده کاری و اجتماعی شما موثر واقع شود. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد. شما باید با مدرک تمام کارهایی که انجام داده‌اید، طلب خود را از شخص مورد نظر درخواست کنید.

زمانی که از انتظارات خود فراتر رفته‌اید و شواهدی در دست دارید که بازخورد خوبی دارند؛ و یا معیارهایی را نشان می‌دهند که نشان‌دهنده چیزی هستند که روی آن کار کرده‌اید، می توانید امیدوار باشید که مذاکره تان به ثمر خواهد نشست. ارائه توانایی های قابل انجام ( یا انجام شده ) نه تنها اثر بدی در گفتگوی دو طرفه ندارند؛ بلکه می توانند بسیار موثر باشند.

erp-negotiation.jpg

مذاکره کلاسیک

در مذاکره برای گزینههای غیر حقوقی آماده باشید.

ممکن است طرف مقابل شما همیشه برای گفتگو های مورد نظرتان آمادگی نداشته باشد. بنابراین برای مذاکره بر روی مزایا آمادگی بیشتری داشته باشید. سعی کنید یک روز در هفته برای انجام این گفتگو برنامه ریزی کنید. انجام این کار ابدا به معنای درخواست بیش از حد نیست. و می تواند در روند مذاکره بهتر عمل کند.

انجام مذاکره در موقعیت هایی که دو طرف آمادگی بیشتر داشته باشند می تواند بسیار مفید واقع شود. بنابراین باید خودتان را برای گفتگو های غیر حقوقی آماده کنید. مهم نیست که آنچه که بیان خواهد شد، چه محتوایی دارد. رعایت این نکته به برخورد شما وابسته است.

قبل از انجام مذاکره بارها تمرین کنید.

شاید دقیقا متوجه نباشید که چه زمانی یک مذاکره بزرگ می‌ تواند راه تان را هموار کند. بنابراین همیشه آماده باشید. این آمادگی می تواند با انجام تمرین های محدود در قالب جملاتی که باید بیان شوند، باشد. آیا از یک مشکل روزمره باید با مدیر ساختمان خود گفتگو کنید؟ سعی کنید راه های رفع مشکل را امتحان کنید و در صورت نتیجه نگرفتن با یک آمادگی کامل با وی بحث کنید. این مثال کوچک نشان می دهد؛ که انجام مذاکره با تمرین باید تا حد لازم ضروری باشد.

منبع:

https://blog.kasasa.com/2017/05/negotiation-tactics-that-actually-work/1.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *