آیا می‌خواهید با حضور ذهن، آرامش و رفتار حرفه‌ای در صحنه سخنرانی عمومی صحبت کنید؟ همه‌ی ما تجربه صحبت در یک جمع را دست کم یکبار در طول زندگی به دست می‌آوریم. و به همین دلیل باید از زبان بدن در سخنرانی به خوبی آگاه باشیم. حتی اگر سخنرانی شغل یا بخش عمده‌ای از زندگی غیر شخصی تان را تشکیل نمی دهد، با این حال علم و آگاهی در مورد این موضوع، کمک می کند تا فرد بهتری در گفتگو های جمعی بزرگ یا حتی کوچک باشید.

برخی از افراد در دوران تحصیل در دانشگاه، و برخی دیگر در هنگام پیوستن به گروه های مختلف علمی، فرهنگی و غیره باید نقش خود را به عنوان سخنرانی قدرتمند و حرفه ای با کمک زبان بدن در سخنرانی ایفا کنند. اولین و متمرکز ترین نقطه زبان بدن در سخنرانی شما چهره تان محسوب می شود. تمامی افراد حاضر در یک جمع اولاً به چهره شما نگاه می کنند، و از آن تاثیر می پذیرند. و سپس توجه خود را به دیگر بخش های بدن مثل دست ها متمرکز می کنند. با توجه به اهمیت و کلیدی بودن چهره در نگاه نخست، بهتر است تا از بکارگیری آن در یک سخنرانی عمومی آگاه باشیم. این طور نیست؟

28a29356a3b04ba887e234568161fff1.jpeg

زبان بدن در سخنرانی

از حالت چهره در زبان بدن در سخنرانی آگاهی دارید؟

کاری که در محل کارتان، یا در کنار خانواده و یا با دوستان قدیمی دبیرستان و غیره انجام می دهید، کاملاً با ایراد یک سخنرانی و استفاده از زبان بدن در سخنرانی جمعی متفاوت است. شما این نقش‌ها را بدون زحمت و بدون توجه به زبان بدن در سخنرانی یا ارائه یک موضوع خاص بازی می‌کنید. صمیمیت بین شما و آنها جاری است، و از رعایت اصول خاصی که عموماً در جمع های رسمی وجود دارد، پرهیز می کنید.

این موضوع، کاملاً مشخص است. اما اگر مانند بسیاری از مردم باشید، وقتی موضوع به سمت صحبت یا سخنرانی در یک جمع کشانده می شود، ممکن است درباره عملکرد و زبان بدن در سخنرانی خود در آنجا شروع به فکر کردن کنید. این مسئله، موضوعی خارج از روال عادی است! (البته، چون این فقط یک عملکرد دیگر است) ناگهانی ترین و طبیعیترین شیوه برقراری ارتباط در زبان بدن سخنرانی، کاملاً به شکلی اتو کشیده شده و به چیزی بسیار جالب‌تر تبدیل می‌شود. اما دلیل آن چیست؟ زیرا اکنون، زمان آن است که برای کسب و کارها، یک جمع فرهنگی، علمی، هنری و غیره ( کاملاً غیر آشنا) صحبت کنید.

در این مطلب یک درس عالی برای یادگیری زبان بدن در سخنرانی وجود دارد. اگر می‌خواهید زمانی که در جمع صحبت می‌کنید، یک سخنران کاربلد باشید؛ باید یاد بگیرید که یک سخنرانی، ارائه، تبلیغ، ظاهر سازی، و مابقی را به عنوان یک عملکرد دیگر را یاد بگیرید. این یادگیری به شما کمک می کند تا رفتارتان آرام‌تر و طبیعی‌تر از قبل باشد. همچنین این موضوع مطمئنا به معنای واقعی بودن زبان بدن در سخنرانی و اعتماد به نفس بالا است.

آیا می‌توانید به یک روش بهتر برای نگاه کردن و احساس کردن بیشتر با مخاطبین خود فکر کنید؟ همه دوست دارند در حین قرارگیری در یک جمع ( حتی خیلی کوچک) با رفتاری طبیعی جلوه کنند. حتی اگر از جزئیات و اصول زبان بدن در سخنرانی آگاه باشند، باز هم چهره آن ها تمام آنچه که از درون حس می کنند را فریاد می زند. به خصوص که ما دو چشم روی صورتمان داریم، و این دو عضو مهم و حساس همه چیز را آشکار خواهند کرد.

چهره ما در مقابل دیگران در حین سخنرانی باید به چه شکلی باشد؟

این ایده در مورد زبان بدن در سخنرانی به مثابه یک نوازنده است، که از نظر نحوه تعامل با دیگران از ویژگی های خاصی برخوردار است. سخنرانی همان هنر نواختن یک ساز خاص برای دیگران است. عده ای می دانند که ساز مذکور را ( چهره) را چطور به دست بگیرند، و نغمه ای زیبا برای دیگران ایراد کنند. اما عده ای دیگر از همان ابتدا هم طریقه ی به دست گرفتن و کنترل ابزار لازم خود را برای اجرا اشتباه می گیرند. و خوب می دانید که همین اشتباه نخست نخواهد توانست احساسات و درک زیبایی شناختی مخاطب را با یاری زبان بدن در سخنرانی به دست بگیرد. زیرا افراد دیگر شما را به روشهای خاصی درک می‌کنند و این که چطور درباره تان فکر می‌کنند، باعث می شود تا تیم شما، بخش، یا سازمان و غیره همگی تحت‌تاثیر قرار گرفته شود.

speech_female_presenter_handheld_wireless-application_teaser-shure_eu_2016.jpg

سخنرانی

این موضوع در زبان بدن سخنرانی به این معنی است که هر کاری که در سخنرانی خود انجام می‌دهید (چه به کار کردن برای سازمانی که در حال حاضر با آن همکاری می کنید و یا غیره) مردم درباره شما براساس آنچه که به آن‌ها نشان می‌دهید، تصمیم‌گیری خواهند کرد. در حقیقت ارتباط چشمی، ژست، نزدیکی شما به حضار، این که چقدر با شور و اشتیاق صحبت می‌کنید و رفتارهای مشابه دیگر مرسوم در زبان بدن در سخنرانی آشکارا بیوگرافی و خلاصه ای درباره خودتان و هدفتان را نمایان خواهد کرد.

مخاطبان در این مورد که آیا می‌توانند به شما اعتماد کنند، به آن‌ها چه میگویید، چه احساسی در مورد آن‌ها دارید و اینکه آیا آن‌ها می‌خواهند با شما کار کنند یا خیر، تصمیم‌گیری خواهند کرد. نقش مهم و ابتدایی این تصمیم گیری به کمک چهره در زبان بدن در سخنرانی است. و سخنرانی که از این مقوله آگاه باشد می تواند حتی با وجود پایین ترین شانس ممکن، دیگران را برای هدف مورد نظر تهییج کند.

خب، با اشراف بر این حقایق شما چه صورت و چهره ای را در زبان بدن سخنرانی خویش به حضار نشان می‌دهید؟ به عنوان یک سخنران، کاری که برای کمک به مردم باید انجام دهید تبدیل شدن به ارائه دهنده‌ای موثر است که کمک می کند تا افراد در همه تعامل ها موثرتر واقع شوند. و هرچه بیشتر ذهنیت دچار لغزش را به راحتی به یک عملکرد دیگر تبدیل کنید، بیشتر می توانید با تمام مخاطبین خود، چه بزرگ و چه کوچک در ارتباط باشید.

بدیهیات مرتبط با حالات چهره در زبان بدن در سخنرانی

1.انتقال احساسات با چهره در زبان بدن در سخنرانی:

حالات صورت از جمله شایع‌ترین گونه‌ های زبان بدن در سخنرانی هستند، که بسته به احوالات و موضوع در حال بیان متغیرند. برای لحظه‌ فکر کنید که یک فرد تا چه میزان قادر است فقط با حالت چهره حس درونی خود را منتقل کند. البته بی آنکه از آن خبر دار باشد. لبخند می‌تواند نشانه رضایت یا شادی باشد، در حالی که اخم می‌تواند نارضایتی و یا تقبیح را نشان دهد.

دفعات زیادی از حالات چهره، احساسات واقعی ما را در مورد یک وضعیت خاص نشان می‌دهند. زمانی که کسی اظهار می کند که احساس خوبی دارد، باید با نگاهی به صورت وی متوجه راستی و درستی این حس شد. شادی، ناراحتی، عصبانیت، غافلگیری، تنفر، ترس، اضطراب، هیجان، اشتیاق و تحقیر همگی می‌تواند از طریق بیان صورت منتقل شود.

thumb_man-public-speaking.jpg

حالت چهره

.

.

2.میزان لازم ارتباط چشمی در زبان بدن در سخنرانی:

در این میان بهتر است از جهت چشم ها غافل نشوید. حرکت چشم ها، بخش مهم و با اهمیتی از فرآیند ارتباط با زبان بدن در سخنرانی است. زمانی که مستقیما به چشمان مخاطبان نگاه می‌کنید، در حین حفظ یک مکالمه، اعلام می کنید که به توجه آنها علاقهمند هستید و تنها به بیان جملات بدون توجه به کسانی که در جمع حضور دارند، اکتفا نمی کنید.

با این وجود، گاهی تماس چشمی طولانی می‌تواند احساس مخاطب را تهدید کند. از طرف دیگر، قطع ارتباط چشمی و نگاه مکرر به دور ممکن است نشان دهد که فرد پریشان، و ناراحت است و یا سعی دارد احساسات واقعی خود را پنهان کند. در زبان بدن سخنرانی بهتر است تنها 5 ثانیه به هر فرد نگاه کنید. چه کسانی که در نزدیکترین صندلی در مقابل شما هستند و چه کسانی که در دور ترین فاصله از شما قرار دارند.

3.میزان پلک زدن در زبان بدن در سخنرانی:

پلک زدن مکرر، نشان دهنده احساس ناراحتی و یا عدم تمرکز است. بهتر است که به عنوان یک سخنران حرکات پلک چشم خود، و جهت چشم هایتان را کنترل کنید. این مسئله می تواند حتی موجب ناراحتی کسانی شود که در نزدیکترین فاصله با شما قرار دارند، و تمرکز کافی خود را از دست می دهند. یک سخنران در زبان بدن در سخنرانی خود باید به مثابه کنترل قدم ها یا جابجا شدن های گاه و بیگاه، کنترل پلک زدن را نیز مد نظر داشته باشد.

کنترل حرکات سر زبان بدن در سخنرانی

یک سر ایستاده و صاف همیشه نمی تواند در زبان بدن در سخنرانی خوشایند باشد، یا مفهوم جالبی را منتقل کند. خم کردن اندک سر به سمت راست و متمایل شدن آن در حین برقراری ارتباط چشمی کمک می کند، تا این مسئله را به حضار انتقال دهید که، از استرس و اضطراب خالی هستید.

نفس کشیدن به میزان کافی کمک میکند تا حتی اگر ذره ای استرس در وجود شما نهادینه شده باشد؛ آرام آرام آن را کنترل نمایید. حرکات سر در زبان بدن در سخنرانی نوعی ایجاد نزدیکی و صمیمیت با مخاطبان را نیز ارائه می دهد. این موضوع به شما کمک می‌کند که به جای تلاش برای داشتن ظاهر خوب، بر روی طول‌ میزان موج سخنان به شنوندگان، تمرکز کنید. با رعایت موارد گفته شده می توانید موضوعات و مباحث مختلف را به نحوی که حضار به آن نیاز دارند، به آنها ارائه نمایید.

منبع:

1. https://www.genardmethod.com/blog/how-to-be-a-top-performer-when-you-speak-in-public

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *