تاثیر مولفه های فرهنگی بر روند مذاکره چیست؟

Image result for ‫مذاکره‬‎ تا به اینجا در مورد مباحث مختلفی از مذاکره و مهارت های مختلف و لازم آن صحبت کردیم. در این مبحث به سراغ تاثیر مولفه های فرهنگی بر روند مذاکره می رویم. آیا فرهنگ و آداب و رسوم افراد در روند مذاکره تاثیر دارد. جواب این سوال قطعا مثبت است. مثلا اگر قرار است شما با یک فرد کاملا مذهبی وارد مذاکره شوید، نمی توانید در آن جلسه نوشیدنی های غیر متعارف سرو کنید چون ممکن است این کار را توهین به خود تلقی کرده و کلا مذاکره لغو شود. در خیلی از جلسات بین المللی که بین ایران و سایر کشورهای دیگر صورت می گیرد این موضوع از شروط مذاکره تعیین شده و حتما باید رعایت شود. البته مولفه های فرهنگی فقط مبحث مذهب نیست و می تواند فاکتورهای بسیاری را شامل شود. شناخت فرهنگ طرف مقابل هم قطعا کار ساده ای نبوده و نباید تصور کنید، می توانید با مطالعه سطحی و گشت و گذر چند روزه در بین آنها به این مقوله پی ببرید. یک موضوع مهم که حتما باید آن را در نظر داشته و آن را در کلیشه ذهنی خود قرار ندهید، اصطلاح با فرهنگ و بی فرهنگ بودن است. برخی افراد با تصور ذهنی که از کشور و یا قوم و شهر خاصی که دارند، ممکن است آنها را به دو دسته با فرهنگ و بی فرهنگ طبقه بندی کنند که این بزرگترین اشتباه در مذاکره و گفتگو خواهد بود. هیچ فرد و جامعه ای را شما پیدا نمی کنید که فاقد فرهنگ باشد شاید فرهنگ رایج در بعضی از آنها برای ما قابل قبول نباشد اما این به معنی بی فرهنگ بودن آنها نیست.

اهمیت تفاوت های فرهنگی در مذاکره

Image result for ‫مذاکره‬‎افراد به دلیل اینکه در بسترهای مختلف اجتماعی و فرهنگی بزرگ شده و رشد کرده اند و البته باورهای متفاوتی دارند قطعا تعاریف آنها در مورد اصطلاحات رایج مانند پاداش و تنبیه هم متفاوت است. این افراد در مجموعه ای که کار می کنند بر اساس همین عادات فرهنگی کار کرده اند، مذاکره نموده اند و یا پاداش گرفته و تنبیه شده اند. برای همین در حین مذاکره از همان آداب هم پیروی خواهندکرد و در همان قالب با شما رفتار می کنند. شناخت شما از این تفاوت ها و فرهنگ رایج در بین آنها به شما کمک می کند تا ارتباط موثرتری برقرار کرده و مذاکره بهتری داشته باشید و البته این گفتگو ها با سوء تفاهم های کمتری همراه باشد. البته این تفاوت های رفتاری فقط به فرهنگ عامه مربوط نمی شود. در داخل هر سازمانی هم واحد های مختلفی وجود دارد که این واحد ها بر طبق قوانین خود و البته دانش واحد مربوطه خود با افراد دیگر گفتگو می کنند و وقتی شما به عنوان یک واحد متفاوت می خواهید با آنها وارد مذاکره شوید، ممکن است چالش بوجود آید. مثلا گفتگو و مذاکره واحد تدارکات با واحد مصرف کننده در یک شرکت بزرگ یا هلدینگ، گفتگوی دفتر مرکزی با دفاتر استان های دیگر، مذاکره نمایندگی ها با شرکت خارجی مبدا و اصلی و یا مواردی از این دست که هر چه این تفاوت ها بزرگتر و اساسی تر باشد فهم روابط و البته فرهنگ حاکم بر آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

.

خب تا به این جای بحث ما موارد زیادی از مهارت های مذاکره را آموختیم. اول اینکه با مدل ذهنی آشنا شدیم و بعد به درک خوبی از انواع مذاکره و مدیریت زمان و هوش هیجانی رسیدیم و به اهمیت کار تیمی و تقسیم وظایف پی بردیم. رفتار شناسی و شخصیت شناسی از موارد دیگری بود که توضیح دادیم. در ادامه این مبحث قصد داریم به سراغ فهم مهارت های ارتباطی و اصول لازم برای نمایندگی برویم.

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *