زبان بدن در سخنرانی باعث جلب نظر مخاطبان خواهند شد. چه این سخنرانی از طریق تلویزیون دیده شود و چه به صورت حضوری در آن مکان قرار داشته باشید؛ این توانایی سخنران در جلب نظر شماست، که می تواند موضوع را ( هرچند خسته کننده) جذاب و یا مشمئز کننده سازد. هیچ‌کس نباید اهمیت زبان بدن در سخنرانی، صحبت کردن، و معرفی عمومی را دست‌کم بگیرد. ممکن است با واکنش های غلط در نهایت مخاطبین خود از موضوع یا ارتباطات متقابل دور کنید. اما با استفاده از زبان بدن در سخنرانی مناسب می‌توانید به راحتی آن‌ها به بحث مد نظر بازگردانید.

برخی افراد فقط می‌خواهند سخنرانی خود رابارها و بارهاانجام دهند؛ در صورتیکهزبان بدن در سخنرانی را جدی نمی گیرند“. استفاده از زبان بدن به نفع خود در هرگونه گفتمان کوچک و بزرگی می تواند نتایج نهایی را به نفع شما تمام کند.

seminar-conference-concept-rear-side-smart-businesswoman-speech-speaking-with-microphone_4236-1604.jpg

زبان بدن در سخنرانی

اهمیت زبان بدن در سخنرانی چیست؟

شاید در سخنرانی های مختلفی شرکت کرده باشید. چه به عنوان سخنران و چه به عنوان مخاطب. برخی از سخنرانی ها از تلویزیون و برخی دیگر به صورت همگانی و با دعوت از حضار خاصی انجام می گیرد. مهم نیست که محل حضور مخاطب در کدامیک از حالات مطرح شده باشد. استفاده از زبان بدن در سخنرانی می تواند آن را به بحثی پویا و دوست داشتنی تبدیل کند. به عنوان مثال، شاید سخنرانی های مجموعه تد ) TED: مخفف Technology , Entertainment , Design ( را از طریق تلویزیون یا اینترنت دیده باشید. در یک بررسی انجام گرفته با بازبینی فیلم ها و براساس نظرسنجی مابین 760 داوطلب مشخص  شد، که برخی از فیلم های این گروه توجه و جذابیت بیشتری برای مخاطبان نسبت به برخی دیگر از فیلم های کوتاه دارد. اما دلیل این جذابیت چه بود؟

مهم ترین نتیجه دریافت شده در این بررسی، آمار قابل توجهی بود که از اثربخشی بکارگیری زبان بدن در سخنرانی را نشان می داد. مقایسه این ابزار مهم در فیلم هایی که سخنران مذکور کمتر از زبان بدن خود استفاده کرده بود، نتایج قابل تاملی را منعکس می کرد. از جمله نتایج تاثیر استفاده از زبان بدن در سخنرانی در این مقایسه، شامل موارد زیر می باشد:

 اهمیت همبستگی برای نشان دادن جزئیات سخنرانی با حرکات دست.
 سخنرانانی که تنوع آوایی بیشتری دارند، امتیازات بهتری را در زمینه جذبه و اعتبار از خود نشان می دهند. مهم تر آنکه مردم سخنرانانی را که در مذاکرات به وضوح تبلیغ می‌کردند را بالاتر از کسانی که بر حسب دستور کار می‌کردند رتبهبندی کردند.
 لبخند زدن تاثیر موثری در جذب مخاطب دارد.
 شما فقط هفت دقیقه فرصت دارید!” در این بررسی مشخص شد، که اولین برداشتی که سخنران از خود نشان می دهد بسیار حائز اهمیت است. به همین سبب مردم تا حد زیادی نظر خود را در مورد یک سخنران، براساس چند ثانیه اول رفتار و حرکات او شکل می دهند.

non-verbal_artwork_tedblog.jpg

انواع زبان بدن در سخنرانی

انواع زبان بدن در سخنرانی چیست؟

اگر می‌خواهید که مردم به آنچه می‌گویید توجه کنند باید بدانید که، آگاه بودن شما به عنوان سخنران از زبان بدن در سخنرانی، بسیار ضروری است. دلیل این آگاهی بسیار ساده است. چرا در مقابل مخاطبان قرار می‌گیرید؟ صدرصد نیاز دارید تا مردم به پیام تان گوش دهند. به همین سبب اگر منظور پیامی را اشتباهی ارسال کنید (نه به خاطر زبان منفی بدن تان)، پس در اصل وقت همه را هدر می‌دهید (بله، از جمله خودتان). این یک سخنران زبده است که به مخاطب اعلام می کند گوش کردن به صحبت های من واقعا ارزش دارد یا خیر!

ظهور و بازتاب اهمیت زبان بدن در سخنرانی را می توانید در مورد مثال سخنرانی های تد مورد بررسی قرار دهید. با این وجود، انواع مختلفی از زبان بدن در سخنرانی وجود دارند که باید از آن‌ها آگاه باشید در ادامه آورده شده است.

تاثیر حالات صورت در سخنرانی

یک صورت پر معنا و اشاره کننده می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. حالت مثبت آن است که اگر از آن برای کمک به دریافت پیام خود استفاده کنید، نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. با این حال، اگر نمی‌توانید آنچه را که چهره تان می‌گوید کنترل کنید، بار منفی زبان بدن در سخنرانی خودش را بهتر نشان خواهد داد. صورت شما در واقع بخش کثیری از شخصیت تان را نشان می دهد. در واقع، صورتت به علاوه چشم ها راستگو ترین اجزای بدن هستند. که می توان با کنترل آنها به طور بهینه و موثری بر روی مخاطب و جهت دار کردن نظرش تاثیر گذاشت.

حالات چهره یک فرد به عنوان زبان بدن در سخنرانی می‌تواند شش احساسپایهرا شناسایی کند. این احساسات در طبیعتجهانیهستند. حتی انسان‌های نابینا نیز حالات چهره افراد بینا را از خود نشان می‌دهند. این احساسات شامل: عصبانیت، ترس، نفرت، شادی، ناراحتی و تعجب هستند. در عین حال وقتی نوبت به سخنرانی می‌رسد، ترس اغلب بر روی چهره افراد چیره می‌شود. این مرحله وحشت‌ای بیش از حد واقعی است.

تاثیر شادی چهره سخنران بر مخاطبین

بسیاری از افراد حرفه‌ای و خبره در این زمینه هم از یک مدت زمان مشخص به بعد دچار وحشت می‌شوند! با اینکه ترس از سخنرانی در یک محیط عمومی نسبتا مبتذل است؛ اما این مسئله بدان معنا نیست که شما باید اجازه دهید ترس بر تمامی رفتار و حرکات زبان بدن در سخنرانی تان فائق آید.

smart-businesswoman-speaker-speech-speaking-with-microphones-seminar-room-meeting-conference_4236-1538.jpg

سخنرانی

در صورت لزوم از فرم پوکر برای پنهان کردن آن استفاده کنید ( عدم انتقال هیچ حالتی با اجزای صورت). وقتی که  این بار آن را با حالت چهره شناخته‌ شده‌ی دیگری بپوشانید، بار مثبت حرکات چهره را افزایش می دهید. سعی کنید مخاطبان خود را وادار کنید که گمان کنند بسیار هیجان‌زده و خوشحال هستید. این مسئله به دلیل مسری بودن شادی و خوشحالی چهره تان بر ایجاد شور و شوق حضار بابت توجه به سخنان شما بیشتر و بهتر خواهد شد.

تاثیر حرکات دست در جذب و فهم موضوع از جانب مخاطب چیست؟

چطور می توان این موضوع را به طور کلی ارزیابی کرد؟ سخنران چقدر جذاب است؟ یا چقدر باهوش است؟ آیا اعتبار او از سخنان یا حرکاتش مشخص است؟ تاثیر حرکات دست در زبان بدن در سخنرانی بر گیج شدن یا متمرکز شدن مخاطب تاثیر بسزایی دارد.

تاثیر ژست دست هایتان، شما را به عنوان سخنران کاملا کاریزماتیک به نظر می رساند. این کار واقعا آسان است. هر نوع حرکت به سمت پایین و یا بالا، بر حسب میانگین تعداد حرکات دست محاسبه شده در هر کلام نشان می دهد، که سخنرانی هایی که مهم‌ترین اشارات مرتبط با موضوع را دنبال می کنند، توجه همه مردم یا عده‌ی اعظمی از مخاطبان را با خود همراه می کند.

خیلی ها فکر می کنند که حرکات دست باعث حواس پرتی مخاطب می شود. و اثر منفی آن در زبان بدن در سخنرانی بیشتر از بار مثبت‌اش می باشد. بنابراین در گفتگویی که در آن کسی دست خود را زیاد تکان نمی‌دهد، تقریبا مثل این است که تعامل مغزی کمتری هم پیش می آید. حتی اگر محتوای گفتگوی شما با دیگران بسیار عالی باشد باز هم یک پیغام در مغز مخاطبان تولید می شود با این مضمون که : این موضوع چندان جالب نیست!

random-hand-gestures_23-2147636065.jpg

زبان بدن

تاثیر حرکات سر در زبان بدن در سخنرانی چیست؟

نحوه حرکت سر شما به عنوان زبان بدن در سخنرانی های عمومی می‌تواند به روش های متفاوتی تعبیر شود. برای مثال زمانی که سرتان را به سمت چپ متمایل می‌کنید، دقت در شنیدن یا گوش دادن به یک حرف را به طرف مقابل نشان می دهید. وقتی سر خود را پایین می‌آورید، معنا این است که خسته هستید، یا فقط منتظر فرصت مناسب برای گفتن چیزی جدید می باشید.

وقتی که به سقف نگاه می‌کنید، یعنی، از تماس چشمی با مخاطبین خود اجتناب می‌کنید. پس انتخاب این مورد چندان هم خوب به نظر نمی‌رسد.

حرکات سر در زبان بدن سخنرانی همچنین می‌تواند برای تاکید بر یک نکته بکار برده شود. توجه به این دست موارد باعث می شود تا مخاطبین شما بدانند، چیزی که به شدت به آن اعتقاد دارید یا چیزی که فکر می‌کنید برای آنان مفید است را به بهترین شکل برایشان شرح می دهید. بسته به موقعیت عملکردی خود می توانید این دست حرکات را برگزینید.

منابع:

1. https://blog.ted.com/body-language-survey-points-to-5-nonverbal-features-that-make-ted-talks-take-off/

2. https://24slides.com/presentbetter/importance-body-language/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.