در مطلب اول در مورد اهمیت زبان بدن در سخنرانی بر اساس یک مطالعه و تحقیق سخن گفتیم. و در ادامه به بررسی انواع زبان بدن در سخنرانی پرداختیم. در ادامه این مطلب نیز به شناخت بیشتری از تاثیر زبان بدن در سخنرانی می پردازیم. همانطور که میدانید بیش از نیمی از تاثیر شما به عنوان یک سخنران به زبان بدن تان بستگی دارد. ممکن است بر روی کلماتی که صحبت می‌کنید کنترل کافی را داشته باشید، اما آیا مطمئنید که کنترل آنچه را که با زبان بدنی در اختیار دارید را به نحو احسن کنترل کرده‌اید؟

زبان بدن در سخنرانی شامل ژست، موضع گیری و حالات موثر صورت است. همه ی این موارد وقتی که چشم‌های بیشماری متوجه شما هستند، اهمیت خاصی پیدا می کنند. زمانی که یک زبان بدن قوی و کنترل شده دارید به یک ابزار مهم در کمک به ایجاد اعتبار، بیان احساسات خود و ارتباط با شنوندگان تان متوسل شده اید. همچنین به حضار کمک می‌کنید تا بیشتر به شما و آنچه می‌گویید توجه داشته باشند. با توجه به این نکات و مسائل بیان شده در مطلب اول می توانیم لزوم کاربرد زبان بدن در سخنرانی را توجیه شده بدانیم. بعد از رفع این نقاط ابهام می توانیم بهتر به توضیح حالات زبان بدن و تاثیر آن بر مخاطب سخن بگوییم. اگر موافق این مسئله هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

soft-focus-head-microphone-stage-student-parents-meeting-summer-school-event_29392-216.jpg

زبان بدن در سخنرانی

تاثیر ژست گیری بدن در قالب زبان بدن در سخنرانی چیست؟

با در نظر گرفتن تصمیم سریع مغز مخاطب پس از ورود شما به عنوان سخنران روی صحنه، باید در ادامه صحبت هایتان به کمک زبان بدن تصمیم منفی گرفته شده را کم کم تقلیل داده، و آن را به سمت مثبت مایل کنید. یکی از انواع زبان بدن در سخنرانی تاثیر بدن و ژست گیری به کمک آن است. احتمال دارد که بر چهره مضطرب خود غلبه کرده باشید و حالات چهره تان احساسات واقعی و لحظه ای را نشان نمی دهد (poker face). اما اگر به حالت بدنی تان توجه نکنید، باز هم می‌توانید تاثیر منفی احساس خود را به مخاطبین ارسال کنید.

اگر حالت بدن شما و شانه‌هایتان به جلو خم شده و یا پشت بدن تان سفت و محکم باشد، به مخاطبین اطمینان بخشی ارائه نمی کنید. این مسئله ترس شما برای سخن گفتن در یک فضای بزرگ و عمومی، و شاید حتی احساس ناامنی تان را بازگو می کند. اگر فکر می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید، زبان بدن در سخنرانی شما همه چیز را بطور ناخودآگاه لو خواهد داد. و درست زمانی که حضار از این مسئله مطلع شود، اعتبار خود را از دست خواهید داد.

حتی اگر شما یک متخصص در صنعت خود باشید، ولی ژست تان پیامی منفی را با این مضمون منتقل کند، که نمی‌خواهید در آن سخنرانی حضور داشته باشید، پس دیگر کسی هم به سخنانتان گوش نمی دهد. زبان بدن در سخنرانی به طور ساده و کاملا راحت به مردم اعلام می کند، که بهتر است کار دیگری انجام دهند. اما فهم این موضوع چه کمکی به یک سخنران می کند؟ همه ی ما پاسخ این سوال را می‌دانیم. نکته این است که اگر می‌خواهید مردم در طی سخنرانی به حرفهایتان گوش فرا داده و به نوعی با شما بهتر ارتباط برقرار کنند، باید به آن‌ها نشان دهید که چگونه از پس این کار بر می آیید.

نکات و مهارت های مرتبط با قدرت زبان بدن در سخنرانی

حالا که با اهمیت حالت بدن و جزئیات مرتبط با آن آشنا شدید، بهتر است تا برخی از مهمترین مهارت‌ های زبان بدن در سخنرانی را بیاموزید:

leader-from-rostrum-speaks-speech-addressing-crowd-people_72572-458.jpg

اهمیت زبان بدن در سخنرانی

تاثیر صاف ایستادن در هنگام سخنرانی

اگر از لحاظ فیزیکی قادر به ایستادن طولانی مدت هستید، پس توجه داشته باشید که صاف ایستادن به طور همیشگی تاثیر مهمی در زبان بدن در سخنرانی تان خواهد داشت. اگر همواره شانه های خمیده ای داشته باشید یک مشکل ناگهانی خواهید داشت، و انرژی خیلی بیشتری هم در این حالت، مصرف خواهید کرد.

وقتی که همیشه خمیده و افتاده بایستید، از نگاه دیگران مثل یک شخص قوز کرده به نظر می رسید. و مهم تر آنکه این تصویری نیست که بخواهید به مخاطبین خود نشان دهید. در عوض، باید اعتماد به نفس بیشتری را به کمک زبان بدن در سخنرانی منتقل کنید( وقتی خمیده باشید این اعتماد به نفس هرگز خودش را نشان نخواهد داد).

با این حال صاف ایستادن واقعا آسان‌تر است. فقط شانه‌های خود را عقب بکشید، شکم تان را به داخل برده و چانه خویش را بالا ببرید. حالا این موقعیت را در تمام طول مدت سخنرانی خود حفظ کنید. در نهایت متوجه خواهید شد که قادرید حرفهای خود را با اعتماد به نفس بیشتری تحویل دیگران دهید. زمانی که چانه تان بالا می‌رود، نگاه کردن به حضار راحت‌تر است.

اهمیت پوزیشن های قدرت در سخنرانی

کاملا طبیعی است که سعی داشته باشید قدرت تان، را تا حد امکان طبیعی نشان دهید. بنابراین، باید سعی کنید ژست خود را قبل از ارائه واقعی تمرین کنید. باید در مقابل مخاطبین خود آمرانه ظاهر شوید، و دستیابی به این ظاهر امکان پذیر نمی شود اگر متواضع و درمانده به نظر برسید.

یکی از رایج‌ترین ژست های قدرت زبان بدن در سخنرانی که می‌توانید تصور کنید، ژستقهرماناناست. یعنی باید با عرض شانه به عقب متمایل شوید، دست‌هایتان را روی باسن خود قرار دهید و چانه خود را بالا ببرید. البته، دست‌هایتان را به هم می توانید به اطراف حرکت دهید. اما نکته این است که این ژست به اثبات اقتدار شما در مقابل مخاطبین کمک خواهد کرد.

8-places-to-host-a-great-business-seminar-in-sydney.jpg

سخنرانی

استفاده بهینه از فضا برای یاری زبان بدن در سخنرانی

صحنه در اختیار شماست، بنابراین از آن به کمک زبان بدن در سخنرانی به بهترین نحو به نفع خویش استفاده کنید. حرکت کردن روی صحنه به مخاطبین اعلام می کند، که سخنرانی راحتی دارید. توجه داشته باشید که برای داشتن یک سخنرانی خوب نباید در تمام مدت ارائه تان در یک مکان باقی بمانید. در عوض، از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت کنید. با این حال، در حین این جابجایی طبیعی باشید، چرا که حرکت بیش از حد هم می تواند مخرب بوده و سخنرانی شما را تکراری کند.

حتی اگر یک سکو در اختیار دارید، پشت آن پنهان نشوید. البته، این جایگاه می‌تواند نقطه شروعی برای شما باشد. اما بعد از گذشتن از یکی دو اسلاید، باید از پشت آن بیرون آمده و خود را به مخاطبین تان نشان دهید. برخی از مردم از این جایگاه خاص به عنوان مانعی برای ایجاد فاصله بین خود و حضار استفاده می‌کنند. که بسیار مخرب و ناملموس است.

اگر می‌خواهید با مخاطبین خود ارتباط بهتری برقرار کنید، پس واقعا ایده خوبی است که تا جای ممکن نزدیک آنها بوده و از ایجاد مانعی جدید بین خود و آنان دوری کنید ( این موضوع به معنی به حداقل رساندن موانع در انتقال مفاهیم زبان بدن در سخنرانی به مخاطبین است!).

صحبت کردن به شکل واضح و مطمئن

لکنت زبان و من من کردن، اثرات جانبی طبیعی مضطرب بودن است. اگر می‌خواهید که پیام تان بهتر شنیده شود، پس باید برای لحظه‌ای توقف کرده و افکارتان را جمع کنید. قبل از صحبت نفس عمیقی بکشید. اگر صد بار زبان بدن در سخنرانی خود را تمرین کرده باشید، نمی‌توانید اجازه دهید ترس تان از صحبت کردن عمومی به این شکل نامناسب، برخوردار باشد. فقط تصور کنید که با گروهی از دوستان خود صحبت می‌کنید. با این تفاوت که در مقابل آنها قرار گرفته اید و در حال سخنرانی هستید، نه در کنار آنها.

بلند، واضح و با اعتماد به نفس صحبت کنید. این همان مسئله ای است که مجریان و سخنرانان خبره آن را جدی گرفته اند. آن‌ها اجازه نمی‌دهند که مضطرب بودن بر آنان مستولی شود.

رو در رو شدن با مخاطبان در حین سخنرانی

برخی سخنرانان از روبرو شدن با مخاطبان خود می‌ترسند؛ و بیشتر تمایل دارند که به آنها پشت کنند. این موضوع نمونه‌ای از زبان بدن در سخنرانی نامناسب و بی کیفیت است؛ که می توان به عنوان بی ادبی نیز آن را تلقی نمود. حتی بدتر از این مسئله زمانی است که شما به صحبت خود ادامه می‌دهید، در حالی که پشت بدنتان رو به به مخاطبین قرار دارد.

اگر نیاز دارید که کاری را روی صحنه انجام دهید، می‌توانید قبل از هرگونه اجرا آن را امتحان کنید (این حداقل به مخاطبین خود می‌دهد تا از دیدن چهره شما غافل نشوند) اگر به دنبال ارتباط بهتر با آنها هستید، پس توصیه می کنیم از پشت کردن به آنها خودداری کنید و همواره از رو در رو شدن با آنها هراس نداشته باشید.

منبع:

1. https://24slides.com/presentbetter/importance-body-language/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *