آیا می دانید زمانی که می‌خواهید مولفههای مربوط به برنامه ریزی کسبو کار تان را یادداشت کنید؛ و برنامه خود را کنار هم قرار دهید، از کجا باید شروع کنید؟ این یک سوال مهم است. اگر یک پس‌ زمینه کسب‌ و کار داشته باشید و یا اگر به طور کامل در توانایی‌های نوشتن برنامه ریزی کسب و کار خود مطمئن نیستید می توانید این مطلب را دنبال کنید. چرا که وظیفه قرار دادن یک برنامه ریزی کاری می‌تواند بسیار طاقتفرسا به نظر برسد.

7-Elements-Of-A-Business-Plan-featured.jpg

چگونه برنامه ریزی کسب و کار کارآمد داشته باشیم؟

طرح و برنامه ریزی کسبو کار یک طرح کلی نوشتاری است. پس در ابتدا، بر این تمرکز کنید که سازمان شما چگونه سازماندهی و سرمایهگذاری شده است. این متفاوت از یک برنامه استراتژیک است؛ که برنامهها و فعالیتهای روزمره شما را ترسیم می‌کند.

به عبارت دیگر، برنامه استراتژیک شما به این پرسش پاسخ می‌دهد کهچه نوع فعالیتهایی برای انجام امور ما مناسب تر هستند؟ و اما نوشتن مولفههای برنامه ریزی کسبو کار به این پرسش پاسخ می‌دهد، کهما چگونه این فعالیت‌ها را به انجام می‌رسانیم؟

یک برنامه ریزی کسب و کار زیرساخت، عملیات، نیازهای اقتصادی، جریان‌ های درآمدی و منابع درآمد بالقوه را به طور کامل توضیح میدهد. این برنامه همچنین مسیری را که شما قصد مدیریت عملیات روزانه، و رشد عایدی را دارید مشخص می‌کند. این امر صرف‌ نظر از اندازه سازمان بسیار ضروری است.

نوشتن عناصر در برنامه ریزی کسبو کار برای شروع

یک برنامه کسب ‌و کار معمول شامل چند عنصر ذکر شده در زیر است. با این وجود این رقم به طور قطع تعیین نشده است. باید همان طور که برنامه خود را می‌نویسید، بخشهایی از اطلاعات را در این فهرست بگنجانید. اما به یاد داشته باشید که آنها را در ساختاری که متناسب با سازمان شما است، قرار دهید.

برای مثال، ممکن است بخواهید یک یا چند مولفه را در این لیست ترکیب کنید. یا ممکن است بخش‌هایی از یک المان را از هم جدا کنید تا دو یا بیشتر مولفه را شامل شود. برای دستیابی به کامل بودن و شفافیت روی برنامه ریزی کسب و کار خود کار کنید. از مراحل زیر به عنوان الگو برای پیشروی استفاده کنید.

unionbank_750xx3466-1950-0-181.jpg

1.   خلاصه جزئیات اجرایی را فراموش نکنید.

بخش اول یک برنامه ریزی کسب و کار نوشتن خلاصه جزئیات اجرایی است. که مروری بر سازمان و اطلاعات هویت اصلی ارائه می‌دهد. این جایی است که هدف سازمان خود و نحوه رسیدن به آن را توضیح می‌ دهید. شما میتوانید ماموریت، دیدگاه و تاریخچه سازمان خود را در خلاصه اجرایی تان بگنجانید.

2.   آنالیز بازار را به دقت انجام دهید.

جایگاه خود را به دست آورید. تا مشکل تان در بازار که به حل آن کمک می‌کنید، حقایق مربوط به حوزه خدمات و آماری که نیاز را مستند میکنند، بدست آیند.

سپس بازار هدف خود را مشخص کنید. شما کی خدمت را آغاز میکنید؟ مشتریان در نتیجه خدمات شما چه نتایجی را تجربه می‌کنند؟ این بخش همچنین باید سازمان‌ های دیگری را نیز شناسایی کند؛ که به حوزه انتخابی شما خدمت می‌کنند و توضیح می‌دهند که چگونه متفاوت از آنها حاضر خواهید شد.

3.  شرح برنامه ریزی کسب و کار را بنویسید.

رویکرد سازمان خود را به مسالهای که می خواهید در بازار مورد توجه قرار دهید، توصیف کنید. چگونه با نیاز های ارائهشده در بازار هدف خود برخورد می‌کنید؟

چه برنامه‌ هایی دارید و چه نتایجی از قبال آن به دست می‌آیند؟ سعی کنید نکات قابل اعتمادی که به موفقیت برنامه‌ ریزی شما کمک می‌کنند، را مد نظر قرار دهید.

4.   ساختار عملیاتی سازمان خود را مورد بررسی قرار دهید.

این بخش بسته به اندازه و حوزه کار شما ممکن است به قسمتهای مختلفی تقسیم بندی شود. سعی کنید توضیح دهید سازمان شما چطور تحت کنترل است. مثلا آیا با یک هیاتمدیره، هیات مشاوران، مشاوران حرفه‌ای کار می‌کنید؟ نقش آن‌ها چیست؟ اگر شما یک نهاد انتفاعی هستید، ساختارهای سهامداران را توضیح دهید. سیستم پاسخگویی به چه شکل است؟

presentation2.jpg

سپس ساختار عملیاتی سازمان را در برنامه ریزی کسب و کار خود قید کنید. این قسمت سعی دارد تا نقشهای کارکنان را توضیح داده؛ و از تفکیک وظایف خاص استفادهکند. همچنین ممکن است بخواهید اضافه کردن پرسنل پیشبینی‌ شده، با معیار های واضح که زمانی که پرسنل می‌توانند اضافه شوند، را شامل شوند. البته یک نمودار جریان در این بخش به عنوان یک ضمیمه، راهی مفید برای توضیح بصری ساختار سازمان و ساختار های عملیاتی است.

5.   برنامه ریزی تبلیغاتی برای کسب و کار بریزید.

هنگامی که نوبت نوشتن عناصر برنامه ریزی کسب‌ و کار می‌رسد، این بخش نشان می‌دهد که چگونه می‌خواهید بازار هدف خود را درگیر کنید: ذینفعان، داوطلبان، و حامیان.

 چگونه خدمات خود را به ذینفعان بالقوه ارسال خواهید کرد؟
 چطور می‌توانید فرصت‌ هایی برای داوطلبان فراهم کنید، تا به شما ملحق شوند؟
 چگونه می‌توانید نتایج خود را به اشتراک بگذارید؛ و یک مورد برای پشتیبانی از شریک تان ایجاد کنید؟

برنامه ریزی بازاریابی، رویکرد شما برای ارتباط با بازار های هدف، از جمله هویت و نام تجاری، مواد تبلیغاتی (چاپ و الکترونیک) و ارتباطات مداوم تان را توضیح می‌دهد. مشخص می کند که چه استراتژیهایی استفاده خواهید کرد؟ چه کسی مسئول هر کدام است؟ چگونه نتایج را ارزیابی خواهید کرد؟

6.   برنامه ریزی کسب و کار خود را از نظر مالی بررسی کنید.

برنامه ریزی مالی به رویکرد شما برای کسب درآمد برای تامین مالی عملیاتهای خود می‌پردازد. هزینه‌های مشخص را در نظر بگیرید. هزینههای سازمانی را در بودجه وابسته به خود یادداشت کنید. و با کمک حسابدار آژانس، پرسنل، یا عضو هیات مدیره از نظر مالی آن را فرموله نمایید. ارائه پیش‌ بینی‌ های واقع گرایانه بر روی هزینه‌ها به گونه‌ای که بتوانید یک برنامه معتبر بسازید را دست کم نگیرید.

درآمد پیش‌بینی‌شده هم بخشی از برنامه ریزی کسب و کار هستند. باید ببینید که سازمان شما چگونه سرمایهگذاری خواهد کرد؟ در حالی که همه جریان‌های درآمد بالقوه را لیست می‌کنید، توضیحات مفصلی را برای رویکرد خود، مانند: شرکای کسب‌وکار، حامیان مالی، اهدا کنندگان اصلی، اهدا کنندگان سالانه، کمکهای بلاعوض دولت، کمک‌های مالی، و رویدادهای جمع‌آوری کمکهای مالی، را در نظر بگیرید.

.

منبع:

http://www.nonprofitcopywriter.com/writing-business-plan.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *