برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن؛ اولین شرط برای موفقیت تحصیلی!

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

از رازهای موفقیت دانش‌آموزان، برنامه ریزی درسی است. اگر ساختمان بلندی را فرض کنیم که شما طبقه همکف آن ایستاده‌اید و موفقیت در پشت بام آن قرار دارد، برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت می‌تواند نقش آسانسور یا پله را ایفا کند! برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن فرآیندی بسیار ساده، کاربردی و بسیار مهم است. حال که از اهمیت آن آگاه شدید ممکن است از خود بپرسید بهترین برنامه ریزی درسی چیست؟ و اصول برنامه ریزی درسی چیست؟ به راستی اصول یک برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن چیست؟ خانه آموزش این بار قصد دارد به توضیح این سوالات بپردازد. با ما همراه باشید.

برنامه ریزی چیست

هر شخص بعد از تعیین یک هدف، ممکن است با خود راه‌های رسیدن به آن را بررسی کند، این‌که برای رسیدن به آن از چه موانعی باید گذرد کند و چه کارهایی باید انجام دهد. به این فرآیند که برای رسیدن به اهداف انجام می‌شود برنامه ریزی گویند. برنامه ریزی می‌تواند بلند‌مدت، کوتاه‌مدت یا میان‌مدت باشد. برنامه ریزی بسیار آسان‌تر از آنچه تصور می‌کنید است. برنامه ریزی دیدی کلی از آینده به ما می‌دهد و باعث می‌شود کارهای ما سازماندهی و با اصول شوند. با برنامه ریزی در صرف وقت نیز صرفه جویی می‌شود. اگر دانش‌آموزان می‌خواهند موفقیت‌های تحصیلی بیشتری کسب کنند و تمام دروس خود را بدون کمبود وقت مطالعه کنند، و حتی علاوه بر آن تفریح و سرگرمی داشته ‌باشند، باید برای مطالعه دروس خود برنامه ریزی کنند. برنامه ریزی اصولی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد. در ادامه اصول آن را توضیح خواهیم داد.

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

اصول برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

اصول برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن، نکات بسیار مهمی هستند که به سادگی می‌توان آن‌ها را انجام داد:

مطالعه صحیح دروس

 برای موفق شدن باید بدانیم چطور می‌توان بیشترین بهره را از زمان تعیین شده کسب کرد! یعنی بدانیم چگونه باید درس بخوانیم. یادداشت برداری در حین مطالعه، با چشم خوانی مطالب، حاشیه نویسی، استفاده از ابزارهای کمک آموزشی مثل: فلش کارت و … نکاتی هستند که می‌توانند به بهبود کیفیت مطالعه ما کمک کنند.

میزان ساعات درسی

این فاکتور برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. اگر این هفته ۳۰ ساعت مطالعاتی داشته‌اید نباید انتظار داشته ‌باشید این ساعات در هفته بعد به ۷۰ برسد! واقع بین بودن برای این مهم، بسیار با اهمیت است..

برنامه اختصاصی برای هر فرد

شما بهتر از هر کسی می‌دانید برای فهمیدن و یادگیری درسی خاص به چه مقدار زمان نیاز دارید. می‌دانید چگونه مطالعه کنید تا یادگیری آن بهتر انجام شود. میزان خواب شما چقدر باشد تا سرحال و شاداب به درس خواندن برسید. با توجه به این نکات می‌توان گفت برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن همانند اثر انگشت یک مورد منحصر به فرد خواهد بود.

انعطاف پذیری برنامه

این عامل را می‌توان دلیل عملی نشدن برنامه ریزی‌ها دانست. انعطاف پذیر بودنِ برنامه ریزی درسی شما به این معنی است که باید امکان تغییر ساعات مطالعه فراهم باشد تا در صورت وقوع اتفاقات غیر منتظره، از برنامه و مطالعه خود عقب نمانید. فراموش نکنید که انجام موارد ذکر شده در برنامه شما مهم‌ترین عامل در موفقیت شماست!

قابل ارزیابی بودن

پس از مطالعه‌ی دروس، شما باید از میزان تسلط خود بر مباحث مطلع باشید تا در صورت تسلط نداشتن روش‌های خود را عوض کنید یا به دنبال مشکل باشید.

از استراحت کردن غافل نباشید

استراحت در از بین بردن خستگی ناشی از مطالعه تاثیر شگرفی دارد. داشتن ساعاتی برای استراحت در بین دروس مختلف، کیفیت مطالعه را بسیار بهبود می‌بخشد. جمعه روزی مناسب برای تفریح و سرگرمی است. استفاده از این روز را هرگز فراموش نکنید!

برای داشتن برنامه ریزی صحیح چه مراحلی باید طی کنیم

میزان موفقیت شما در درس خواندن به میزان عمل به موارد برنامه خود و عوامل زیر بستگی دارد که به طور مفصل به آن اشاره می‌کنیم.

برنامه خود را یادداشت کنید

اولین و مهم‌ترین گام در برنامه ریزی نوشتن کارهایی است که می‌خواهید انجام دهید. تهیه فهرستی از مباحثی که می‌خواهید انجام دهید را جدی بگیرید. اگر امتحانی در آینده دارید به آن اولویت بیشتری بدهید.

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

اولویت بندی کارهای قابل انجام

پس از نوشتن وظایفی که باید انجام دهید، مشخص کنید که برای انجام آن‌ها باید چه کارهایی را به صورت اصولی انجام دهید. در برنامه ریزی موارد ذکر شده باید اولویت بندی شوند. این کار به شما کمک می‌کند بدانید که چه موضوعاتی نیاز به وقت بیشتری دارند و بهتر است سریع‌تر انجام شوند.

برنامه ریزی مخصوص به خود را پیدا کنید و به آن پایبند باشید

یکی از راه‌های ارزیابی برنامه و فهمیدن کارایی آن، بررسی برنامه قبلی خواهد بود. این امر باعث می‌شود متوجه شوید که کدام برنامه‌ها باید متوقف شوند و چه کارهایی می‌توانند برای مدیریت بهتر زمان مفید باشند. اگر نتیجه مطلوب از برنامه ریزی خود کسب نمی‌کنید سبک‌های متفاوت را حتما امتحان کنید تا بهترین روش را پیدا کنید. مهم‌ترین نکته در برنامه ریزی صحیح پایبند بودن به برنامه و عمل به آن است. نباید هیچ عامل غیر ضروری‌ دیگری شما را از انجام برنامه باز دارد. برای جلوگیری از آن مدام نگاه کردن به برنامه می‌تواند آن را تبدیل به عادت کند و از فراموشی نیز جلوگیری خواهد کرد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم مقاله استعداد یابی چیست و چه نقشی در موفقیت دارد را مورد مطالعه قرار دهید.

کلام آخر

خانه آموزش در این مقاله شما را با اصل مهمی برای موفقیت آشنا کرد. اصلی که عمل به آن اهمیت ویژه‌ای دارد و زندگی افراد موفق را ساماندهی می‌کند. اگر بخواهید جزو معدود افرادی در جهان باشید که همگان حسرت موفقیت آنان را دارند، باید از همان دوران تحصیل با برنامه باشید، برای کارهای خود اولویت داشته باشید، و زمان خود را بیهوده تلف نکنید. برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن علاوه بر تضمین موفقیت تحصیلی شما، فکر شما را سازماندهی می‌کند و با صرفه جویی در وقت و زمان شما باعث می‌شود به تمام برنامه‌های خود برسید. امیدواریم با مطالعه این مقاله و درک اهمیت برنامه ریزی درسی در جهت رسیدن به اهداف خود و برای موفقیت اقدامات لازم را انجام دهید و روز به روز به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست