تاثیر برنامه ریزی دانشجویی در کسب موفقیت چیست؟

نحوه برنامه ریزی دانشجویی

دانشجویان زیادی قبل از ورود به دانشگاه رویای تحصیل در یک رشته تاپ را داشته­‌اند، افرادی نیز به جایگاه رشته در بین مردم جامعه توجه نکرده و علایق خود را دنبال کرده­‌اند. بسیاری هم رشته دانشگاهی برایشان اهمیت نداشته و صرفا ورود به یک دانشگاه مطرح و درجه یک را هدف خود قرار می­‌دهند. اما همیشه رویا پردازی کافی نیست، فقط با داشتن یک نقشه راه و تلاش زیاد است که می­‌توان قله­‌های موفقیت را تصرف کرد. البته ورود به دانشگاه و قبولی در رشته مورد نظر تازه اول راه است. کسی که به موفقیت واقعی فکر می­‌کند باید با داشتن یک برنامه ریزی دانشجویی صحیح و کارآمد به دوران بعد از دانشگاه بیاندیشد.

­دانشگاه، فرصت طلایی برای یادگیری و پیشرفت

چرا دانشگاه رفتن مهم است؟ آیا اگر وارد دانشگاه نشویم نمی­‌توانیم در زندگی و آینده کاری خود به رشد و موفقیت برسیم؟! چرا همواره افرادی را در بین دوستان و آشنایان خود می­‌بینیم که به رغم تحصیل در رشته و دانشگاه خوب، از موقیت اجتماعی و شغل خود رضایت ندارند؟ جواب دادن به این پرسش‌­ها از جنبه­‌های گوناگون امکان پذیر است اما قبل از آن باید به هدف خود فکر کنید و تصمیم بگیرید که از زندگی چه می­‌خواهید.

نحوه برنامه ریزی دانشجویی

ابتدا ملزم هستید موفقیت و جایگاه ایده آل خود را در آینده به روشنی مشخص کنید سپس تصمیم بگیرید دانشگاه چه نقشی در موفقیت شما خواهد داشت. البته که بدون تحصیلات آکادمیک نیز می‌­توان به موفقیت و هدف مورد نظر دست یافت اما نیاز به برنامه ریزی دقیق و مربیان خبره دارید. در واقع دانشگاه یک سیسیتم منسجم بوده و هرآنچه که در جهت پیشرفت تخصصی نیاز دارید را در اختیارتان می­‌گذارد. به بیانی دیگر دانشگاه درست مانند سکوی پرتابی عمل می­‌کند که زیر آن یک فنر قدرتمند قرار دارد و شما با هر قدرتی که به روی آن بپرید به همان نسبت به سمت هدفتان هدایت می­‌شوید.

البته جهت گیری صحیح را نیز باید در نظر گرفت چراکه اگر با تمام توان اما در راستای اشتباه از این دستگاه شتاب دهنده استفاده کنید نه تنها به مقصد نخواهید رسید بلکه از آن فاصله بسیاری خواهید گرفت و باید زمانی را برای جبران اشتباهات صرف کنید. بنابراین هرچه با یک برنامه ریزی دانشجویی دقیق‌­تر، مسیر پیشرفت خود را تعیین کنید و با تلاش بیشتر سعی در افزایش تخصص و مهارت خود داشته باشید بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد.

آیا برای آینده کاری و تحصیلی خود برنامه دارید؟

برای چند لحظه چشمان خود را ببندید و تصور کنید دوران دانشجویی و تحصیل در دانشگاه را پشت سر گذاشته­‌اید. درون تصورات خود چه شغلی دارید؟ در کجای اجتماع هستید و کدام بخش از مسئولیت­‌های جامعه را برعهده گرفته­‌اید؟ ایده‌آل‌ترین حالت را که موجب رضایت شما می­‌شود در ذهن خود مجسم کنید، حال چشمان­تان را گشوده و موقعیت کنونی خود را ارزیابی نمایید. الان دو نقطه مبدا و مقصد در اختیار دارید. همگی در دوران کودکی یاد گرفتیم که برای اتصال نقاط از خط استفاده کنیم. در مدرسه نیز آموختیم خط مجموعه­‌ای از نقاط پشت سر هم است. حال برای اتصال موقعیت کنونی خود به شرایط ایده‌آل زندگی که در ذهن خود دارید، طبق همان آموخته­های ساده بچگی باید ساده‌ترین و مستقیم‌ترین خط ممکن را بکشید. این خط مسیر حرکت شما به سمت اهدافتان را مشخص می­‌کند.

همانطور که بیان شد هر خط از تعداد زیادی نقطه تشکیل شده که پشت سرهم قرار گرفته‌اند. این نقاط اهداف کوتاه مدت و آن چیزهایی هستند که برای رسیدن به مقصد نهایی به آن‌ها نیاز دارید تا خط و مسیر شما را بسازند. در دانشگاه و برنامه ریزی دانشجویی ،این نقاط نمره­‌های خوب و واحدهایی است که پاس می­‌کنید. توجه داشته باشید که نمره قبولی را به راحتی می­‌توان گرفت اما هدفتان صرفا پشت سرگذاشتن ترم­ نباشد بلکه به آن تخصص و دانشی فکر کنید که بعد از دانشگاه در موقعیت شغلی آینده به شما کمک خواهد کرد. هرچه در رشته تحصیلی خود آگاه‌­تر و عالم‌­تر باشید در زندگی اجتماعی خود موفق‌­تر خواهید بود. در واقع با نهادینه کردن تخصص در ذات خود یک خط پررنگ به سمت نقطه هدف ترسیم می­‌کنید و می­‌توانید با اطمینان در آن گام بردارید.

برنامه ریزی دانشجویی چگونه است

دانشجویان موفق چگونه درس می­‌خوانند؟

بهتر است ابتدا ببینیم انسان­‌های موفق چگونه عمل می­‌کنند. با بررسی نحوه زندگی این افراد و گروه‌بندی آنچه به آن اعتقاد دارند و فعالیت­‎هایی که انجام می‌­دهند دو نکته بارز و مشترک در مورد همه آن‌ها وجود دارد: ۱) تعین هدف و باور به آن ۲) برنامه ریزی و تلاش مداوم. دوران دانشجویی نیز به عنوان بخشی از زندگی از این قاعده مستثنی نیست.

برای اینکه در درس خواندن موفق بوده و به نتایج خوب دست یابید باید طبق برنامه ریزی دانشجویی دقیق و اصولی پیش بروید. از اولین روز دانشگاه هدف خود را مد نظر داشته باشید و طبق آن برای همه زمان­‌های خود برنامه ریزی کنید. مطالبی که به مرور و در طول ترم در ذهن جای بگیرند در دراز مدت به بخشی از ناخودآگاه شما تبدیل شده و هرگز آن‌ها را از یاد نخواهید برد. دانشجویان موفق در طول ترم و به طور مداوم تلاش می­‌کنند.

برنامه ریزی دانشجویی برای بعد از اتمام تحصیل

یادگیری و افزایش اطلاعات نباید به دوران دانشگاه ختم شود. تحصیلات آکادمیک هر فرد بعد از چند سال تمام می‌شود و ممکن است با استناد به مدرک دانشگاهی، افراد در کار مورد نظر خود نیز مشغول شوند. اما باید این نکته را در نظر گرفت که علم و دانش روز همواره و به سرعت در حال تغییر است و اگر پا به پای آن به دانش خود اضافه نکنیم بعد از مدتی عملا به فردی بی­‌سواد تبدیل خواهیم شد.

بنابراین هوشمندانه است که علاوه بر به‌کارگیری برنامه ریزی دانشجویی در دوران تحصیل، بعد از دانشگاه نیز به اجرای آن ادامه داده و به طور مداوم به تخصص و دانش خود اضافه کنیم. در نظر گرفتن زمان مطالعه در برنامه روزانه هر فرد نه تنها زمینه رشد اجتماعی و شخصیتی در تمامی جنبه‌های زندگی او را فراهم می­‌کند بلکه موقعیت حرفه­‌ای وی را نیز تضمین می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست